Vitaminová nadílka pro vaše vlasy
Blíží se čas Vánoc, kouzelných chvil setkání s blízkými u štědře prostřeného stolu. S porcí výživy byste neměli zapomínat ani na své vlasy, protože pestrá a vyvážená strava je základem jak pro celkové zdraví, tak pro bohatou hřívu plnou vitality. Jaká výživa je pro vlasy klíčová a jak jim během zimního období dopřát potřebnou péči, to vám poradí Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra CLINICAL HAIR&HEALTH, které se již 13 let zaměřuje na zdraví vlasů a pokožky hlavy.
Vhodné složení jídelníčku pomáhá vlasům zvládnout náročné zimní podmínky, chrání je před lámáním a podporuje jejich růst. „Roli zde hrají především správně zvolené kombinace vitaminů, minerálů a dalších látek, které podpoří odolnost a obranyschopnost vlasů nejen během podzimního a zimního období,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková.
Když nadílka, tak vitaminová
Pro udržení zdravých vlasů i vlasové pokožky jsou klíčové vitaminy skupiny B, A, C a E. zatímco vitamin B posiluje strukturu vlasů, chrání je před lámáním a podporuje jejich růst, vitamin A zajišťuje regeneraci buněk a udržuje optimální hydrataci pokožky hlavy. Vitaminy C a E mají silné antioxidační účinky, díky nimž chrání vlasy před škodlivými vlivy vnějšího okolí. Další důležitý prvek je vitamin D, jehož nedostatek může zpomalit růst vlasů a oslabit jejich strukturu. K jeho doplnění přispívá sluneční záření, ale ve dnech, kdy je ho málo, jako například v zimě, jako skvělý zdroj poslouží také mléčné výrobky nebo houby „Nedostatek těchto vitaminů může mít zásadní dopad na kvalitu vlasů i pokožky hlavy,“ zdůrazňuje Lenka Kašpaříková, a připomíná, že zapomínat bychom neměli ani na minerály, zejména železo a zinek.
Nedostatek železa bývá častou příčinou vypadávání vlasů, proto se vyplatí do jídelníčku pravidelně zařazovat potraviny bohaté na železo, jako jsou luštěniny, listová zelenina a červené maso. Zinek pak přispívá k regeneraci buněk, stabilizuje produkci mazových žláz a podporuje růst vlasů. Hydrataci a lesk vlasů podporují omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v rybách, lněném semínku nebo ořeších. „Tyto látky jsou zvláště důležité v zimním období, kdy vlasy trpí suchým vzduchem a teplotními výkyvy,“ vysvětluje tricholožka.
Právě v tomto období je proto ideální doplňovat vitaminy také prostřednictvím kvalitních potravinových doplňků, jež obsahují dobře vstřebatelnou kombinaci látek. „V CLINICAL HAIR&HEALTH se nám osvědčila trichologická řada Glycovit, která podporuje zdraví vlasů i vlasové pokožky,“ dodává Lenka Kašpaříková.
Zázrak jménem hydratace
V chladných měsících jsou vlasy často vystaveny výkyvům extrémních teplot, které je mohou oslabit a poškodit. Pravidelná hydratace pomocí přípravků s přírodními oleji a bylinkami je pomůže ochránit a posílit. „Důležitou součástí zimní péče je výběr materiálů pokrývky hlavy. Doporučuji sáhnout po čepicích, čelenkách a šálách z kvalitních látek, které neelektrizují. Skvělým tipem jsou například čepice podšité hedvábným saténem, které ocení také nositelé kudrnatých či vlnitých vlasů a nechtějí, aby jejich definici pokrývka hlavy narušila. Nejenže tím udržíte svůj účes pod kontrolou, ale také ochráníte vlasy před lámáním,“ radí Lenka Kašpaříková s tím, že během dne je ideální vlasy zaplést do volného copu, který pod čepicí nepoškodíte, a večer jim věnovat volnost a zvláštní péči. „Po příchodu domů vlasy jemně rozčešte a nechte je dýchat. Pro intenzivní regeneraci, posílení a ochranu, kterou vlasy v zimě tolik potřebují, navíc můžete na noc nanést výživnou masku,“ uzavírá tricholožka a zdůrazňuje při tom, že je nutné dbát také na pravidelný pitný režim. Ženy i muži ho v zimě často podceňují, protože nemají takový pocit žízně jako v letních měsících, ale hydratace je nezbytná po celý rok.
0 Komentáře “Vitaminová nadílka pro vaše vlasy”