Rubriky

Velikonoční pečení bez cukru

Když se řekne Velikonoce, tak si každý z nás vybaví příchod jara, pomlázku, barvení vajíček pro koledníky, a hlavně pečení velikonočních dobrot. K těm neodmyslitelně patří mazanec nebo beránek, který mimo jiné obsahuje spoustu cukru. Co když ale přes Velikonoce chceme mlsat, i když jsme si dali předsevzetí do nového roku, že se budeme snažit omezit cukry a nějaké to kilo zhubnout?

Existují různá řešení, jak se cukru vyhnout. Buď se omezíme natolik, že si odpustíme i velikonoční pečivo, anebo jednoduše nahradíme cukr vhodnou alternativou. Skvělým pomocníkem, jak sladit zdravěji, je stévie. Plní stejnou úlohu jako již zmiňovaný cukr a ke všemu se přizpůsobí našemu zdravému životnímu stylu.

Při velikonočním pečení nahradí cukr např. sladidlo Irbis stévie, které má výraznou sladkou chuť, je ale přitom čistě přírodní. Díky této vhodné alternativě cukru si můžeme pochutnat na mazanci nebo beránkovi zcela bez výčitek.

 

Velikonoční beránek

Suroviny: 90 g Irbis Stévie, 200 g pšeničné mouky polohrubé, 100 g pšeničné mouky hladké, 30 g kakaového prášku, špetka soli, 1 kypřicí prášek do pečiva 200 g Hery, 200 ml mléka, 5 ks vajec, olej a mouka na vymazání a vysypání formy

Postup: Mouky spolu s kakaem, solí a kypřicím práškem promícháme a prosejeme (můžete zvolit i verzi bez přidaného kakaa). Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Bílky vyšleháme se sladidlem Irbis na pevný sníh. Heru šleháme za postupného přidávání žloutků do pěny. Obě hmoty zlehka spojíme, přidáme mléko a spolu se sypkou směsí krátce promícháme. Formu na beránka vymažeme olejem a vysypeme polohrubou moukou. Hotové těsto vložíme do upravené formy a pečeme v předehřáté troubě při teplotě 170 °C asi 40 minut. Po vychladnutí vyjmeme z formy a servírujeme.

Velikonoční mazanec

Suroviny: 230 g pšeničná mouka hladká, 150 g pšeničná mouka hrubá, 40 g Irbis Stévie, 30 g droždí, 40 g vepřového sádla, 150–200 ml mléka, sůl, loupané sekané mandle, rozinky, vejce na potření

Postup: Mouky promícháme a prosijeme sítkem. Vsypeme do mísy a vyrobíme důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Mléko zahřejeme na teplotu cca 30 °C a malou částí (100 ml) zalijeme droždí v míse. S malým množstvím mouky si v důlku pomocí vidličky vyrobíme velmi řídké těsto – omládek. Takto připravený omládek necháme v teplém prostředí vykynout (až svůj původní objem zvětší na dvojnásobek).

Ve zbylém mléce rozpustíme sladidlo Irbis, přidáme žloutek, olej, sádlo, sůl a směs znovu zahřejeme na původní teplotu. Zalijeme do mísy s vyzrálým omládkem a hnětením vypracujeme hladké, nelepivé těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme v teplém prostředí vykynout (zvětší svůj původní objem opět minimálně na dvojnásobek). Nejlépe uděláme, když těsto po vykynutí opět promícháme a znovu necháme vykynout.

Pro výrobu mazanců hotové těsto rozdělíme na dvě poloviny a ty stočíme do tvaru bochánku. Položíme na tukem zlehka namazaný plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Natvarované výrobky necháme kynout v teplém prostředí asi 20–30 minut a poté pečeme při teplotě cca 180 °C.

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Velikonoční pečení bez cukru”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *