Rubriky

Pomoc, já se vdávám!

ILONA PAVLATOVÁ pracuje jako vizážistka, kosmetička a fotografka. Vizážistikou se aktivně zabývá od roku 2003, od roku 2006 se úspěšně účastnila řady soutěží v líčení. V roce 2007 a 2012 získala titul Mistryně ČR v make-upu. Ve svém kosmetickém studiu a fotoateliéru v Brně má řadu klientek – nevěst, proto jsme se jí zeptali, jaké má pro ně předsvatební tipy.

Jaké jsou svatební přípravy z pohledu vizážistky?

Každá nevěsta touží po tom, aby byla ve svatební den nádherná. Proč využít služeb profesionální vizážistky místo šikovné kamarádky? Nechci podceňovat schopnosti kamarádek, jistě se mezi nimi najdou ty, které se dokážou hezky nalíčit. Svatební líčení je však považováno za jedno z nejtěžších. Mělo by totiž být kompromisem mezi slavnostním nalíčením a fotomake-upem.

Svatební den je v mžiku pryč a nevěsta si ho později bude připomínat především na fotografiích nebo na videu. Proto je důležité, aby líčení bylo výraznější a hlavně trvanlivější. Vizážistka používá širokou škálu kvalitních značek a také produkty určené pro potřeby maskérů a fotografů. Existují různé voděodolné přípravky a fixatéry, které v běžné síti nekoupíte.

Jak si vybrat vizážistku?

Nejlepším způsobem je doporučení. Většina profesionálů má své webové stránky, kde si můžete prohlédnout i ukázky jejich prací a také tam najdete ceník. Rozsah cen za svatební vizáž je různý. Vizážistům s podezřele nízkými cenami doporučuji se raději vyhnout. To asi platí ve všech oborech. Cena může vypovídat o zkušenostech a kvalitě kosmetiky, se kterou vizážistka pracuje. Každé nevěstě přece záleží na tom, aby její svatební den dopadl na výbornou, ne?

Na kdy naplánovat zkoušku svatebního účesu a líčení?

Ke zkoušce svatebního líčení a účesu se většinou přistupuje cca jeden měsíc předem. Jsou i nevěsty, které chtějí absolvovat zkoušku mnohem dříve. Pokud nemá nevěsta v plánu konzultovat s vizážistkou šaty, doplňky nebo kytici, bylo by dobré již mít v těchto věcech jasno a na zkoušku přinést alespoň přibližné obrázky nebo dokázat vysvětlit, jak to zhruba bude vypadat.

Pokud má nevěsta v průběhu příprav nějaké výhrady k líčení nebo účesu, měla by to vizážistce říct hned. Je to lepší než vše odsouhlasit a rozplývat se, jak jste spokojená a za týden napsat, že se vám to nelíbilo a jdete to zkusit jinam. Od toho jsou zkoušky.

Kolik času zaberou svatební přípravy nevěsty?

Na zkoušce nevěsta zjistí, kolik času zabralo vytvoření svatebního účesu a líčení, a podle toho si naplánuje čas ve svatební den. Především by měla mít představu, v kolik hodin bude chtít být nachystaná. Většina vizážistů nabízí i vizáž pro svatební hosty, proto je dobré vědět, kolik dalších osob bude mít zájem o vytvoření líčení nebo účesu. Podle toho se bude odvíjet čas příjezdu.

Kde by se měly přípravy konat?

Samozřejmě je několik možností a každá má svoje výhody i nevýhody. Přípravy ve studiu nebo salonu, kde vizážistka působí, mají tu výhodu, že proběhnou v klidu, bez zasahování třetích osob. Nevýhodou je nutnost přejíždění a čas navíc, se kterým musí nevěsta ve svém harmonogramu počítat.

Dnes je běžné, že se svatební obřady neodehrávají pouze na radnici nebo v kostele, je možné využít jakékoliv netradiční místo (jednou jsem zažila i svatbu na trolejbusové zastávce). Oblíbené jsou areály hotelů nebo penzionů, kde se koná svatební hostina. Veškeré přípravy probíhají na místě, není nutné se stresovat s přejezdem do obřadní síně a zpět.

Je dobré si zajistit, aby nevěstu během svatebních příprav nikdo nerušil. Toto je velká nevýhoda domácího prostředí, kdy se maminky v záchvatu paniky neustále chodí nevěsty ptát, kde jsou různé věci, kdo bude zdobit auta apod.. O tyto záležitosti by se měla starat družička, svědek nebo jiná pověřená osoba. Ve svatební den by už toto všechno mělo jít mimo nevěstu, která je hlavní hrdinkou celé události.

Dá se v případě svatebního líčení mluvit o módních trendech? Nebo je lepší vsadit na klasickou eleganci a vše s ladit s typem nevěsty a jejím oblečením?

Módními trendy se nevěsty příliš neřídí, zejména ty, které se moc nelíčí. Jejich prioritou je, aby svatební make-up byl co nejpřirozenější. Což bývá trochu problém, protože přirozené líčení na svatebních fotkách moc nevynikne. Je tedy třeba najít nějaký kompromis, protože každá nevěsta chce vypadat na fotkách dobře.

Osobně make-up přizpůsobuji především barevnému ladění svatby, kytici, šatům a někdy i účesu, což neznamená, když je svatba v modrém, bude modrá i nevěsta. Zde je vhodné si šikovně pohrát s kontrasty.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pomoc, já se vdávám!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *