Rubriky

Zapojte děti do vaření!

Kuchyně je pro děti odjakživa velkým lákadlem a místem pro kreativitu. Zapojte je a probuďte v nich fantazii. Zvlášť v těchto dnech, kdy tráví hodně času u televize a počítače, jim můžete připravit pestrý den plný zábavy při vaření. Nebojte se nepořádku a vybírejte z jednoduchých receptů, které zvládnou i ti nejmenší. Hravou formou se tak toho spoustu naučí.

Pro děti jsou rodiče velkým vzorem, od kterých si přebírají návyky i zkušenosti. Buďte jejich inspirací a připravujte jídlo z hodnotných potravin, které pochází z ekologických farem. Vysvětlete dětem, proč jsou kvalitní potraviny pro náš život důležité, proč je nezbytné přírodu chránit i proč je výhodné nakupovat lokálně.

Eko farmy poskytují zvířatům maximální péči. Většinu života mohou trávit ve svém přirozeném prostředí – na pastvinách. Nejsou tedy vystavena stresu, který by měl negativní dopad na hodnotu mléčných i masných výrobků. I pěstování plodin probíhá pod přísnými kontrolami, kdy není povoleno používat žádná průmyslová hnojiva, chemické přípravky či například syntetické pesticidy. Veškerý proces je založen výhradně na přírodní bázi. Tím přispívají k zachování biodiverzity a zlepšení půdního i vodního ekosystému. Kvalitní potraviny seženete nejen přímo u farmáře, online přes e-shop, ale také v obchodech. Poznáte je jednoduše podle označení logy biolistu nebo biozebry.

Probuďte v dětech kreativitu

Sladké dobroty nebo jednoduchý oběd? Vyzkoušejte s dětmi recepty, které je budou bavit. Doporučujeme vybírat z méně složitých jídel. Zdlouhavé přípravy by je také mohly odradit. Vyzkoušet můžete různé pochutiny, jako jsou zdobené cup cakes, dortíky nebo nanuky.

Ve dvou se to lépe táhne

Říkáte si, že nevíte, jak děti zapojit? Možností je více, než si myslíte. Válení těsta, vymazávání plechu, příprava sušenek, mazání pečiva anebo míchání ingrediencí. Můžete jim zábavnou formou vyprávět o surovinách a popisovat, co právě děláte. Děti si mnohdy ani neuvědomují, co je to vlastně sýr nebo třeba jogurt, jak vznikají a kdo se na výrobě podílí. Můžete jim taky přiblížit, jak probíhá péče o hospodářská zvířata. Kdo produkuje mléko, jak se zpracovává a jakým způsobem vznikají hotové výrobky.

Oblíbené palačinky

Jestli děti opravdu něco milují, tak jsou to palačinky. Uvidíte, že se při jejich výrobě zasmějete, a hlavně vám doslova zmizí pod rukama. Můžete vyzkoušet sladké i slané varianty. Děti zapojte při výrobě těsta, mazání a zdobení hotových palačinek.

Ingredience: 300 ml bio mléka, 125 g bio hladké mouky, špetka soli, 2 ks bio vejce, bio rostlinný olej na smažení (slunečnicový či řepkový, popř. směs – obohatí recept o Omega 3-mastné kyseliny), bio marmeláda, bio ovoce na ozdobu (např. borůvky, maliny, jahody)

Postup:

Ve velké míse promícháte mouku se špetkou soli. Bokem si připravíte vejce, do kterých přilijete mléko. Pomocí vidličky dobře prošleháte. Takto připravenou směs postupně přidáváte do mouky a zapracujete pomocí nerezové metličky. Vzniklé těsto musí být bez moučných žmolků, tedy asi v konzistenci smetany. Posléze necháte zhruba půl hodiny odpočinout na chladném místě. Na rozpálenou pánev přidáte lžíci rostlinného oleje. Až se rozpustí, zmírněte plamen a pomocí naběračky přidáme těsto. Naklánějte pánev do stran, aby se dostalo až do okrajů. Palačinku opékejte do té doby, než horní strana zaschne, poté obraťte. Před další palačinkou pánev pokaždé vytřete papírovou utěrkou a použijte už jen poloviční dávku tuku. Takto připravené palačinky skládejte na sebe a uložte v teplé troubě. K mazání použijte bio marmeládu anebo tvaroh a ozdobte ovocem.

Pečené langoše s domácím kečupem

Ingredience na těsto: 2 hrnky bio pšeničné mouky, 1 hrnek perlivé vody, 1 ks bio sušeného droždí, tvrdý bio sýr na nastrouhání

Ingredience na kečup: 150 g rajčatového pyré, 140 g rajčatového protlaku, 1 ks bio cibule, 2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce olivového oleje, 1 hřebíček, špetka tymiánu, špetka skořice, 1 ks bobkový list, sůl, pepř

Začněte s těstem. Mouka se smíchá se solí a posléze se vmíchá sušené droždí. Následují tři lžíce panenského olivového oleje a jako poslední perlivá voda. Nakonec těsto zpracujte ručně.  Musí se odlepovat a držet ve tvaru koule. Když bude moc lepivé, přidejte více mouky. Takto připravené těsto nechte odpočinout asi 1 hodinu. Mezitím si připravte kečup.

V hrnci rozehřejte olej a přidejte najemno nakrájenou cibuli. Smažte asi 3 minuty a posléze přidejte rajčatový protlak a ocet. Snižte stupeň a míchejte zhruba 2 minuty. Do směsi vmíchejte pyré a připravené koření. Na malém plamenu vařte další 2 minuty. Na závěr přidejte sůl a pepř podle chuti a rozmixujte tyčovým mixérem. Hotový kečup propasírujte sítem a rozlijte do připravených sklenic.

Jakmile je těsto odpočaté, rozpálíte troubu asi na 220 °C a z připravené směsi vytvoříte placky. Těsto by nemělo být tenké, ale hrubé přibližně 1 cm. Takto připravené placky necháte odpočinout 15 minut a poté vložíte do vyhřáté trouby a pečete asi 5 minut, dokud se nenafouknou a nechytí zlatavý odstín.

Na závěr přidáte kečup a nastrouhaný sýr.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Zapojte děti do vaření!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *