Rubriky

Ručníky z bambusu dýchají

Bambus je malý zázrak přírody, některé druhy vyrostou až 4 cm za hodinu! Produkuje až o 35 % více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují její erozi. Pro nás jsou ale zajímavé jeho stvoly či mladé výhonky. Z nich se totiž vyrábí bambusová vlákna, která jsou dutá a mají 4 x větší savost než vlákna bavlněná. Díky tomu „dýchají“ a dokonce nepřijímají nepříjemné pachy. Už několik let jsou např. ručníky a osušky z tohoto materiálu velmi oblíbené také u nás.

„Zažíváme renesanci bambusu,“ tvrdí Michal Kempa z českého e-shopu Goldea.cz. „Před 2000 lety se v Asii používal k výrobě papíru. V Evropě jsou jeho vlákna pro průmyslové textilní zpracování známá teprve od konce dvacátého století. Bambus se často kombinuje s bavlnou. Naše ručníky jsou vyrobeny v ideálním poměru: 70 procent bambusových vláken a 30 procent bavlny. Právě proto mají vysokou savost, často hedvábný lesk, rychle schnou a jsou příjemné na omak.

Nejdůležitější je, že ručníky z bambusových vláken dobře a rychle schnou, což oceníte na koupališti i na pláži. A samozřejmě tuto vlastnost uvítají všichni, kteří mají koupelnu s horším odvětráváním. Bambus má také přirozené antibakteriální vlastnosti a odolává i plísním, takže se hodí pro alergiky a kojence. Někdy je část froté sestříhaná a obvyklé smyčky chybí. Takovému froté se říká velur.  Krásně se leskne a je velmi příjemný na dotek, protože nám připomíná samet.

Velký výběr ručníků a osušek najdete na Goldea.cz.

Bambusové utěrky na nádobí

Goldea.cz také nabízí bambusové kuchyňské utěrky. Jsou vyrobeny ze 70 % bambusu a 30 % bavlny. Mají velmi vysokou gramáž 230 g/m2, dobrou savost, pevnost a dlouhou životnost. Praktické poutko na zavěšení potěší. Utěrky o rozměru 50×70 cm můžete prát na 40 °C. Můžete je sušit v bubnové sušičce na normální teplotu. Žehlete ji do 200 °C, ale nebělte.

Jak o ručníky s bambusem pečovat:

Jak prát? Většina výrobců radí před použitím ručník dvakrát vyprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti. Prát byste je měli při teplotě 40 až max 60 °C. Pro praní používejte raději gely, prášek se nemusí dobře vypláchnout. Pokud máte doma někoho s citlivou pokožkou, zvolte dvojí máchání. Aviváž ručníkům neprospívá. Vlákna slepí k sobě a ručník obvykle ztratí všechny své dobré vlastnosti.

Kde sušit? Ideální je sušička prádla, protože horký vzduch vlákno nejen usuší, ale i načechrá. Téměř stejného efektu dosáhnete, když ručníky sušíte venku na šňůře. Pozor ale na slunce. Na něm vlákna tvrdnou.

Žehlit? Raději ne. Zejména froté ručníky a osušky z bambusu by se žehlit neměly. Při žehlení totiž přimáčknete smyčky k podkladu a sametový vzhled a hebkost zmizí v nenávratnu.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Ručníky z bambusu dýchají”

Napsat komentář