Rubriky

Vitamin D potřebujeme od narození

Vitamin D se v poslední době těší velké popularitě, důležitost jeho doplňování se ale dostala do povědomí teprve nedávno. Jeho nedostatek je totiž úzce spojený s rozvojem různých druhů chronických onemocnění a problémů imunity, které nejsou v dnešní době už ničím neobvyklým. Pojďme tentokrát zjistit, v čem je tento vitamin výjimečný pro dětičky a proč by ho měly pravidelně dostávat.

Jakou roli hraje vitamin D ve vývoji dětí?

  • podpora křehké a rozvíjející se imunity

Jednou z významných a poměrně již dobře známých oblastí, kde má vitamin D velmi významné místo, je imunita. Snížené hladiny vitaminu D v krvi jsou spojeny s vyšším rizikem rozvoje virových infekcí, alergií a ekzémů. Vitamin D podporuje imunitní buňky a produkci protizánětlivých molekul, které mohou chránit i před rozvojem autoimunitních onemocnění v pozdějších letech života. Kdy jindy náš imunitní systém potřebuje větší podporu, než když se vyvíjí a teprve se učí, jak reagovat na okolní svět?

  • důležitý pro vyvíjející se mozek

V mozku je rozptýleno mnoho receptorů, které jsou senzitivní a přímo čekají na vitamín D. Vitamin D totiž reguluje nervový růstový faktor a podporuje správnou strukturu mozkových buněk. Aktivované „déčko“ má také neuroprotektivní efekt – moduluje nervy, má antioxidační a protizánětlivé účinky. Adekvátní hladiny vitaminu D v prenatálním období a v prvních letech života zajišťují normální vývoj mozku a mentálních funkcí.

Vitamin D také přímo ovlivňuje proteiny zapojené do takových procesů jako je učení, paměť, sociální chování a kontrola pohybu. Nedostatek vitaminu D může být v příčinné souvislosti s rozvojem depresí a panických poruch.

  • kamarád vápníku pro vyvíjející se kosti a zuby

Všichni moc dobře víme, že naše kosti potřebují vápník. Málokdo jde ale dál a propojí si jeho důležitost také s vitaminem D. Ten je totiž hlavním nutrientem, který zajišťuje, že se vápník ve střevech dobře vstřebává, a tělo si ho vezme dostatek. Dalšími kamarády v téhle souhře jsou však i vitamin A a K2. Vitamin A potřebuje být s vitaminem D v určitém poměru, aby vše klapalo, jak má, a vitamin K2 zase transportuje vápník přesně tam, kde je jeho místo, tedy do kostí a zubů.

Zajímavost: Až do konce 19. století docházelo v některých chudých společnostech k tomu, že děti správně nerostly a nevyvíjely se, a to právě díky nedostatku vitaminu D – rozvinula se u nich křivice. Ta se začala léčit podáváním oleje z tresčích jater a vystavování se slunečnímu záření.

Hladinu vitaminu D u miminek určují už maminky

Tak jako je tomu s mnoha ostatními věcmi, i u vitaminu D záleží, jakou hladinu má již nastávající maminka v období těhotenství. Snížené hladiny vitaminu D u těhotných jsou spojené se sníženou hladinou vitaminu D u miminka, a tudíž i se zvýšeným rizikem vzniku křivice, rozvoje respiračních infekcí, alergií a ekzémů.

Vitamin D je pro rozvoj dětí zásadní, důležité je zařadit jeho zdroje i do stravy, nebát se v rozumné míře trávit čas na sluníčku a v případě potřeby ho doplňovat kvalitním doplňkem stravy, jako je ten náš, na kterém jsme si dali záležet.

Dětský vitamin D3 400 IU v bio extra panenském olivovém oleji 30 ml

Goodie vitamin D3 je získáván z vlny živých ovcí volně se pasoucích na sluncem zalitých pastvinách v Irsku. Představuje ten nejčistší a nejpřirozenější zdroj vitaminu D3 pro miminka již od narození. Přírodní složení neobsahuje lepek ani laktózu a je maximálně šetrné k citlivému dětskému zažívání.

 

 

 

 

 

Rosita extra panenský olej

z tresčích jater 150 ml

Vitamín D a vitamin A v přirozené formě za studena zpracovaného oleje z tresčích jater, který pochází z ekologicky udržitelného lovu čistých norských vod.

V Goodie najdete jenom produkty s dobrou karmou. Vitamin D a další produkty můžete vybírat na www.goodie.cz.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vitamin D potřebujeme od narození”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *