Rubriky

Zimní cesty a chřipka

Cestování za teplem mimo letních měsíců se stává stále oblíbenějším, v zimní sezoně však s sebou přináší i určitá zdravotní rizika. Jedním z nich je chřipka, která v tomto období nabývá na intenzitě a snadno se šíří mezi cestovateli, zejména v uzavřených prostorách, jako jsou letadla, autobusy nebo hotely. Chřipkový virus tak může nejen nepříjemně narušit cestovní plány, ale pro mnohé cestovatele být i velmi nebezpečný. Proto je důležité nezapomínat na prevenci, jako je očkování, které může výrazně snížit riziko nákazy.

Mnoho lidí se při plánování dovolené obává zejména exotických nemocí, jako je žlutá zimnice, břišní tyfus nebo malárie. Cestovatelé se často nechávají proti těmto nemocem očkovat nebo si kupují speciální preventivní přípravky. Na chřipku však mnozí zapomínají nebo ji podceňují, přestože jde o jedno z nejčastějších infekčních onemocnění v zimních měsících, které může člověka nejen na několik dní zcela vyřadit z běžných činností, ale také vést k vážným zdravotním komplikacím.

Chřipka v různých klimatických pásmech

V mírném podnebí je chřipka sezonní záležitostí – na severní polokouli se vyskytuje zhruba od listopadu do března a na jižní polokouli od dubna do října. V tropech, kam často míří cestovatelé hledající odpočinek během zimy, však chřipkový virus cirkuluje celoročně s několika sezonními vrcholy. Rozdíly v cirkulaci viru mezi jednotlivými zónami a klimatickými pásmy tak zvyšují šanci, že cestovatel na chřipkový virus narazí, i když se nachází v teplejším prostředí, kde chřipka na první pohled nepůsobí jako hrozba.

„Nákaza chřipkou může začít už při cestě na letiště, v autobusech nebo vlacích, kde dochází k častému přímému kontaktu s lidmi. Virus se snadno přenáší kontaktem s kontaminovanými povrchy, například klikami nebo sedadly, a také kapénkovou cestou při kašli nebo kýchání,“ upozorňuje MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Chřipkový virus se pak dále rozmnožuje v horních dýchacích cestách, odkud se může rychle šířit do celého těla a způsobovat komplikace jako zápal plic či zánět průdušek.

Prevence by měla začít už před cestou

Riziko infekce je možné snížit hygienickými opatřeními, včetně pravidelné dezinfekce rukou a případně i nošením roušky. Doporučuje se také vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými osobami a ve veřejné dopravě minimalizovat kontakt s povrchy, jako jsou madla, zábradlí nebo sedadla, kde může virus zůstat aktivní.

Nejúčinnější metodou prevence proti chřipce však zůstává očkování. Měli by ho zvážit zejména cestovatelé, kteří mají riziko závažnějšího průběhu onemocnění a vyšší pravděpodobnost komplikací, jako jsou lidé starší 65 let, osoby s oslabenou imunitou nebo osoby s chronickými onemocněními, jako je astma, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka. „Na naší Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny v Motole je u cestovatelů vracejících se se zdravotními problémy, nejčastější infekcí, které lze předcházet očkováním, právě chřipka,“ říká MUDr. Trojánek a dodává: „Očkování proti chřipce by měl proto zvážit každý cestovatel, který si přeje snížit riziko zdravotních komplikací během cesty, ať už se jedná o krátkodobé turistické pobyty nebo pracovní cesty do zahraničí.“

Očkování proti chřipce je možné u praktických lékařů a v očkovacích centrech. Rizikové skupiny ho mají plně hrazené ze zdravotního pojištění, ostatní na něj mohou získat finanční příspěvek v rámci preventivních programů většiny českých zdravotních pojišťoven. „Vzhledem k tomu, že organismu pak trvá přibližně 14 dní, než si po očkování vytvoří protilátky, je vhodné o vakcinaci uvažovat s dostatečným předstihem před plánovanou cestou,“ dodává MUDr. Trojánek.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Zimní cesty a chřipka”

Napsat komentář