Rubriky

Dandy od hlavy až k patě

Být „dandy“ je módní stejně jako tomu bylo při vzniku tohoto stylu oblékání v 19. století. Styl je to natolik nadčasový, že přežil nespočet módních výstřelků a stále jeho obliba nijak neupadá. Muž vypadá jako opravdový gentleman, který dbá o svůj vzhled. Ale co to vlastně znamená dandy? A odkud tento styl pochází? Pro módní inspiraci jsme vyrazili do pražské Fashion Areny, kde jsme nalezli mnoho kousků, které tento styl dokonale vystihují.

Původ

Místem vzniku „dandy“ stylu je Anglie, kde se to typicky oblečenými gentlemany doslova hemží. Prvním dandym byl údajně Beau Brummell, který se díky svému stylu a eleganci stal hvězdou. Říká se o něm, že o sebe velice pečoval a vždy byl dokonale upraven. Obléct se mu denně trvalo až 5 hodin. Také se díky němu z krátkých jezdeckých kalhot typických pro 19. století staly kalhoty, jaké známe dnes. Právě on si je takto jako jeden z prvních aristokratů nechal upravit. Odmítal nosit paruku či se líčit, což bylo v té době ukazatelem společenského statusu. Tím šel značně proti tehdejším trendům.

Následně se dostal tento trend také do Francie, která je známá svou láskou k módě. Tam se tohoto trendu ujali jak umělci, tak vysoce postavená buržoazie. Právě pro umělce se dandy stal nejen módním, ale i životním stylem. Hlavní myšlenkou bylo tvorba či oblékání se jinak, než bylo běžné a vytváření nových přístupů. Udal směr například dekadenci nebo symbolismu.

Co je to dandy?

Už spisovatel Charles Baudelaire se zabýval dandismem a stal se jeho dalším představitelem. Dandyho popsal jako muže, jehož jediná práce je být vždy dokonale upraven a oblečen. V dnešním slova smyslu to je člověk, který je elegantně oblečen do posledního detailu a zabývá se svým vzhledem. Dodnes ale nejde jen o módní trend, ale o životní styl. Dandy není jen skvěle oblečený, ale je i skvělý společník, protože se zabývá vzděláváním, uměním a používá vytříbený jazyk.

Jak se obléknout jako dandy?

Základem může být dobře padnoucí oblek. Bát se nemusíte experimentovat jak se střihy, tak třeba se vzory či barvami. Můžete sáhnout i po materiálech, které jsou extravagantnější. Kupříkladu samet je rozhodně materiál, který zaujme každého. Důraz byste mimo jiné měli dávat také na kvalitu oblečení, protože i ta dodá celému outfitu eleganci. Look musí fungovat nejen jako celek, ale také jeho jednotlivé kousky doladěné do posledního detailu se stávají velice trendy.

Styl dandy jako by byl dělaný pro nadcházející podzim, protože vrstvení je jeho výsadou. Ostatně nejrůznější kabáty, pláště a trenčkoty jsou jedním ze základních kamenů tohoto stylu. A to hned vedle doplňků, do kterých rozhodně správný či správná dandy investuje, nejen peníze, ale i svůj čas při jejich výběru. Například kravata je skvělým univerzálním kouskem, protože se dá uvázat na mnoho způsobů.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Dandy od hlavy až k patě”

Napsat komentář