Rubriky

Mít doma aspoň kousek Provence

Je až neuvěřitelné, jakou dokáže venkovský styl Provence vykouzlit v interiéru pohodu, radost a harmonii. Krajina jihovýchodní Francie má se svými levandulovými poli typickou a neopakovatelnou atmosféru, která se prolíná i do životního stylu obyvatel a jejich příbytků. I my pak rádi po návratu z letní dovolené podlehneme uvolněnosti tamního života a chceme si jej uchovat do dalších sezon.

Proč se nám provensálský styl líbí? Klid, slunce, dobré světlo a čistota k němu neodmyslitelně patří. Pak také jemná barevnost, výrazné vůně i chutě a hlavně pohoda. V této uspěchané době hledáme místo, kde bychom se mohli zastavit, relaxovat a jen tak si užívat radost ze života. Styl Provence se pak snažíme napodobit v celém bytě nebo jen v nějaké jeho části – jako oázu klidu a synergie. Provensálský styl bydlení nevyžaduje žádné náročné změny, stačí třeba nově vymalovat, pořídit pár kusů nábytku a hlavně vybrat správné doplňky.

S francouzským šarmem a výraznou patinou

I když máme provensálský styl spjatý hlavně s venkovem, hodí se také do městských bytů a domů především staršího typu. Jeho prostota a jednoduchost vytváří atmosféru čistoty a zvláštní elegance. Vyznačuje se využitím měkkých přírodních materiálů jako je dřevo, ratan, proutí a textil z přírodních vláken. Typický nábytek včetně stylových doplňků lze umístit do kterékoli místnosti. Vždy vytvoří útulný a uvolněný dojem s atmosférou starých časů. Předměty i nábytek bývají v bledších barvách a s obvyklou patinou.

Přívětivé barvy a levandulové motivy

Barvy musí být teplé a útulné, takové, které vyvolají dojem dopadu slunečních paprsků. Typickou barvou Provence je levandulová. Skrývá meditaci a představuje moudrost a tvůrčí sílu. A rádi dodáváme, že i oficiální barva letošního roku, tzv. Very Peri, zahrnuje i levandulové tóny. Takže pokud se pro styl Provence letos rozhodnete, budete trendy hned dvakrát. Levandulová však není jedinou barvou, důležitá je také kombinace s různými odstíny bílé, šedé, žluté, okrové, olivové a modrošedé. Na bytových doplňcích a textiliích nesmí chybět motivy levandule a levandulových svazků. Pro nábytek je typickou volbou kvalitní masiv, natřený např. nabílo. Dřevěné židle mohou být vyplétané nebo opatřené typickými sedáky – opět s motivy levandule. Nesmí chybět almary, komody, příborníky a truhly – samozřejmě s patinou.

Detaily umí vyprávět příběhy

Nedílnou součástí Provence stylu je útulnost a přívětivost, se kterou nás domov přivítá hned, jakmile otevřeme vchodové dveře. K tomu postačí pár nenáročných kroků. Patří mezi ně například použití bytového textilu s levandulovým motivem. To zvládne určitě každý. Své kouzlo mají závěsy, které zavěsíte po okrajích oken, kde nebudou ubírat světlo. Při stolování dávejte důraz na látkové ubrusy a ubrousky a třeba i svíčky. Ty vykouzlí jedinečnou podívanou i u běžné večeře. Na židle určitě dejte podsedáky, na stěnu pověste fotografii z dovolené v bílém nebo levandulovém rámečku a doplňte svazkem sušené levandule. Do vázy pod foto pak čerstvou, voňavou. Právě detaily s patinou dodávají celku to správné vyznění, atmosféru, která má sálat ze všech koutů místnosti. Využijte jejich sílu a ony začnou u vás doma vyprávět příběhy.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Mít doma aspoň kousek Provence”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *