Rubriky

Projekt SOS do školky

V květnu proběhly zápisy do mateřských škol, které v září přivítají statisíce dětí. Pro řadu rodin však představuje nástup do školky výraznou finanční zátěž. Bez úhrady stravného dítě nemůže do školky nastoupit. Projekt SOS do školky proto svačinky a obědy dětem ze sociálně znevýhodněných rodin hradí. Stačí, aby se rodina do projektu přihlásila. Cílem aktivity je nejen podpora děti, ale i jejich rodičů, kterým umožňuje návrat do zaměstnání a zároveň stabilizaci ekonomické situace domácnosti.

Projekt vznikl v roce 2023 a patří mezi nejmladší iniciativy obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, která působí od roku 2012 a jejíž spoluzakladatelkou je Ivana Tykač. Organizace se zaměřuje na pomoc dětem a jejich rodičům v těžkých životních situacích a na zajištění zdravých podmínek pro všechny děti bez rozdílu. V loňském roce organizace financovala nejvíce obědů a svačin v Moravskoslezském kraji.

Ve druhém pololetí tohoto roku je do projektu zapojeno více než 1 000 dětí z téměř 300 mateřských škol. Na stravování bylo dosud vynaloženo bezmála 5,5 milionu korun. „Když rodiče vědí, že děti jsou v bezpečí a je o ně postaráno, mohou se vrátit do práce a finanční situace se tak může stabilizovat. Projekt SOS do školky tak mění osudy celých rodin,“ uvádí Barbora Nejedlá, hlavní koordinátorka projektu.

Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Podpory účasti dětí na předškolním vzdělávání v roce 2025. SOS do školky se v souladu s cíli ministerstva zaměřuje na podporu rovného přístupu ke vzdělávání a rozvoj sociálních dovedností dětí v předškolním věku. „Díky projektu SOS do školky dostávají tisíce dětí zdravé a vyvážené jídlo a jejich sociální začlenění je výrazně snazší,“ vysvětluje Svatopluk Pohořelý, vedoucí oddělení Organizace předškolního, základního a základního uměleckého vzdělávání MŠMT.

Plná dětská bříška mění život celé rodině

Za každým dítětem, kterému pomáhá projekt SOS do školky, se skrývá skutečný příběh. Jedním z nich je pětiletý David, nejmladší ze čtyř sourozenců. Jeho maminka má vážné zdravotní potíže a nemůže pracovat, tatínek rodinu živí sám, ale příjem zdaleka nestačí. Bez pomoci by David do školky chodit nemohl.

Podobně je na tom i šestiletá Anička. Se svou starší sestrou zůstala v péči tatínka poté, co jejich maminka po porodu upadla do kómatu. O děti se jejich otec stará společně s prarodiči, ale peněz na obědy a svačiny ve školce nezbývá. Díky projektu SOS do školky však může Anička školku navštěvovat a zůstává v prostředí, které jí dává jistotu a podporu.

Co dělat, když nejsou peníze na stravu ve školce

Děti, které potřebují pomoc projektu, vybírá školka sama. Se souhlasem zákonného zástupce dětí pak dítě či děti nominuje s žádostí o příspěvek. Po schválení příspěvku má dítě stravné automaticky hrazené z projektu, a to anonymně. Peníze dostává přímo registrovaná mateřská škola či stravovací zařízení. Další kolo přijímání žádostí od mateřských škol na školní rok 2025/2026 připadá na 1. srpna 2025.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Projekt SOS do školky”

Napsat komentář