Rubriky

Jak hormony ovlivňují stav vlasů?

V průběhu života dochází v lidském organismu k řadě změn, které úzce souvisejí s aktuální hladinou různých hormonů. Jejich změna se pak často odráží nejen na stavu pleti, ale i kvalitě a růstu vlasů. „Porozumění hormonálním vlivům je zásadní pro nalezení správných řešení, jak udržet vlasy zdravé v průběhu celého života,“ zdůrazňuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasové kliniky CLINICAL HAIR&HEALTH, ve které se již patnáct let specializují na zdraví vlasů i vlasové pokožky.

Kvalita a vzhled vlasů nejsou jen otázkou genů. Slovo zde má také pravidelná péče, ale i hormonální změny spojené s věkem. Zejména v období puberty, těhotenství či menopauzy se mění hladina estrogenu a testosteronu, jež ovlivňují růst a kvalitu vlasů, přičemž jejich výkyvy mohou způsobit ztenčení, lámavost nebo vypadávání vlasů. Díky individuální péči lze tyto problémy odstranit.

Hormonální bouře zvaná puberta

Prvním obdobím, kdy dochází k výrazným hormonálním výkyvům a změnám, je puberta. V této fázi se výrazně zvyšuje úroveň androgenů, hormonů jako je například testosteron, které jsou přítomné u obou pohlaví. Androgeny stimulují funkci mazových žláz, čímž dochází k zvýšenému maštění pokožky hlavy i vlasů. Nejde však pouze o kosmetický problém. Kvůli nadměrnému usazování mazu ve vlasových folikulech se ke kořínkům nedostává potřebná výživa, což v krajních případech vede až k padání vlasů. „V takovém případě je dobré obrátit se na trichologa, který na základě komplexního vyšetření určí stav vlasové pokožky a poradí s výběrem vhodné péče,“ radí Lenka Kašpaříková s tím, že trichologické přípravky odmastí vlasovou pokožku a vyčistí nahromaděný maz z vlasových folikulů. „Na začátku léčby obvykle dochází k intenzivnímu maštění vlasů, které je způsobeno rozpouštěním a odplavováním mazu. Tato fáze ovšem trvá pouze přechodnou dobu, je individuální a závisí na množství mazu. V průměru jde o období mezi 3–6 týdny, přičemž po vyčištění mazotoků může vlasový kořínek opět přijímat živiny z organismu, což zajišťuje růst zdravých a pevných vlasů,“ doplňuje.

Hormony a ženské tělo

Ženské tělo se v průběhu dospělosti potýká s řadou změn, které začíná už v období, kdy přijde první menstruace. K dalším zásadním bezpochyby dochází v těhotenství a během menopauzy. Zatímco v těhotenství, kdy se zvyšuje hladina estrogenu, obvykle dochází ke zlepšení kvality a hustoty vlasů, po porodu hladina estrogenu opět rychle klesá a mnoho žen se následně potýká se zvýšeným vypadáváním vlasů, známým jako poporodní alopecie. Tento stav je obvykle dočasný a vlasy se postupně vracejí do svého normálního růstového cyklu. Může však trvat několik měsíců, než se jejich hustota a zdraví plně obnoví. „Kromě hormonů se na vypadávání vlasů po porodu podílí i nedostatek spánku, stres, nekvalitní nebo nepravidelná strava či nedostatek železa a vitamínů. Ideální je proto myslet na prevenci, se kterou je dobré začít již během těhotenství. Ideální je zaměřit se na přísun vitamínů, minerálů, bílkovin, omega 3 mastných kyselin, železa a kvalitního spánku,“ přibližuje Lenka Kašpaříková a dodává, že s návratem do normálu pomůže také vhodná péče, kterou na základě odborného vyšetření a konzultace s pacientkou doporučí tricholog přímo na míru.

Estrogen hraje klíčovou roli také v období menopauzy. Během ní dochází ke značnému poklesu hladiny estrogenu a progesteronu i relativnímu zvýšení androgenních hormonů, jako je testosteron. Vlivem těchto hormonálních změn často dochází ke zvýšenému vypadávání a řídnutí vlasového porostu. Estrogeny totiž podporují růst vlasů a jejich celkové zdraví, takže jejich snížení vede k oslabování vlasových folikulů. Tento hormonální disbalanc může také zvýšit produkci mazu, což dále zhoršuje stav vlasové pokožky a vlasů. „I v tomto případě lze celkovou kondici pokožky hlavy i vlasů výrazně zlepšit správně zvolená péče. Návštěvu trichologa proto doporučuji neodkládat a začít problémy související s kolísáním hormonů řešit hned,“ podotýká Lenka Kašpaříková.

Zaostřeno na muže

K nejčastějším problémům, které způsobují hormonální změny, patří mužská plešatost neboli androgenní alopecie. Mezi 20. a 30. rokem života totiž dochází ke zvyšování hladiny DHT (dihydrotestosteronu), jež je odpovědná za zmenšování vlasových folikulů. To vede k postupnému řídnutí a ztrátě vlasů, zejména na temeni hlavy a v oblasti čela. Na kvalitu a růst vlasů má zásadní vliv také hormonální nerovnováha, která nastává při andropauze ve věku kolem 50 let. Muži by neměli podceňovat první příznaky těchto obtíží a vyhledat pomoc odborníků, neboť vhodně zvolená péče dokáže tento proces výrazně zpomalit. „V případě, že je již plešatost nevratná, pomůže s obnovou vlasového porostu transplantace, se kterou dosahujeme skvělých výsledků,“ dodává Lenka Kašpaříková na závěr.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak hormony ovlivňují stav vlasů?”

Napsat komentář