Rubriky

Poradna: Jak správně prát krajkové prádlo

Žaneta Ilutanová je profesionální stylistka prádla, velmi akční stylistka – už pět let pravidelně jezdí do všech krajů naší republiky (občas i na Slovensko) a ve firemních prodejnách Triola poskytuje ženám odborné rady při výběru prádla i plavek. Svůj pracovní čas tráví ve zkušebních kabinkách nebo mezi regály. Zná velmi dobře všechna tajemství ženské postavy. Dokonce i mnohá tajemství srdce a duše. Poradila tisícovkám žen. Dnes jsme se jí zeptali: Jak správně prát spodní prádlo.

Řekla bych, ze je to typická mezigenerační otázka. Dcera na ni odpoví: „Naházím to prostě do pračky.“ Zatímco její matka bude tvrdit, že je lepší prát prádlo v ruce. Ano, je to jasný příklad moderního a tradičního přístupu k životu. A pravdu mají obě. Způsob praní a péče o prádlo jsou velmi důležité, správné zacházení prodlouží jeho krásu, kvalitu a hlavně funkčnost. Nehledě na to, že vám ušetří i nějakou tu stovku a pomůžete životnímu prostředí.

Každý výrobce uvádí na štítku materiálové složení výrobku a v jednoduchých ikonách doporučený způsob praní – např. praní v ruce nebo maximální stupně Celsia, při kterých je možné prádlo v pračce prát, většinou na jemný program. Než toto solidní výrobce doporučí, ve fázi vývoje protočí v pračce prototypy vašeho zakoupeného modelu při desítkách zkušebních praní, a to na vyšší i nižší teplotu, na vyšší i nižší počet otáček.

Pokud perete prádlo v pračce, neházejte jej tam jen tak – k ostatním věcem. Podprsenku zapněte, jako byste ji měla na sobě, a poté vložte do sáčku na praní spodního prádla. Prací sáček má několik účelů. Chrání ramínka a obvody před natažením pro případ, že by se zamotaly do ostatního oblečení. Zabraňuje háčkům, aby nepotrhaly nebo nezničily ostatní jemné oblečení. A také chrání jemný materiál vašeho prádla např. před zipy a agresivními prvky ostatních věcí v bubnu. Přímo od zákaznic znám případy, že při nesprávné péči o prádlo se z koše uvolnila kostice – a ta zastavila proces praní či poškodila pračku. Sáček na praní prádla je tedy nutností.

Rozhodně neperte prádlo na vyšší stupně, než uvádí výrobce. A hlavně nikdy nemáchejte podprsenky či kalhotky v aviváži. Aviváž snižuje elasticitu vláken Lycra (které je dnes běžně obsaženo v prádlových úpletech, krajkách i vyšívaných tylech) a způsobuje také zešednutí barev. Po vyprání nedávejte podprsenky do sušičky – ta ovlivňuje jejich elasticitu, stejně tak jako aviváž! Košíčky podprsenek po praní jemně vytvarujte do původních tvarů a zavěste na středu – na sedlu (to je místo mezi košíčky) na šňůru či na drát sušáku, popřípadě je můžete sušit v takto rozloženém tvaru na podložce. Nikdy je nesušte na přímém, ostrém slunci.

Velmi šetrný způsob, jak vaší podprsence navrátit čistotu, je vyprat ji v ruce. Při praní v ruce se můžete detailně zaměřit na konkrétní, nejvíce namáhaná, zašpiněná či propocená místa. Prádlo nejprve namočte ve vlažné vodě s rozpuštěným práškem a krátce promněte. Pak proces opakujte v teplotě vyšší – v teplotě „na ruku“. Po ručním vyprání vše jednou dvakrát vymáchejte ve vlažné a pak studené vodě a jemně z prádla vymačkejte vodu. Nijak podprsenky nekruťte, abyste neponičila jemné nitě a stehy či tvar kostic. Při praní v ruce je podprsenka v prací lázni kratší, ale o to intenzivnější, dobu. Také máchání je k materiálům šetrnější. A opět jsou dva ideální způsoby, jak podprsenku vysušit – buď ji položte na rovný nesavý povrch (např. na dráty sušáku), nebo ji pověste, ne za ramínka, ale za střed (sedlo) podprsenky. Košíčky podprsenky nikdy neprolamujte – ani při praní ani pak při sušení či uschování v prádelníku. Pěkně a přehledně je uložíte, když je dáte do šuplíku rozložené na šířku košíčků za sebou – jako listy v kartotéce.

Takto podprsenku nikdy nesušte:

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Poradna: Jak správně prát krajkové prádlo”

Napsat komentář