Rubriky

Jak se opalovat zdravě

Těšíte se na bronzové opálení, které je pro vás symbolem zdraví a přitažlivosti? Pak se určitě rádi vystavujete slunečním paprskům a oceníte rady odborníků. I když sluneční lázeň působí blahodárně, je zapotřebí mít ji pod kontrolou. Proto nedejte pouze na vlastní pocity a důvěřujte profesionálům. A pokud máte citlivou nebo alergickou pokožku, vybírejte si opalovací přípravky s vysokou tolerancí, které pokožku nedráždí. Jen kvalitní přípravky ochrání pokožku před nežádoucími změnami a předčasným stárnutím následkem slunění. Díky nim zůstane vaše pokožka zdravá a přitažlivá.

Na čem záleží?

Alfou a omegou jsou UV filtry. Přípravky SynCare obsahují hybridní nebo fyzikání UV filtry, které nepohlcují sluneční záření, ale odrážejí ho. I z tohoto důvodu jsou pokládány za maximálně bezpečné. V praxi se nejčastěji používá oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, který je navíc ceněný vzhledem k jeho zklidňujícího vlivu na pokožku. Fyzikální filtry spolu s hybridními filtry jsou používány ve vyšších třídách přípravků pro UV ochranu a u speciálních dermatokosmetických přípravků.

V SynCare přípravcích na opalování je základem právě oxid zinečnatý Proto jsou krémy a mléka této značky vhodné i pro velmi citlivé jedince i malé děti. Přípravky mohou vytvářet jemný bílý povlak, což je jejich přirozenou vlastností a není na závadu.

Co je to UVA a UVB?

UVA záření způsobuje stárnutí kožních buněk a UVB spálení pokožky, proto je třeba chránit se před oběma. I krátké vystavení se ostrému slunci způsobí  tzv. fotostárnutí pokožky, jehož následkem je poškození pokožky,  předčasné  vrásky a zvýšená pigmentace. Je třeba myslet na to, že UVA paprsky působí i přes sklo a podílejí se na vzniku sluneční alergie.

Vysoká ochrana pro citlivky

Vysoce ochranná formule SynCare ZINCI SUN je určená pro extra citlivou pleť se sklonem k hyperpigmentaci. Obsahuje rezistentní clonu mikročástic zinku a vysoké SPF 50+ pro spolehlivou ochranu pokožky před sluncem. I jemná vrstva tohoto vodě odolného přípravku s mikročásticemi zinku spolehlivě ochrání pokožku před intenzívním slunečním zářením.

SynCare ZINCI SUN je vhodný při slunečních alergiích a pro extra citlivé jedince. Tento moderní opalovací přípravek je možné použít k ochraně pokožky obličeje a zvláště citlivých partií těla, náchylných ke spálení.  Praktické balení s dávkovačem umožňuje komfortní použití a bezpečnou manipulaci na pláži i na cestách.

Do města i na pláž je ideální tónující krém ZINCI SUN s vysokou ochranou SPF 50+ je určen pro velmi citlivou pokožku. Obsahuje fyzikální a nedráždivé UVA a UVB hybridní filtry, takže nezatěžuje pokožku. Je úžasně lehký, krásně rozjasní a sjednotí pleť a nezanechává mastný film.

Pro celou rodinu

Ochranný SUN PROTECT SPF 30+ s fyzikálními a hybridními filtry. Přípravek s čistým složením účinných látek bez parfemace. SUN PROTECT je určený pro osoby s nižší tolerancí na sluneční záření, u kterých je nutný omezený pohyb na slunci se zvýšenou ochranou.

Přípravky sluneční řady SynCare:

Obsahují výhradně fyzikální nebo kombinaci fyzikálních a hybridních UV filtrů.

Díky svému složení tak pokožku neohrožují chemickým působením.

Neobsahují parfemace a tak zamezují alergickým reakcích.

Chrání proti UVA i UVB záření.

Jsou voděodolné.

Ve formě krému nebo mléka s možností jemného rozptylu pomocí spreje.

Opalování je nutné přizpůsobit fototypu pleti

Zdravé je pouze takové opalování, které nezpůsobí zčervenání, ale pouze jemné zhnědnutí kůže, proto je pobyt na slunci dávkovat podle typu kůže.  Pokud máte pigmentová znaménka, doporučujeme jejich překrytí a poradu s lékařem. V případě, že trpíte sluneční alergií, pobytu na přímém slunci byste se měli vyhnout.

Na slunce si zvykejte postupně. Pro první kontakt se sluncem stačí pár minut, nikoli celé hodiny. Dbejte na to, abyste se natřeli opalovacím prostředkem půl hodiny před pobytem na slunci.  O výši ochranného faktoru (SPF) rozhoduje váš přirozený fototyp i míra již dosaženého opálení. Použijte vždy dostatečné množství opalovacího přípravku, který řádně rozetřete.

Některá místa na těle jsou obzvláště citlivá. Patří k nim například uši, nárty, kolena, oblast ňader nebo hýždí. K jejich ochraně používejte opalovací přípravky s vyšším faktorem.

Krémy s vysokým faktorem SPF 50 používejte také na celý obličej. Tady je pleť mimořádně citlivá především v oblasti očí, nosu a rtů.

Děti by měly používat minimálně SPF 30 a je to jedno, zda jde o pobyt u moře, či rybníka.

Ideální je používat přípravky odolné proti vodě, potu i otěru, i přesto je nutné mazání pravidelně opakovat každé 2 hodiny. Pokud je vaše dítě mimořádně citlivé na slunce, můžete jeho pokožku chránit lehkým oblečením z přírodních materiálů.

Myslete i na to, že k částečnému opálení dochází také ve stínu nebo když je pod mrakem.

Sluneční paprsky se odrážejí od vody, proto nezapomeňte na zvýšenou ochranu pokožky při koupání, stejně jako na pláži. Totéž platí např. pro pobyt na horách, zejména v zimě.

Nezapomeňte na přípravky po opalování, které opálenou pokožku zklidní, vyživí a dopřejí ji dostatečnou hydrataci.

Rady a doporučení pro zdravé opalování poskytla přední česká dermatoložka Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc, vedoucí lékařka Dermatologického centra SynCare v Brně.

Zeptali jsme se, proč je nutné používat opalovací krémy, jak fungují UV filtry a také na paměť pokožky.

Ochranné opalovací přípravky představují především ochranu před riziky spojenými s nadměrným opalováním, tj. všechny typy rakoviny kůže, alergie, podráždění, ale také předčasné stárnutí, vyvolané poškozením kolagenu. Opálení je primárně zánět a vyvolávat si zánět opakovaně není pro organizmus nikdy žádoucí.

Správnou orientaci v UV filtrech mohu jen doporučit, určitě usnadní výběr správného přípravku.  Moderní UV filtry jsou buď fyzikální, které záření nepohlcují nebo hybridní, které jsou sice chemické, ale chovají se jako fyzikální. V praxi jsou to zejména oxid titaničitý, případně z hybridních např. tinosorby, obojí s pozitivním dopadem na pokožku. Moderní UV ochranné přípravky by měly obsahovat buď fyzikální nebo tyto moderní hybridní UV filtry, které odráží slunečné záření a tím minimalizují poškození pokožky. Většina přípravků je dnes voděodolná a je ideální, pokud jsou rovněž bez parfemací – ty jsou z hlediska foto-alergií rizikové. V létě je ideální používat i běžné denní krémy s UV filtry.

Pokožka je největší orgán, pokrývá většinu těla a má významnou funkci nejen při jeho ochraně. Proto je důležité udržovat ji zdravou a v co nejlepší kondici. Důležité je i to, že má paměť a do ní si ukládá i množství slunečního záření. Následky nechráněného opalování se kumulují a projevují se hyperpigmentací a zrychleným stárnutím pokožky. To můžeme pozorovat poměrně záhy, intenzivněji pak po 40. roku věku a později. Osobám se zvýšenou citlivostí a světlým fototypům mohu doporučit neparfémované přípravky s vyšším faktorem 50+, které jsou k zakoupení v lékárnách nebo specializovaných kosmetických pracovištích, kde k přípravku dostanete i odborné informace.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak se opalovat zdravě”

Napsat komentář