Rubriky

Knižní tip: Čas zpomalit

V on-line nakladatelství Pointa právě vychází seberozvojová kniha s názvem Čas zpomalit napsaná psycholožkou Terezou Škorupovou, která si všímá, jak kult rychlosti a zaneprázdněnosti negativně ovlivňuje naše duševní zdraví. Přináší zamyšlení, ale i praktické nápady, jak z toho ven. Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří stále někam spěchají a denně zažívají stres, k sobě obvykle nemají zdravý vztah.

Počátky knihy Čas zpomalit vznikaly v roce 2017, kdy se autorka ve svých 23 letech léčila z vážné nemoci, která jí převrátila život naruby – tato zkušenost započala její osobní transformaci, jejíž prožitky využívá i při práci s klienty. Knižní novinku Čas zpomalit a spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech. 

Autorka se v knize nahlas zamýšlí nad tím, proč by mělo být výhodné v době, kdy je „rychlost“ společným náboženstvím moderního světa, zpomalit, nebo se dokonce zastavit. Podle výzkumů člověk ignoruje až 80 procent podnětů okolo sebe. Znamená to, že z pestrosti, kterou život nabízí, vnímá pouhých 20 procent. Co když ale oněch chybějících 80 procent souvisí s tím, že se lidé necítí šťastní? Říká se, že člověk může být skutečně šťastný jen v tempu, ve kterém si stíhá všímat i roztomilých maličkostí každodenního života, a že jich je! Jejich přehlížením si sami ubíráme z poháru radosti. Mimochodem, knížku píše autorka i společně se čtenáři. Je pro ně nachystána spousta zvídavých otázek a dost prostoru k jejich odpovědím – i když je zpomalování zkratkou ke štěstí, je také neoddělitelně spojeno s procesem sebepoznání a odhalováním vlastní výjimečnosti. Autorka čtenáře tímto procesem ráda provede.

Pro koho je kniha určena: Kdybyste dnešní den žili stále dokola do konce svého života, víte, čím byste jej rádi vyplnili? Jakými činnostmi? S jakými lidmi? Víte, co vám přináší radost a jaký člověk doopravdy jste? Díky knize se čtenáři naučí vnímat svou výjimečnost a upřímně si odpovědět, zda mají svůj život opravdu rádi. Je totiž pro každého, kdo někdy cítí, že chce od života víc… Nechce se jen každý den honit do práce a z práce a těšit se na víkend, až bude konečně žít a spěchat za zážitky, které si v tom tempu stejně ani plně nevychutná. Je pro každého, kdo si začíná všímat, že takový způsob života ke štěstí nevede, a je připraven se na něj podívat zcela novýma očima.

O autorce: Tereza Škorupová je psycholožka působící v Ostravě. Její oblíbenou činností od doby, kdy se přestala stydět, bylo povídání si s lidmi a poznávání jejich životních příběhů. Lidé a mezilidské vztahy ji inspirovaly a zajímaly natolik, že vystudovala psychologii a její práce se stala jejím posláním. Co se týče zkušeností se psaním, nemá žádné. Čeština a literatura jí vždy výborně šly, ale že vydá vlastní knihu, ji nikdy nenapadlo – až když jí došlo, že její osobní cesta by mohla pomoci ke zdraví a štěstí i někomu dalšímu, rozhodla se jednat.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Knižní tip: Čas zpomalit”

Napsat komentář