Rubriky

Jaro začíná změnou jídelníčku

Po dlouhé zimní hibernaci a stravě plné teplých komfortních jídel, patří k jaru nový osvěžující jídelníček. Všechny potraviny mají svou sezónu, na to si lidé ale odvykli díky obchodům, které celoročně nabízí, na co si jen vzpomenete. V zimě se tělo spíše dožaduje různých druhů masa, vývarů, vařené zeleniny a brambor na všechny způsoby. Samozřejmě v chladném období nesmí chybět teplé nápoje a všechno možné napečené. Nic z toho sice nemusíte na jaře vynechávat, ale je na čase přidat i čerstvé potraviny, které v této sezoně rostou. Na těchto surovinách ušetříte, protože rostou lokálně a nemusí se převážet zdaleka. Nejenže vám poděkuje vaše peněženka, ale dopřejete svému tělu i menší detox.

Zelenina

Listovou a kořenovou zeleninu určitě do jídelníčku zapojte. Patří k ní špenát, kapusta, salát, mrkev, řepa, ředkvičky, chřest a brambory, plné vitaminů a minerálů. Jsou důležité pro posílení imunity a k boji proti nemocem pro mnohé spojených s jarem. Vitaminy A, B6 a C, vláknina, hořčík a železo posilují tělo a pomáhají mu se pročistit. „Vitamin B6 je základním vitaminem potřebným pro zdravý imunitní systém. Přispívá k regulaci hormonální aktivity, k činnosti nervové soustavy a psychické činnosti a snížení míry únavy a vyčerpání. Vitamin C pomáhá normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Hořčík je velmi významným biogenním prvkem. Vyskytuje se převážně uvnitř buněk. Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální činnosti svalů a také nervové soustavy,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zakladatel firmy Primulus, www.primulus.cz. Ze zeleniny můžete udělat spoustu salátů, vytvářet si různé druhy jarních závitků nebo je namáčet do zdravých dipů.

Vajíčka

Slepice ke snášení vajec podněcuje denní světlo. V obchodě uvidíte vajíčka celoročně, protože velké produkce jim doplní umělé záření. Přes zimu ale většina slepic na lepších chovech snášet přestane a začne až na jaře s příchodem více přirozeného světla. Proto jsou vajíčka potravina, která se k jaru hodí, když opomeneme Velikonoce. Tato „proteinová bomba“ není jen plná bílkovin, ale i vitaminů B2, B12, D, selenu, železa, zinku a mnoho dalšího. Dá se říct, že vajíčka obsahují, kromě vitaminu C téměř vše a jsou proto jednou z nejzdravějších potravin. Vajíčka chutnají dobře na tolik způsobů: natvrdo, naměkko, smažené nebo plněné. Pokud budete zkoušet jíst na jaře méně masa, tak budou tyto nutriční bomby nejlepším přítelem. Můžete k nim také přidat jiné vegetariánské možnosti jako tofu nebo tempeh a níže budou popsané další.

Probiotika

K tomuto jarnímu detoxu samozřejmě patří i starost o střevní mikroflóru. Probiotika vytváří střevní rovnováhu bakterií a tím pádem pomáhají nejen proti zažívacím potížím. Pokud do vašeho těla vstoupí špatné bakterie, tyto dobré bakterie se s nimi „poperou“, aby udržely rovnováhu. „Není třeba kupovat pouze ty z lékáren, mnoho zdravých bakterií najdete i v přírodních zdrojích. Důležité u probiotik je, aby všechny bakterie byly živé. To znamená, že po celou dobu by měly být chlazené a neměly by přijít do styku s vysokou teplotou, která bakterie ničí. Nejlepší zdroje prospěšných bakterií jsou fermentované a organické potraviny. Například, kysané zelí a šťáva z něj, jogurty, kefír, fermentované sýry, kombucha a kimchi,“ říká David Buchta.

Prebiotika

Jde o „hnojiva“ podporující zdravé bakterie. Také se dají popsat jako strava vnitřní mikroflóry, aby správně fungovala. Většinou to jsou potraviny jako cibule, česnek, banány, jablka, vločky, celozrnné suroviny, fazole a mnoho dalších plné vlákniny. Tím pádem se nemusíte bát, že jarní jídelníček bude jenom zeleninový. Naplňte ho také celozrnnými přílohami, luštěninami a různými druhy sýrů. Vaše tělo vám poděkuje.

TIP: Doplněk stravy FEMINUS

Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen.

Více na www.feminus.cz

TIP: Doplněk stravy PRIMULUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály, a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice.

Více na: www.primulus.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jaro začíná změnou jídelníčku”

Napsat komentář