Rubriky

Nenechte si zkazit krásu mykózami kůže nebo nehtů

Drobný estetický problém, nebo vážné zdravotní riziko? Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné – zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé. Jak ukázal průzkum agentury Ipsos* iniciovaný značkou Exoderil, příznaky typickými pro mykotické onemocnění během sledovaného půl roku (březen–srpen 2018) trpělo 43 % české populace. Polovina zasažených však své problémy za mykózu neoznačila. Následkem tak může být pozdní zahájení léčby. Až tři čtvrtiny postižených s léčbou přestanou, jakmile odezní příznaky. Jenže to neznamená, že mykózu skutečně vyléčili. Včasné zahájení, ale stejně tak úplné dokončení léčby je zásadní.

Milujete saunu, pravidelně chodíte do fitka a najednou si všimnete, že se vytratil lesk nehtů, svědí vás pokožka, odlupuje se vám kůže mezi prsty. Také vás to někdy potkalo a nepřikládali jste tomu velkou váhu? Vězte, že se jedná o zdravotní problém, který rozhodně za pozornost stojí. Ideálním prostředím pro vznik kožní mykózy jsou vlhčí místa jako například kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou. Objevit se ale může i na jiných místech na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně dbáte na hygienu.

„Léčba kožních a nehtových mykóz může být dlouhodobá, zejména pokud s ní začnou pacienti pozdě. Důležité je s ní nepřestávat ihned po vymizení příznaků. Měla by pokračovat alespoň další dva týdny, aby bylo možné předejít jejímu návratu. Jde o zdravotní (ne pouze kosmetický) problém, který vyžaduje důsledné a včasné řešení. Pokud zahájíme lokální léčbu včas, můžeme se vyhnout podávání systémových antimykotik, která mohou v určitých případech představovat zátěž pro organismus pacienta. Řada osob si ovšem změny na kůži a nehtech s mykózou vůbec nespojí a promešká tak možnost mykózu začít léčit včas,“ vysvětluje doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc., vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

V lékárně poradí

Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce. Pokud se objeví příznaky, které by mohly značit kožní nebo nehtovou mykózu, a vy si nejste jistí, odpověď může dát dermatolog. K tomu ovšem může být těžké se rychle dostat. V takové situaci je dobré zajít se poradit do lékárny a řešit situaci přípravky dostupnými ve volném prodeji. Je vhodné volit takové, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek. Řada volně prodejných léků navíc dokáže plísně pouze potlačovat (mají účinek fungistatický), ale v důsledku je neničí. Je proto lepší hledat ty, které původce plísní i hubí (mají i účinek fungicidní), a tím zabránit opětovnému návratu infekce. Mezi látky ničící původce plísní patří například naftifin, který je obsažen i ve volně prodejném léčivém přípravku Exoderil.

Hlavně začít včas

Mnoho lidí si až v létě díky otevřeným botám uvědomí, že je něco v nepořádku. Není divu, nikdo nechce po koupališti chodit s nevzhlednými nehty a nezdravě vypadající kůží. Nehledě na to, že se v tu chvíli sám stává šiřitelem kožních a nehtových mykóz. Právě ty mohou za těmito na první pohled pouze estetickými problémy stát. Podívejte se na svou kůži a nehty už nyní a zakročte, čím dříve, tím lépe. Pokud totiž mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, lokální léčba volně prodejnými léčivými přípravky už nemusí být úspěšná a bývá třeba nasadit náročnější léčbu. Mykózy je lepší řešit včas a lokálně než léčbu odkládat a zbytečně tak zatěžovat organismus.

Pokud se problém týká i vás, odhoďte stud a vypravte se do lékárny, případně se objednejte k lékaři. V léčbě vytrvejte i potom, co vymizí nejviditelnější příznaky. Dle výzkumu Ipsos totiž celých 72 % postižených léčbu ukončí v momentě, kdy projevy vymizí, a to není správné, neboť v té době nemusí být mykóza řádně doléčena. Abyste předešli jejímu návratu, je třeba v ošetření pokračovat nejméně 2 týdny po vymizení příznaků. Podporu při těchto obtížích představují volně prodejné přípravky Exoderil ve formě roztoku i krému. Díky účinné látce naftifin hubí původce kožní i nehtové mykózy, ať už jde o problém plísňového, či bakteriálního původu.

Tipy z lékárny:

Exoderil kožní roztok s kapátkem (20 ml za 274 Kč, 10 ml za 170 Kč)

Přípravek je vhodný k léčbě plísňových onemocnění kůže i nehtů. Díky snadné aplikaci je ideální především pro postižené nehty, neboť se dobře nanáší na nehtovou ploténku a její okolí. Toto antimykotikum má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Obsahuje látku naftifin, která proniká i do hlubších vrstev nehtu a ničí původce mykóz. Produkt je vhodný jak pro děti, tak dospělé.

 

Exoderil krém (30 g za 231 Kč, 15 g za 125 Kč)

Mykózy pokožky se objevují především v místech zvýšeného výskytu vlhkosti, jako jsou kožní záhyby, mezi prsty a v podstatě kdekoli na těle. Ať už se projevují nepříjemným svěděním, zarudnutím, či zrohovatěním nehtu, je třeba proti nim včas zasáhnout. Antimykotikum Exoderil krém má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Díky látce naftifin hubí původce plísní a léčí plísňová onemocnění. Je vhodný pro děti i dospělé.

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nenechte si zkazit krásu mykózami kůže nebo nehtů”

Napsat komentář