Rubriky

Udržitelnost se vyplatí

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky jsou většinou vyráběny za přísnějších podmínek a s co největší šetrností k životnímu prostředí. Je tomu ale opravdu tak? A je to pouze pozérský trend, nebo se opravdu lidé začali více zajímat o životní prostředí a své zdraví? Jaké jsou vlastně výhody při používaní k přírodě šetrných produktů? Tyto otázky si položila většina z nás. Ale známe odpověď?

Je libo eko, bio či vegan?

Stále více lidí se skutečně zajímá o přírodní a ekologické výrobky. Existuje mnoho průzkumů, které dokazují, že ochrana životního prostředí a ekologie zajímá stále větší část populace. Například podle průzkumu společnosti Nielsen, provedeného v roce 2019, se 81 procent dotázaných respondentů z celého světa cítí velmi znepokojeně ze změn klimatu. 73 procent lidí je ochotno platit více za ekologicky šetrné, bio či vegan produkty. Tyto produkty jsou vyráběny z ekologicky udržitelných zdrojů (například recyklací), nevyužívají škodlivé chemikálie či se dají opět obnovovat. Tento trend se častěji promítá do chování spotřebitele, který hledá a preferuje právě značky a produkty, které mají co nejmenší dopad na životní prostředí. Existuje řada výrobců, co tuto podmínku splňují. Ať už je to oblečení, potraviny, kosmetika, léčiva či domácí spotřebiče.

Kosmetika, která dělá dobře

Běžné kosmetické produkty, které většina z nás používá, mohou obsahovat chemické přísady, za něž nám pleť a pokožka moc nepoděkují. Nejsou šetrné k našemu zdraví a už vůbec ne k životnímu prostředí (od výroby až po likvidaci obalu). Samozřejmě to ale jde i bez zbytečných chemikálií a testování na zvířatech. Skvělým příkladem je například dánská kosmetická značka URTEKRAM, která je jednou z nejstarších ekologických značek v Evropě. Nejen, že je 100% veganská a šetrná k pokožce, ale i při samotné výrobě dbá na co nejmenší uhlíkovou stopu.

Ekologické doplňky stravy? Ano i to je možné

Když už je řeč o uhlíkové stopě a veganských produktech, bylo by dobré zmínit dalšího výrobce, který dbá na ekologii a životní prostředí. Je to česká značka Vitar. Produkty řady EKO friendly jsou baleny tak, aby nezatěžovaly naši planetu. Plastové blistry nahradily papírové sáčky z ekologicky šetrného materiálu, které jednoduše uzavřete dřevěným kolíčkem.

BIO nebo neBIO? Jak je to?

Potraviny v bio kvalitě jsou vnímané jako zdravější, plné živin a vitaminů. Skutečně tomu tak je. Je to hlavně díky tomu, že bio zemědělství nevyužívá syntetické pesticidy, herbicidy a jiné chemikálie. Kromě toho se bio potraviny vyrábějí s ohledem na udržitelné hospodaření a životní prostředí. To v praxi znamená, že se minimalizuje použití energie, vody a produkce odpadu. O tom by mohla vyprávět česká značka Menu Gold, která nabízí kvalitní a výběrové luštěniny v bio kvalitě.

Pryč s fast fashion neboli rychlou módou

Určitě jste někdy zaslechli pojem fast fashion. Jedná se o velmi levnou, lehce dostupnou, avšak ne příliš kvalitní módu. Tato móda se vyrábí v příšerných podmínkách v obrovském množství bez ohledu na životní prostředí či lidská práva. Existuje mnoho způsobů, jak snížit negativní dopad módního průmyslu na ekologii. Příkladem může být recyklace a udržitelnost. Existuje mnoho způsobů, jak nepodporovat fast fashion a začít něco dělat i pro naši planetu, např. zajít do second handu. Lze i zakoupit nové oblečení, ale z udržitelných a kvalitních materiálů. Mnoho firem a značek vyrábí oblečení z recyklovaných materiálů, jako jsou PET láhve, staré igelitové tašky či rybářské sítě vyplavené na břehy oceánů. Tímto směrem jde také švédská značka Haglöfs, která se zaměřuje zejména na outdoorové oblečení.

Eko úklid

Ekologické uklízení domácnosti znamená používání prostředků a postupů, které minimalizují negativní dopad na životní prostředí či naše zdraví. Snažte se vyhnout chemickým čisticím prostředkům a ideálně zvolte takové produkty, které jsou vyráběny z přírodních ingrediencí. Snažte se používat látkové utěrky namísto papírových a šetřete vodou jak při mytí nádobí, tak i při vytírání. Na bakterie či nečistotu není třeba využívat chemické přípravky. Skvělým pomocníkem může být obyčejná pára, která vyčistí každou skulinku. Například parní čistič Kärcher SC 3 DELUXE EASYFIX si poradí v celé domácnosti.

I malá snaha o ekologický způsob života se počítá. Každý krok, který uděláme, nám pomůže snížit negativní dopad našeho způsobu života na životní prostředí i vlastní zdraví. A v dlouhodobém horizontu nám také pomůže ušetřit peníze.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Udržitelnost se vyplatí”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *