Rubriky

Poradna: Jaké kalhotky pro vaši postavu?

Minulý týden jsme vám představili profesionální stylistku prádla ŽANETU ILUTANOVOU. Už asi pět let pravidelně jezdí po všech krajích naší republiky (občas i na Slovensko) a ve specializovaných prodejnách s prádlem poskytuje ženám odborné rady při výběru prádla i plavek. Svůj pracovní čas tráví ve zkušebních kabinkách nebo mezi regály. Zná velmi dobře všechna tajemství ženské postavy. Dokonce i mnohá tajemství srdce a duše. Poradila tisícovkám žen. Tentokrát jsme se jí zeptali: Podle jakého klíče vybírat kalhotky, aby vyhovovaly danému typu postavv?

 Celá dlouhá staletí chodily ženy po světě bez kalhotek (a také bez podprsenky). Místo kalhotek měly vrstvy spodniček, které je chránily a tepelně izolovaly. Společenské konvence diktovaly, že až do 1.světové války nosily ženy sukně dlouhé až na zem. Podprsenka a kalhotky tak, jak je známe dnes, jsou součástí našeho šatníku teprve sto let. Jsou to dva nejmenší kousky oblečení, ale mohou nám připravit velké problémy a trapasy. Jak vybrat správné kalhotky, jak se orientovat v nabídce střihů a materiálů a jak poznat, který střih vaší postavě nejvíce lichotí? Dnes vám s tím ráda pomohu.

Proč je tolik druhů spodních kalhotek? S nohavičkami i bez, vykrojené i méně vykrojené, bytelné a miniaturní, šňůrkové. Odpověď není složitá: je mnoho stylů oblečení a výrobci oděvů, aby se přiblížili k ideálu, tomu přizpůsobili i spodní prádlo. Jak se zkracovala délka sukní, zkracovala se i délka nohaviček. Ještě v 50. letech se nosily sukně a kalhoty do pasu, někdy i se zvýšeným pasem. V 60. letech, v éře hippies, se začaly nosit bokové kalhoty a sukně. A výrobci prádla museli i tomuto trendu přizpůsobit svoje modely. Tak vznikly bokové kalhotky. Před 65 lety začala svět vzrušovat mladá francouzská herečka Brigitte Bardot v bikinách s titěrnou podprsenkou i kalhotkami. O pár desítek let k nám z Brazílie spolu se sambou, rumbou a čačou dolétly natěsno obepínající a vzadu sešité sexy kalhotky brazilky a tanga. Každá generace vyznávala jiné idoly a jinou módu. A to vše se nám usadilo v šatníku.

V pantech, brazilkách a v tangách máme v upnutém tenkém oblečení nejvíce sexy zadeček. Má je v oblibě hlavně mladá generace. Jde o dámské kalhotky se sníženým pasem a různě dlouhým nohavičkami. Ale nejdůležitější, co je odlišuje např. od klasických kalhotek, je to, že mají u zadního dílu uprostřed šev, který kopíruje tvar zadečku. Takže látka dokonale obepne a vyrýsuje obě jeho půlky. Navíc nemají tyto modely v nohavičkách gumičky, jejich funkci zastane krajka nebo légy. Proto je dívky rády nosí pod upnuté oblečení. Jsou ideální volbou pro chlapecké postavy, protože opticky rozšiřují boky. Drobnou nevýhodou těchto modelů je, že ne každá žena dobře snáší, když se jí šev kalhotek zařezává mezi půlky. Brazilky jsou na rozdíl od pant více vykrojené. Celkově je toho materiálu u brazilek na předním i zadním díle po čertech málo. Ale je to o poznání více než u tang. Doporučuji nosit brazilky a tanga nejvíce v létě, při mrazech v našem klimatu asi nebudou komfortní. Brazilky jsou také příjemnou alternativu pro ty, co nerady nosí tanga. Panty jsou skvělé k celodennímu nošení, svoji práci si odvedou na výtečnou – a na počasí přitom nezáleží.

Klasikou nic nezkazíte

Přece jen nejčastějším a nejoblíbenějším modelem jsou kalhotky klasického střihu. Jsou ušity ze dvou dílů, přední díl může mít ozdobné boční či středové vsadky. Klasické mohou být vyšší i nižší, ale rozhodujícím je fakt, že zadní díl mají vcelku z jednoho kusu. Přece jen, ne každá žena dobře snáší pocit, že se jí při nošení mezi půlky zařezává středový šev. Krokový díl je většinou vypodložený příjemnou bavlnou.

Pro rovné bříško

 

A pak tu máme střihy kalhotek, které vám pomohou vymodelovat lepší postavu. „Zatlačí bříško a zkrotí široké boky. Jsou pasové a vyšší, s rovnými či jen mírně vykrojenými nohavičkami a vyrobené z funkčních materiálů, a to buď celé nebo alespoň pro ty namáhané části. Možná by vás překvapilo, kolik žen nosí pod šaty stahovací kalhotky. Pokud se je rozhodnete vyzkoušet, dbejte na to, aby vás v žádném případě neomezovaly v pohybu a nikde neškrtily.

Neviditelné

Velkým hitem současnosti jsou tzv. neviditelné kalhotky. Jsou z jednoho kusu látky, nikde nemají švy, zakončení ani gumičky, nikde se pod šaty nerýsují. Krásně splynou s dokonalou siluetou pevné postavy.

Jednotlivé typy kalhotek:

Panty nemají švy v bocích a neruší tím siluetu. Také nemají gumičky v nohavičkách. Gumičky v pase spolu s gumou v nohavičkách mají tendenci vytvořit „buřtík“. Panty tomu zamezují.

 

Brazilky hodně odhalí, ale méně než tanga. Nohavička končí v polovině zadečku. Místo gumiček, které by „půlily zadeček“ mají krajkovou nebo hladkou légu. To neruší siluetu zadečku.

 

Klasické jsou komfortní a pohodlné pro každou postavu. Mají boční švy, ale v nohavičkách už často jen légy místo gum. Vyšší klasické nás nutí zatahovat bříško, mívají i funkční materiál se stahovacím efektem.

 

 

                                                                     

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Poradna: Jaké kalhotky pro vaši postavu?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *