Rubriky

Recept na štěstí

Víte, že 20. března je Mezinárodní den štěstí? Slavíme ho teprve 10 let, poprvé ho společně vyhlásilo 193 členských zemí OSN v roce 2013. Mezinárodní den štěstí nabádá vlády k tomu, aby pečovaly o štěstí svých obyvatel (nejen o ekonomické ukazatele). Je to ale také den, kdy se i my sami můžeme zamyslet nad tím, jak udělat svůj život šťastnější.

Klíč ke štěstí – hygge

Podle celoevropského sociálního průzkumu jsou nejšťastnějším národem Dánové. „Jsme vyrovnaní, nejméně stresovaní a nejčastěji se setkáváme se svými přáteli a rodinou,“ tvrdí Meik Wiking z dánského Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Právě u Dánů můžeme najít recept na štěstí. „Je tu jedna zcela nepřehlédnutelná a zásadní ingredience života – a to hygge, slovo, které vyjadřuje atmosféru pohodového života, vědomé prožívání štěstí a umění najít si něco krásného v každém okamžiku života,“ dodává Wiking.

Jak být šťastný každý den?

V našem prostředí pro hygge nemáme jasný ekvivalent, ale blíží se mu slovo pohodička nebo ještě lépe jej vystihuje slovo lebedění. Prostě příjemná chvilka, během které si odpočineme, načerpáme nové síly a vychutnáme si krásu okamžiku. Aby byl požitek co nejlepší, musíme se naučit vytvořit příjemně hřejivou atmosféru a užívat si drobných radostí. Umíme to i my? Poradíme vám, jak na to.

Očista od negativních myšlenek

Chvilku lebedění nejlépe odstartuje teplá koupel. Zbaví těla napětí, uvolní ztuhlé svaly a pomůže zklidnit mysl. Relaxace v horké vaně s koupelovou solí, bylinami nebo olejíčkem tělo krásně prohřeje a zklidní. Dokonalou atmosféru doladí příjemná hudba, aromatická svíčka a oblíbené pití. Decentní světlo svíček má zklidňující účinek a nabízí odpočinek očím.

Hlavně pohodlně

Po koupeli si oblékněte nejpohodlnější oblečení nebo se jen tak zahalte do měkkého županu. Příjemný oděv, který nikde netlačí a neškrtí, vás nebude rušit od relaxace, rozjímaní a užívání okamžiku.

Pohodlné místo

Podle Dánů je domov základním přístavem hygge. Je středem a zázemím společenského života. Sedm z deseti Dánů tvrdí, že nejvíce hygge zažívají právě doma. Tam odpočívají a rozmazlují se. Najděte si doma místo, kde je vám příjemně a pohodlně. Ideální je pohodlná sedačka nebo křeslo, opřít se o měkký polštář a přikrýt se hebkou a huňatou dekou. Útulnost koutku podpoří také kožešiny a měkké kusové koberec na podlahu nebo deka na gauči. Zajímavým doplňkem může být i kobereček z ovčí vlny, do kterého si zanoříte nohy.

Správné osvětlení

Velmi důležité je i příjemné osvětlení. „Žádný návod na hygge nefunguje bez svíček. Když se Dánů zeptáte, co se jim v souvislosti s hygge vybaví, tak 85 % z nich odpoví: svíčky,“ popisuje Meik Wiking ve své knize Hygge – prostě šťastný způsob života. Každý Dán spotřebuje 6 kg svíčkového vosku ročně, což je jednou tak více než v ostatních evropských zemích. Právě svíčky a lampičky vytvoří doma malé světelné ostrůvky. Takto vytvořené teplé světlo se perfektně hodí pro místnosti, ve kterých se uvolňujeme a relaxujeme. Použitím vonných svíček docílíme zároveň i příjemného provonění celého bytu.

V příjemné společnosti

Chvilku lebedění si chce občas každý z nás užít sám, ale podle dánského hygge, bychom si měli tyto okamžiky užívat se svými blízkými. Pravidlem je, že se během takového setkání moc neprobírá politika ani události ve světě. Chcete-li tyto chvíle trávit sama, tak se dotýkejte přírodních materiálů (např. dřeva, kulatých dekoračních kamenů, květin), vypijte šálek chutného čaje, přivoňte ke kytkám či ke sladkému jídlu, poslouchejte praskání ohně v krbu, bublání vody či ptačí zpěv. Prostě si ty krásné chvíle štěstí vychutnejte všemi smysly.

TIP: řadu produktů, které podpoří hygge atmosféru najdete na www.oveckarna.cz (deky, plédy, župany, svíčky, kožešiny i koberečky)

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Recept na štěstí”

Napsat komentář