Rubriky

Správný výběr a použití opalovacích přípravků

Alergie na slunce

Prvotní reakcí kůže na UV záření je zarudnutí (erytém), které je závislé na fototypu. Jedná se o obrannou reakci, jejímž účinkem kůže postupně pigmentuje a pokožka se ztlušťuje. Na druhé straně malé dávky UVB jsou nezbytné pro tvorbu vitaminu D3 v pokožce, který ovlivňuje využití vápníku.

Fototoxická reakce: Je častější než fotoalergie a mnohdy se s ní zaměňuje. Podmínkou je přítomnost látky, která v kombinaci s UV zářením vyvolá reakci. Na rozdíl od alergie je zde závislost na dávce záření. To znamená, že čím déle je osoba na slunci, tím intenzivněji se reakce projevuje. Typický nástup je po 12 až 72 hodinách s otokem, zarudnutím a někdy i puchýři. Kromě mnoha léčiv může být vyvolávacím faktorem také kosmetika.

Fotoalergická reakce: Svými projevy se reakce podobá fototoxické, ale je mnohem vzácnější. Podmínkou je předchozí setkání se s alergenem v kombinaci se sluncem, tzv. senzibilizace. Při opakovaném kontaktu alergen + slunce se projeví různě vystupňovaná reakce, a to především v místě, kde byl alergen aplikován. Typickým je rovněž úporné svědění. Z kosmetiky jsou častými fotoalergeny složky parfémů, konzervační látky nebo některé chemické UV filtry. Tento typ alergie lze diagnostikovat epikutánními testy.

Správný výběr a použití opalovacích přípravků

Nákup ochranných přípravků při opalování bývá často intuitivní. Spotřebitelé hledají nejvyšší faktory a voděodolnost. Racionální nákup by se však měl řídit i dalšími pravidly.

Co je SPF faktor na přípravku: Pokud například naše kůže bez ochrany začíná na slunci začervenávat po 10 minutách, pak nákupem SPF 30 prodloužíme tuto doba na 30 x 10 minut = 300 minut, tj. 5 hodin. Vyšším SPF začínáme a postupně SPF snižujeme. U dětí v Česku začínáme SPF 50+, dospělým zpravidla stačí SPF 30. Sílu filtru snižujeme nejdříve po dvou opalovacích dnech.

Jen dostatečná dávka zaručuje účinnost: Dosažení stupně SPF ochrany, který je deklarován na přípravku, je vázáno na dodržení aplikační dávky, tj. 32 g u dospělého člověka.

Voděodolnost přípravku: Snižuje dávku opalovacího přípravku, kterou je nezbytné použít po koupeli. Absolutní voděodolnost neexistuje. Je vhodné obnovit alespoň 50 % doporučeného množství.

Betakaroten při opalování

Karotenoidy tvoří velkou skupiny přírodních barviv s odstíny žluté, oranžové a červené. Betakaroten je známý především jako provitamin vitaminu A. Ve vodě je nerozpustný, ale velmi dobře se rozpouští v tucích. Proto se využívá i v kosmetice při opalování na bázi olejů a emulzí. Prostupuje do pokožky a probarvuje ji do odstínů oranžové. V kombinaci s melaninem při opalování tak kůže získává zlatavý nádech. Samotný betakaroten UV záření nefiltruje.

NOVINKA: Olej Sun Protect Spray SPF 50+ s betakarotenem

Olej Sun Protect Spray SPF 50+ s betakarotenem (251) je určen pro všechny, kteří požadují maximální SPF ochranu, současně se nechtějí zdržovat nanášením ochranných přípravků z tub a preferují rychlou a snadnou aplikaci v rozprašovači. Díky obsahu betakarotenu získá pokožka rychleji hnědavý tón opálení. Praktické balení opalovacího přípravku je nenáročné na prostor a hodí se i do příručních kabelek nebo taštiček u kol. Voděodolnost významně snižuje opakovanou spotřebu ochranného prostředku.

Komu je přípravek určen: Olej Sun Protect Spray SPF 50+ s betakarotenem (251) je určen pro nejvyšší ochranu pokožku před UV zářením. Je doporučen i pro děti do 3 let a pro osoby se sklonem k nežádoucím reakcím na slunci.

Voděodolnost: ano

Balení: 150 ml s mechanickým rozprašovačem.

Konzervační látky: fenoxyetanol

Účinné látky: arganový olej, INCI: Argania Spinosa Kernel Oil – výživné a ochranné vlastnosti; betakaroten, INCI: Beta-Carotene – podpora hnědého tónu pokožky; organické a hybridní UV filtry

Lékař radí

Dotaz: Je mi 66 let a léčili mě v Ústí na Labem, a potom v Praze na spinaliom na nose. Hodně jsme kdysi jezdili na vodu a k moři. Je to šest let a jsem bez recidivy. Jen tam zůstala jizva a místo je bělejší. Chodím pravidelně na kontroly, ale už se na mě dívají trochu jako na úplně vyléčenou. Metastaze jsem neměla a měla jsem také čisté lemy při chirurgii. Jen vím, že to šlo trochu do hloubky. Vůbec se neopaluji, ale odvážila jsem se paní doktorky po těch 6 letech zeptat, jestli bych už mohla na sluníčko aspoň na zahradě a taky s vnoučaty na koupaliště. Manžel je jako černoch už od jara a já se na něho musím jen dívat. Paní doktorka se na mě podívala tak, že jsem se raději dál neptala. Prosím vás o názor, ale když ne, tak ne. Š. U., Děčín

Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc., je vedoucí lékařkou kožní ambulance SynCare a přední českou odbornicí na léčbu obličejových dermatóz.

Mám od vás velmi málo informací, obecně však spinaliom zpravidla vzniká na místech opakované intenzivní expozice slunečnímu záření. Nos je tedy typický. Na druhou stranu k němu musí být také určitá vloha. Píšete, že v minulosti jste si slunce více užívala, což k onemocnění u vás určitě přispělo. Pokud máte na mysli formu delšího opalování na slunci, nemohu vám ji doporučit. Jestliže se ale jedná o krátký pobyt do hodiny například s dětmi, pak je vhodné začínat s ochranným faktorem 50+ na celé tělo, po týdnu na něj stačí SPF 30, ale na obličej stále SPF 50+ a k tomu pokrývka hlavy.

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Správný výběr a použití opalovacích přípravků”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *