Rubriky

Škola pro ty, kdo milují kadeřnické řemeslo

O obor kadeřník/kadeřnice byl velký zájem v dobách minulých a jeho popularita neklesá ani dnes. Mezi nejvyhledávanější odborné školy bezesporu patří už řadu let SOU kadeřnické v Praze 8, Karlínské náměstí, jehož zřizovatelem je Magistrát hl. m. Prahy. Proč je tak úspěšná a co pro to její vedení dělá, na to jsme se zeptali ředitele Mgr. JANA CIGÁNIKA, který je mimochodem také jejím absolventem.

Nejspíš to bude tím, že jsme škola s dlouholetou tradicí. V loňském roce jsme v divadle Gong oslavili už 55. výročí založení. Máme celou řadu velice úspěšných absolventů, kteří vedou prestižní salony a dodnes se školou spolupracují. Zaměstnance si přednostně vybírají z našich žáků a umožňují jim už během studia k nim docházet na stáže.

Škola spolupracuje s prestižními firmami, a i díky tomu máme dobře vybavené provozovny, kde budoucí kadeřníci absolvují praktické vyučování. Snažíme se žáky maximálně motivovat, aby měli důvod po absolvování pracovat v oboru. Zapojujeme se do různých společensky prospěšných akcí a účastníme se řady kadeřnických akcí, kde se ti nejlepší žáci mohou zviditelnit. Pomůže jim to najít uplatnění v praxi…

Majitelé salonů často kritizují, že absolventi přicházejí do praxe nedostatečně připraveni. Upozorňují, že se ve školách učí zastaralé techniky a začínající kadeřníci nedokážou reagovat na módní účesové trendy. Přizpůsobujete těmto požadavkům systém výuky?

Snažíme se co nejvíce propojovat praktické vzdělávání s reálnými potřebami salonů. Například v rámci projektu Šablony strávili v letošním školním roce všichni naši učitelé odborného výcviku několik dnů ve vybraných salonech. Mohli si tak udělat lepší představu o provozu kadeřnických salonů a načerpat řadu užitečných zkušeností. Učitelé teoretických předmětů zase chodili na náslechy do jiných škol. Naším cílem je dlouhodobě nabízet učitelům účast v různých vzdělávacích programech, aby výuka byla na vysoké úrovni a absolventi odcházeli dobře připraveni.

Už jsme si zvykli, že vaši žáci obsazují přední místa v celorepublikových kadeřnických soutěžích. Ve kterých jste zabodovali v letošním roce?

Naše žákyně obsadila druhé místo v pánské kategorii na Mistrovství ČR Harmonie a také na soutěži Děčínská vlna. Letos jsme úspěšnější ve vytváření pánských účesů…

Jaké zajímavé akce jste připravili pro tento školní rok?

V listopadu jsme oslavili 55. výročí založení školy a předvedli jsme hostům nejnovější účesovou show Na vlnách času, ve které žáci mapovali vývoj účesů za posledních 100 let. Škola se s ní prezentovala také letos v březnu na veletrhu World of Beauty & Spa v pražských Letňanech.

V minulém školním roce jsme obnovili tradici mezinárodního setkávání zpřátelených škol ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Slovinska. Loni se odehrálo u nás v Praze, letos v na jaře jsme vyrazili na Slovensko do Nových Zámků a příští rok nás čeká Maďarsko. Je to skvělá příležitost navzájem představit úspěchy našich žáků a zároveň si vyměnit zkušenosti z vedení odborných kadeřnických škol v různých zemích.

Vrcholem všech našich aktivit byla pozvánka na 1. ročník Junior Hair Show v pražském hotelu Hilton Prague, kde jsme vystupovali společně s dalšími čtyřmi odbornými kadeřnickými školami. Předvedli jsme vylepšenou show Na vlnách času a zaznamenali jsme velký úspěch.

Abych nezapomněl, v tomto školním roce jsme byli opět pověřeni organizací prestižní soutěže Sollertia. Konala se koncem dubna, vyzyvatelem byl známý kadeřník Jan Pešan a v porotě se sešli tři vyzyvatelé z minulých ročníků – Blanka Hašková, Daria Hekerlová a Tomáš Kotlár.

Zmínil jste také společensky prospěšné akce. Mohl byste přiblížit, o co jde?

Prakticky každý měsíc během školního roku máme čtyři až pět akcí. Asi tři roky pravidelně pořádáme ve spolupráci s městkou částí Praha 8 akci s názvem Sbližování generací. Spočívá v tom, že na provozovnách prvních ročníků zadarmo, respektive za cenu materiálu stříháme a češeme seniory 55+ z Prahy 8. Na podobném principu je založen projekt Hodinový vnuk, kdy naši žáci naopak docházejí za osamělými lidmi do Domovů seniorů, aby je vzali na procházku, případně jim něco přečetli nebo si s nimi prostě jen popovídali. S úspěchem jsme se zapojili také do projektu Světlo pro Světlušku. Poněkolikáté už češeme finalistky soutěže Miss Agro, kterou pořádá Zemědělská univerzita.

Co vás čeká v posledních dvou měsících školního roku?

Momentálně probíhají státní maturitní zkoušky v našem nástavbovém studiu Vlasová kosmetika. A v červnu čekají žáky 3. ročníků jednotné závěrečné zkoušky. Praktické zkoušky jsou již tradičně veřejné a navštěvují je majitelé kadeřnických salonů, aby si tam vybrali nové zaměstnance. Máme štěstí, že i v době, kdy si odborné školy často stěžují na nedostatek žáků, si dokonce ze zájemců o studium můžeme vybírat. Doufejme, že tomu tak bude i v dalších letech.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Škola pro ty, kdo milují kadeřnické řemeslo”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *