Rubriky

Poradna: Pozor na skvrny na pokožce

 ŽANETA ILUTANOVÁ je profesionální stylistka prádla. Už asi pět let pravidelně jezdí do všech krajů naší republiky (občas i na Slovensko) a ve firemních prodejnách Triola poskytuje ženám odborné rady při výběru prádla i plavek. Svůj pracovní čas tráví ve zkušebních kabinkách nebo mezi regály. Zná velmi dobře všechna tajemství ženské postavy. Dokonce i mnohá tajemství srdce a duše. Poradila tisícovkám žen. Tentokrát jsme se jí zeptali: Od čeho jsou fleky na pokožce?

Hlavně teď v létě se setkávám s dotazy, proč se dělají na pokožce nevzhledné fleky hlavně tam, kde mívají plavky zapínání nebo kovové ozdoby. Ženy, kterým poskytuji styling, se mě také ptají, zda mají takové plavky či prádlo reklamovat, popřípadě jak se potíží zbavit?

Na tento častý letní problém odpovím ve dvou rovinách. První bude praktická a vyřeší momentální situaci, kdy zapínání a některé kovové doplňky nechávají na pokožce nevzhledné šedohnědozelené fleky. Odstraníte je celkem snadno: tamponem s mastným krémem, čisticím mlékem a pak pleťovou vodou. To je dílčí vyřešení následků, které se vám viditelně projevilo na kůži.

Tou druhou rovinou je pak generální řešení vašeho problému. A tou je nákup plavek. Pravděpodobně jste je zakoupila u nestandardního prodejce nebo u neprověřeného výrobce. Ti občas používají necertifikované doplňky a součástky. Značkový výrobce nakupuje vše, tedy látky, nitě, doplňky, od prověřených dodavatelů, takových, jejichž produkty mají platné atesty. Evropští producenti tyto certifikáty mívají a kvalitu vstupních surovin i svých výsledných výrobků prověřují. Horší je to s mimoevropskými výrobci.

Nedávno jsem četla, že Česká obchodní inspekce před časem zjistila, že skoro každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Rizikové látky se mohou také vyskytovat v barvivech a glazurách, kterými jsou tyto výrobky kolorovány. Výrobci bižuterie velmi často produkují i galanterní doplňky, které pak nacházíte na prádle, plavkách i na konfekci. Jak víme ze školních lavic, jsou naše pleť a pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto látky do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, alergie, genetické mutace i rakovinové bujení. Zabarvení kůže znamená, že módní doplněk či zapínání plavek je z nekvalitních slitků a dalších nevhodných či nebezpečných materiálů. Nejčastějším výrobcem takového „šméčka“ bývá východní Asie.

Pokud se chcete možným problémům vyhnout, vyberte si prověřeného tuzemského nebo zahraničního výrobce. U zavedených módních značek se nemusíte bát o kvalitu materiálů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu, na tržišti atd.

A k možné reklamaci – fleky si detailně nafoťte a rozhodně plavky u prodejce reklamujte.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Poradna: Pozor na skvrny na pokožce”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *