Rubriky

Transplantace vlasů vrací sebevědomí

Stav vlasů zásadně ovlivňuje celkový vzhled i sebedůvěru každého člověka. Vhodný účes dotváří jeho image a podtrhuje rysy v obličeji. Ženy i muži v každém věku se však mohou potýkat s nadměrným úbytkem vlasů, jež pro ně představuje velký estetický problém. Řešením pak může být transplantace vlasů, která pacientům zajišťuje přirozené a trvalé výsledky, a zlepšuje tak jejich vzhled i psychickou pohodu.

Transplantace vlasů je proces, během nějž jsou vlasy z oblastí odolných vůči plešatění chirurgicky přenášeny do oblastí, kde již přirozeně nerostou. „Se ztrátou vlasů se potýkají muži i ženy v každém věku. Přestože příčin tohoto jevu je celá řada, vždy vede k jednomu zásadnímu problému, a tím je psychická nepohoda postiženého,“ popisuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka společnosti Clinical Hair&Health, ve které se již patnáct let specializují na zdraví vlasů i vlasové pokožky a současně poskytují robotickou transplantaci vlasů.

Využívají při tom systém ARTAS, který byl vyvinut předními lékaři a výzkumníky v oblasti transplantace vlasů. Jde o první a jediný robotický transplantační systém vlasů na světě využívající nejmodernější technologii, která lékařům usnadňuje náročné, přesně se opakující pohyby, jež tento zákrok vyžaduje. Usnadňuje odběr vlasových folikulů z dárcovské oblasti (pokožky v týlní krajině hlavy klienta), čímž zvyšuje kvalitu extrakce folikulárních jednotek. Současně je určen k vytvoření lůžek v příjmových oblastech pro následnou manuální implantaci odebraných štěpů. „Tyto dva kroky jsou pro úspěšnost transplantace klíčové. Využití systému ARTAS snižuje chybovost i časovou náročnost zákroku na minimum. Díky precizní práci robota a našich odborníků můžeme našim klientům zaručit skvělé a přirozené výsledky i při zákroku velkého rozsahu,“ upozorňuje Lenka Kašpaříková.

Transplantace krok za krokem

Samotnému zákroku předchází trichologické vyšetření a konzultace s odborníkem, jenž se specializuje na transplantaci. Ten zhodnotí individuální stav pacienta, jeho relevanci pro transplantaci vlasů a následně jej podrobně seznámí s postupy zákroku. Součástí je i individuální transplantační plán, kdy si pacient spolu s odborníkem na transplantaci stanoví finální výsledek zákroku. Důraz je kladen na realistický tvar vlasové linie i hustotu kštice (počet transplantovaných štěpů). Z konzultace si klient odnáší také přesné předoperační a pooperační pokyny a žádanku na vyšetření u obvodního lékaře.

Pro bezchybné použití obrazové technologie, která mapuje dárcovskou oblast a volí optimální počet štěpů k implantaci, je nutné sestříhat délku vlasů na 1,1–1,3 mm. U žen se na tuto délku vlasů zkracuje pouze dárcovská oblast v týlní krajině, kterou následně překryjí ostatní vlasy. Střih vlasů se v den zákroku provádí přímo na sále.

Transplantací vlasů lze úspěšně řešit mužskou vzorovou plešatost (MVP) i nejizvové typy alopecie. Naopak mezi kontraindikace pro transplantaci patří např. aktivní kožní lupus erythematodes, morphea (sklerodermie) či závažný stupeň folikulitidy. V těchto případech je nutné stav pacienta před zákrokem stabilizovat.

Systém ARTAS High-Definition Stereoscopic Vision využívá rozsáhlý matematický algoritmus, jenž určí, které vlasové folikuly jsou vhodné k transplantaci. Přednostně vybere zdravé štěpy s jedním i více folikuly, které následně systém ARTAS Harvesting šetrně a přesně odebere. „Velkou výhodou technologie je, že se dokáže vyhnout jednotkám, které obsahují jen jeden vlas, čehož nelze při manuální transplantaci dosáhnout. Zaručíme tak ochranu zbývajících vlasů. Navíc řezy jsou zcela nepatrné a rovnoměrně rozprostřené, zákrok tak nelze detekovat,“ přibližuje Lenka Kašpaříková.

Během následující fáze systém ARTAS opět na základě algoritmů i klientem odsouhlaseného plánu určí, kam budou vlasy transplantovány. V závislosti na rozsahu transplantace může zákrok probíhat v rozmezí od 4 do 8 hodin. Klient během něj sedí s obličejem opřeným v polštáři a po celou dobu může sledovat film nebo poslouchat hudbu. Ke znecitlivění dárcovské i cílové oblasti je použita pouze lokální anestezie.

Po třech, šesti a dvanácti měsících jsou doporučeny kontroly, během nichž se odborníci zaměří na kvalitu transplantovaných vlasů a také doporučí vhodné kosmetické produkty. Pooperační péče ovlivňuje jak úspěšnost zákroku, tak komfort pacienta.

Květen ve znamení transplantace vlasů

Trichologická klinika Clinical Hair&Health vyhlásila soutěž o transplantaci vlasů v hodnotě 250 000 Kč a další hodnotné ceny k intenzivní péči o vlasy. Zapojit se mohou ženy i muži nad 18 let, a to v období od 1. 5. do 31. 5. 2024. Podmínky a další podrobnosti naleznete na www.clinicalhair.cz/soutez

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Transplantace vlasů vrací sebevědomí”

Napsat komentář