Rubriky

Kdo vymyslel vaše plavky?

Krásné počasí se vrátilo a vy už myslíte na výběr těch nejlepších plavek. Jakou zvolit barvu, vzory a ideální střih? Často nemáte přesnou představu, spíše se spoléháte na nabídku globálních či tuzemských výrobců.

Nové jsou rok staré

Můžeme vás ujistit, že vaše nové plavky vznikly v loňském či předloňském roce. O tom, jak vypadají, rozhodly dva různé profesionální týmy z různých zemí či dokonce kontinentů. Jsou to designéři plavkoviny (tedy oné specifické látky pro plavky), kteří vymysleli letošní vzory a barvy. A týmy návrhářů jednotlivých značek (např. C&A, F&F, Lisca, Marks&Spencer, Litex, Zara i Triola), kteří si od výrobců tyto látky vybrali, nakoupili a navrhli z nich modely vhodné pro svoji cílovou skupinu. Návrháři se částečně inspirovali trendy z velkých módních přehlídek, na druhé straně museli svou fantazii krotit a přizpůsobit vše požadavkům konfekce – tedy tomu, že každý model se bude vyrábět průmyslově a v počtech i deseti tisíců.

Návrhářka Dana Černáková

 

Záleží na barevné typologii

Asi jste již slyšeli, že „barvu roku“ určují odborníci ze světového institutu Pantone Colour Institute. Jejich volbou se pro další sezonu inspirují i výrobci plavkoviny. Jenže, co je právě trendy, je ovlivněno i tím, kdo si plavky koupí. Něco jiného chtějí ženy v Evropě, tedy takové barvy a vzory, které sluší ženám se světlou pletí. Afričankám zase hodně seknou všechny hnědé, okrové a žluté tóny, kterým se paradoxně naše ženy spíše vyhýbají. „Budete se divit, ale pro výběr plavek je důležitá vaše barevná typologie – jste-li blondýna, zrzka, bruneta nebo černovláska. S barvou vlasů harmonizuje i barva pleti a výběr správné barevnosti vašich nových plavek,“ vysvětluje Dana Čermáková, profesionální designérka prádla a plavek v Triole. A navíc, v Evropě to mají jinak barevně nastaveno černovlasé Italky a Španělky a zcela odlišně Češky a nebo ženy ze severní Evropy. „Největší evropský veletrh pro plážovou módu Mare di Moda se každoročně koná od roku 2002 ve francouzském Cannes. Jezdíme tam pravidelně vybírat kvalitní certifikované látky, které musí vydržet sluneční záření, působení mořské i chlorované vody, opalovacích přípravků i sešupy na klouzačkách,“ doplňuje Čermáková, která již 30 let navrhuje prádlo a plavky.

Kvalita v každém stehu

Jak už jsme si zmínili, vývoj každého modelu plavek trvá více než rok, ovšem ušití je mnohem rychlejší. Zkušená švadlenka ušije plavkové kalhotky podle jejich obtížnosti asi za 8 minut. A plavkovou podprsenku asi za 25–33 minut. Plavková podprsenka má často přes 20 dílků, které musí velmi pečlivě sešít dohromady. Tuzemští výrobci plavek si na kvalitu potrpí, každý milimetr odchýlení totiž znamená chybu. To víte, plavky nejsou zimní bunda! Všechny materiály splňují evropské normy a jsou předem testované ve všech možných podmínkách. Například ve slané i chlorované vodě, v lázeňském prostředí i na přímém slunci. Veškeré komponenty a zapínání jsou hypoalergenní. Vhodnost každého střihu a správnou velikost každého modelu testují např. u Trioly desítky dobrovolných probandek.

Jaké se letos nejvíce líbí?

Pryč jsou doby, kdy se české ženy halily do jednodílných a jednobarevných, nejčastěji černých, plavek. Za ně se chtěly schovat a stát neviditelnými. Dnes už se nestydí a neschovávají. Své proporce umí elegantně nosit. Už vědí, že existují sofistikované střihy a barevné vzory, které jim usnadní ukázat to, co samy chtějí, aby okolí vidělo. A v moderních dvoudílných plavkách umí schovat to, co má být světu skryto. „Letos uděláte velkou parádu s lurexovým vláknem, které se pro efekt vplétá přímo do struktury plavkoviny. Krásný perleťový nádech se pak mění podle úhlu pohledu. A neodírá se, lesk zůstává i během nošení,“ upozorňuje na aktuální trend profesionální stylistka plavek Žaneta Ilutanová.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Kdo vymyslel vaše plavky?”

Napsat komentář