Rubriky

V boji s akné vyhrává cílená péče

Akné není jen záležitost puberty. Vyskytuje se také u dospělých, a to v jakémkoli věku. Nejčastějším důvodem jeho vzniku je nerovnováha mužských a ženských hormonů v těle, ale také celá řada onemocnění a mohou ho vyvolat i různé medikamenty. Pokud trpíte rozvinutou formou akné, kterou s domácí péčí nezvládáte, navštivte lékaře. Existují specializovaná dermatologická centra, kde vás ošetří přední odborníci. Známou specialistkou na akné je Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc., vedoucí lékařka Ambulance estetické dermatologie SynCare v Brně.

Akné je častým kožním onemocněním. Nepříjemné, někdy bolestivé pupínky, které nám na kráse moc nepřidají. Nejčastěji nás zasáhne v období puberty, ale objevuje se i v dospělosti.  Projevovat se může nejen v obličeji, ale i na krku, ramenou, horní části hrudníku nebo na zádech. Pokud jsou její projevy závažnější, je nutné navštívit lékaře. Výhodou ale je, že obvykle po 20. až 25. roce věku sama ustupuje, byť v některých případech může přetrvávat i déle. Na tvorbě akné se podílí dědičnost, ale i nevhodná kosmetika nebo léky.

Jak akné vzniká? Na jeho vzniku se podílejí čtyři základní faktory: zvýšená produkce mazu a rohoviny, pomnožení baktérií a zánět. Zvýšená tvorba mazu je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů. „Androgeny řídí látkovou výměnu v kůži a jejich přebytek podněcuje produkci kožního mazu a vede k ucpání pórů. Tím dochází ke vzniku komedonů a jejich zanícení, které se projevuje zarudlými pupínky nebo tvrdými vřídky,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Rulcová z Ústavu léčebné dermatologie SynCare v Brně.

Jak pečovat o problematickou pleť v pubertě?

Mám jeden základní recept – méně je více. Proto vždy radím vybrat si jedno pleťové tonikum bez alkoholu, lehké odličovací mléko a šetrný make-up nekomedogenní nebo terapeutický. Pokud je současně pleť spíše sušší, existují různé lehké krémy, které nezvýší riziko akné a současně zabrání tomu, aby vznikaly šupinky. Také doporučuji vyhýbat se na obličeji pevným mýdlům a volit spíše tekutá mírně kyselá mýdla.

Dá se akné nějak předejít?

Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučuje se omezit příjem rafinovaných tuků, dochucovadel a stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit konzumaci cukru a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu i alkohol.

Jak uzpůsobit stravu?

Dbejte na vyvážený jídelníček! Jezte hodně zeleniny a ovoce, pijte neslazené nápoje. Akné také zhoršuje větší konzumace alkoholu a cigarety, někdy také antikoncepce, záleží od typu. Vhodně vybraný antikoncepční preparát může naopak projevy akné zlepšit.

Jak je to s líčením aknózní pokožky?

Nemusíte mít obavy, jde jen o to volit odpovídající přípravky. Pak není dekorativní kosmetika překážkou. Lze používat antibakteriální korektory nebo make-up. Nevhodné jsou ale mastné, výživné a krycí krémy či make-upy, neboť zvyšují tvorbu komedonů. K odličování, jako podkladový krém a také ke zklidnění kůže lze použít hydratační krémy s lehkou konzistencí, úplně ideální je forma gelů.

Kde hledat správnou péči na akné?

V lékárně. Pokud se na tvářích, čele či nose začnou objevovat pupínky, měli byste se zaměřit na péči o aknózní pleť specializovanými přípravky. Zajímejte se o výrobky speciálně pro aknózní pleť. Péče SynCare a MediCare je specialistou na akné. Přípravky mají takové složení, aby zabránily ucpávání mazových žláz, regulují produkci mazu a současně působí antibakteriálně a protizánětlivě. Přípravky SynCare nezapomínají ani na intenzivní hydrataci a regeneraci pleti, čímž usnadňují hojení.

Co může stav pleti zhoršovat?

Nedoporučují se intenzivní čisticí kúry, je lepší vyhýbat se přípravkům s obsahem etanolu a spíše se soustředit na potlačování tvorby mazu a na mírnění projevů akné vhodnými přípravky na lehké gelové bázi. Pro krytí akné volte lehké make-upy speciální pro aknózní pleť. Nedoporučuje se obsah komedonů násilně „vymačkávat“. Tkáň v okolí se podráždí a zánět se může rozvinout intenzivněji. Nevhodná péče o akné vede často k tvorbě jizev nebo hyperpigmentací.

TIP: Cílený zásah proti akné

MediCare gel při aktivním akné účinkuje přesně v místě kožní infekce. Obsahuje antibakteriální oktopirox, účinnou látku, která ničí bakterie aknózního zánětu. Atikomedonní Retinoyl hyaluronát zabraňuje vzniku aknózních ložisek, zjemňuje povrch pokožky, a tím zlepšuje její vzhled. Gel působí okamžitě, takže už po třech použitích ložisko ustupuje. Nanáší se pouze na místo infekce a poté lze použít korektor.

 

 

 

 

TIP: Specialista na rozšířené póry

Póry se nejčastěji vyskytují u aknózní nebo mastné pleti a představují zejména estetický problém. Na běžné pokožce prakticky nejsou znatelné, zatímco porézní pleti viditelně ubírají na kráse. Letní horka navíc póry rozšiřují, a proto je vhodná speciální péče. Adstringentní sérum SynCare je základní péčí, bez které se zejména mastná pleť v létě neobejde. Viditelně stahuje rozšířené póry, a tak okamžitě zlepšuje celkový vzhled pokožky, kterou opticky vyhlazuje a zjemňuje. Čisté složení s přírodním extraktem z dubové kůry v kombinaci s alantoinem mu dává sílu minimalizovat nerovnosti porézní pleti, takže působí lépe. Má mírné antibakteriální účinky, což ocení především aknózní pokožka.

Zakoupíte v e-shopu nebo kosmetických studiích značky, www.syncare.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “V boji s akné vyhrává cílená péče”

Napsat komentář