Rubriky

Jak být fit v létě?

Jíst, chodit, milovat! Někdo stráví hodiny u vody, další protančí noc a jiný vyrazí za jídlem a hudbou. S pandemií na ústupu se nedávno otevřely hospody a restaurace, kavárny i cukrárny. A právě ty nás lákají na své lahůdky, na kterých si můžeme smlsnout společně se svými přáteli a rodinou. Jak ale mlsat, užívat si léta plnými doušky a být stále fit?

Jak se udržet v kondici je posledních několik let tématem číslo jedna, nehledě na roční období. Někteří chtějí hubnout s vidinou krásné postavy, jiní zase k hubnutí nutí zdravotní komplikace. Tak jako tak, hubnutí se nesmí v žádném z případů podcenit. Je velmi důležité si nastavit správný režim, a to v podobě jídla i v podobě pohybu.

Jídlo jako stavební základ

Lidé jsou zvyklí se zásobovat trvanlivými potravinami. Ty však, bohužel, pro naše tělo a zdraví nejsou nejprospěšnější. Ale neházejme všechny trvanlivé potraviny do jednoho pytle. Existují i takové, které jsou našemu tělu obrovsky prospěšné, jsou zdravé a pomáhají tělu při hubnutí. „U nás doma najdete suroviny jako je rýže natural, jáhly, pohanka, čirok, quinoa, několik druhů luštěnin jako je čočka, fazole azuki, cizrna, hrách nebo mungo,“ hovoří o trvanlivých potravinách, které jsou tělu prospěšné, Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg, které můžete najít ve WESTFIELD CHODOV v Praze, a také v přízemí OC Plaza v Liberci.

Důležité je dbát na to, aby jídlo na našem talíři bylo různorodé a dodávalo nám veškeré potřebné živiny. „Na pečení používáme pohankovou, čirokovou anebo například cizrnovou mouku. Mléko si děláme domácí rozmixováním mandlí nebo lískových oříšků či z jiných ořechů nebo semínek. Dbáme na to, aby jídlo na našem talíři bylo pestré a výživově plnohodnotné, to znamená, že na něm máme obilninu, luštěnu i zeleninu, a to jak vařenou/dušenou/pečenou, tak kvašenou – domácí pickles. A většinou ho doplňujeme i různými klíčky nebo microgreens jako jsou např. hrášek, slunečnice, řeřicha, ředkvička, zelí a další,“ popisuje dále svůj vyvážený jídelníček, zakladatel bistRAWveg a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, Stanislav Petříček.

Ve zdravém těle zdravý duch aneb Chceš-li se dožít sta roků, udělej po obědě sto kroků.

Chůze je přirozená aktivita lidského organismu a plní jak svou funkční stránku i tu zdravotní. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu přispívá k lepšímu okysličení krve, to má za následek zlepšení kognitivních funkcí mozku, zvýšení kreativity a pokles depresivních stavů. Chůze samozřejmě ovlivňuje i hubnutí. „Při chůzi se v těle zvyšuje tepová frekvence, srdce a plíce se lépe prokrvují, okysličují, mozek plesá nad záplavou živin, nožní svalové pumpy pumpují krev zpět do oběhu, střeva se natahují a stlačují, potrava se začíná místo stagnace lépe trávit cestou zvýšeného vylučování enzymů. V těle se uvolní endorfiny, a ty nám přirozeně navodí pocit štěstí. A to vše přirozeně, jen tím, že jsme se 20 minut prošli. Nepotřebujeme k tomu sledovat tepovou frekvenci, stačí pozorovat své tělo. To nám vždy samo říká, co chce a jak to chce,“ radí s úsměvem lékař Rodion Schwarz.

A jak se udržet v létě fit?

Každého určitě zajímá, jak získat svou vysněnou postavu. A právě o jeden z receptů se podělil i praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace, Rodion Schwarz: „Recept k optimální postavě je primárně se moc nestresovat, nebude poté potřeba obalovat nervy tukem, pravidelně se hýbat, pro ženy decka červeného k večeru a hezky se pomilovat s milovanou osobou. Tím se uvolní přesně ty hormony, které mají, a my se nemusíme pak více zabývat její fyziologií na teoretické úrovni.“

Během celého roku nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. A právě na něj musíme brát během léta a parných dní mnohem větší důraz. Nesmíme také zapomínat na zdravé stravování, které by se mělo skládat i z ovoce a zeleniny. A s pravidelnou, i kdyby večerní, procházkou uděláte velkou parádu.

Nenahraditelný význam vitaminů a minerálů

Na cestě za vysněnou postavou lidé často zapomínají na doplňování potřebných vitamínů a dalších tělu prospěšných látek. Nejen zmíněné vitaminy, ale i například minerály jsou nezbytné pro fungování organismu jako takového. Jsou důležitou součástí při výstavbě nových tkání a napomáhají zpomalovat proces stárnutí. Jejich potřebné množství je možné doplňovat pestrým a vyváženým jídelníčkem bohatým na ovoce a zeleninu. I přes vyváženou stravu se však můžeme potýkat se situacemi, které jsou pro náš organismus zatěžující, a kdy je potřeba vyšší dávky minerálů a vitamínů. Příkladem lze uvést například těhotenství, nemoc, stres nebo právě hubnutí. „Na klinice preferujeme vždy individuální sestavu dle konstituce, pohlaví, věku či životního stylu,“ dodává MUDr. Rodion Schwarz.

V dnešní době, kdy se tyto důležité látky mohou nahrazovat například suplementy, lidé často tápou, které zvolit. Tím nejjednodušší řešením pro doplnění všech vitamínů a minerálů ale stále zůstává především to, co můžeme získat z potravy. „Obecně raději volím přírodní zdroj, nejlépe se stravovat sezónně. Když nám jaro dává medvědí česnek, ředkvičky, jarní cibulku, je to přesně to, co náš organismus potřebuje. Na podzim a v zimě jsou to zase jablka, červená řepa či kysané zelí bohaté na vitamín C,“ říká MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace.

Rady a tipy nad zlato!

Udělejte maximum pro to, abyste se nesnažili uklidňovat stres jídlem. A jak na to? Jezte pravidelně po 2,5 hodinách a místo toho, abyste se pustili do „hříchu“, se jděte raději projít na vzduch. Mnoho lidí uklidňuje něco chroupat – takže zeleninu na širší hranolky a může se zobat. Konzumujte vlákninu, dodá vám větší pocit nasycenosti a potřebu jíst tak udržíte lépe na uzdě. Dobré je najít si pro uklidnění a zabavení se nějaký nový nebo staronový koníček. Co takhle šít, číst si, vařit zdravé pokrmy, zacvičit si, vzdělávat se, kutit, zazpívat si či zahrát si na hudební nástroj? Možností je mnoho.

Zdravá pokožka začíná kvalitní kosmetikou

S blížícím se létem, ostrým sluncem a vyššími teplotami bychom neměli zapomínat na naši pokožku, protože především v nadcházejících měsících si zaslouží ochranu a stejně jako naše postava by měla být fit před vytouženou letní dovoleno. Největším hitem poslední doby je bezpochyby konopná pečující kosmetika obohacená o kanabinoidy. „Kanabinoidy mají protizánětlivé a vyživující účinky a celkově zklidňují a rozjasňují pleť. Kůže je vybavena vitálním endokanabinoidním systémem (ECS), který pomáhá koordinovat důležité, ozdravné procesy. CBG (kanabigerol) se na tyto receptory váže, a proto si získává velkou popularitu. Kůže je velmi často označována jako „orgán”, který je třeba chránit, protože se pod ním odehrává mnoho životně důležitých procesů. Kanabinoidy z konopí, které přímo ovlivňují tento systém, se zároveň podílí na prevenci stárnutí, mají tedy anti-age účinky,“ vysvětluje Jiří Stabla, zakladatel kosmetické značky Kanabigerol, www.kanabigerol.cz.

V současné době je konopná léčba výsledkem mnohaletých studií a možností, které se postupně střádaly. Stovky odborníků a tisíce lékařů dnes zkoumá a avizuje kladný vztah mezi konopnou léčbou a pacientem. Nejde tedy o placebo, ale o pevná data, která podporují fakt, že konopí je bezpečné a účinné. Není proto divu, že se už nyní konopná kosmetika těší takové oblibě mezi lidmi všech věkových kategorií. Výjimkou není ani značka Kanabigerol, která navíc potěší každého s velmi citlivou pokožkou. „S parfemací jsme to nepřeháněli, protože pokožka se k ní ne vždy staví pozitivně. Takže pokud ucítíte vůni, jedná se o bylinky a jemné esenciální oleje. Vůně je tedy něžná a probouzí smysly,“ dodává Jiří Stabla.

PRODUKTOVÉ TIPY:

REVITALIZING FACE CREAM, luxusní pleťový krém

Jemně našlehaný přírodní krém s prvotřídním olejem z konopí, který obsahuje celé spektrum kanabinoidů. Bohatý na CBG, s olejem z inca inchi pro anti-aging účinky a se skvalenem pro hedvábnou texturu. Voní po citrusech a divoké řůži, je hypoalergenní a vhodný pro citlivou pleť. Pokožka je po aplikaci hladká, vypnutá a dokonale ochráněná před možnými nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.

SKIN OIL, olej s CBG

Vysokojakostní přírodní olej k univerzálnímu použití na celé tělo. Naneste jednu kapku na postižené místo. Plné spektrum kanabinoidů pomáhá rychlé revitalizaci kůže.

SILKY CLEANSING GEL, odličovací gel s CBG

Luxusní hydratační odličovací cbg gel s ovocem yuzu, mátou a ceramidy. Hledáte šetrnou odličovací řadu, které můžete svěřit každodenní péči? Vyvinuli jsme ideální řadu tak, aby splňovala očekávání náročné klientely. Luxusní hydratační odličovací cbg gel obsahuje také prvotřídní koktejl z ovoce yuzu, máty, ceramidů, minerálů z mrtvého moře, aloe vera a jojobového oleje se špetkou kyseliny hyaluronové a probiotik. Balení obsahuje kosmetickou pumpičku a uzávěr disk top pro pohodlnější cestování.

COSMETIC UNIVERSAL OINTMENT, kosmetická mast s CBG

Kosmetická mast v podobě jemné, čištěné vazelíny s konopným extraktem bohatým na kanabigerol (CBG). Mast obsahuje také olej z inca inchi (peruánské zlato), levanduli a zjemnili jsme ji skvalenem. Je určena pro každodenní péči o pokožku celého těla, kterou chrání před negativními vlivy vnějšího prostředí. Je vhodná pro jedince s kožními problémy, jakými jsou lupénka či ekzémy. Regeneruje suchou a popraskanou pokožku, eliminuje projevy podráždění a obnovuje pleť po popáleninách. Má revitalizační účinky.

K dostání na www.kanabigerol.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak být fit v létě?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *