Poradna: Na které materiály se soustředit při výběru prádla v létě
Minulý týden jsme vám představili profesionální stylistku prádla ŽANETU ILUTANOVOU. Už asi pět let pravidelně jezdí po všech krajích naší republiky (občas i na Slovensko) a ve specializovaných prodejnách s prádlem poskytuje ženám odborné rady při výběru prádla i plavek. Svůj pracovní čas tráví ve zkušebních kabinkách nebo mezi regály. Zná velmi dobře všechna tajemství ženské postavy. Dokonce i mnohá tajemství srdce a duše. Poradila tisícovkám žen. Dnes jsme se jí zeptali: Jak se vyznat ve zkratkách materiálů při výběru oblečení a prádla?
Při nedávných vedrech jsme trpěli asi všichni. Faktem ovšem je, že výběrem vhodných materiálů můžeme leccos zachránit a svůj pocit pohody vylepšit. Věřte mi, že záleží opravdu na tom, co ve vedrech nosíme. Obecně je přítelem letních dnů oblečení z tenkých a vzdušných přírodních materiálů jako je len, bavlna či hedvábí – a jejich velmi příjemné směsi, například len s bavlnou či hedvábí s bavlnou. Svrchní oblečení může kolem vás poletovat a ani se vás nemusí dotýkat. Ale prádlo vám může ve vedrech pořádně zatopit. Jeho materiálové složení je poněkud složitější, protože je většinou sešito z různě funkčních částí (elastické, nebo naopak nepružné). Ideální proto je, vybrat si letní prodyšný materiál, tzv. touch efect, který se vyznačuje vlastnostmi podobnými jako naše druhá kůže.
Jak se tedy vyznat v názvech materiálů, z nichž se šije prádlo? Určitě i jeho složení má vliv na náš komfort. Spodní prádlo se nemůže, zejména u velkých velikostí, šít např. jen z příjemné bavlny či hedvábí. Na místě tedy je malá exkurze. Ta nám přiblíží některé zkratky, složení a názvy, které najdete na textilním štítku na vnitřní straně každého výrobku – podprsenky, kalhotek, korzetu, košilky. Takže úvodem základní rozdělení. Látky se vyrábějí z vláken, která rozdělujeme na tři velké kategorie:
1) Přírodní
2) Uměle vyrobená z přírodních surovin
3) Zcela umělá = syntetická
PŘÍRODNÍ VLÁKNA
Bavlna/Cotton – vyrábí se z chmýří, kterými jsou pokryta semena bavlníku. Bavlna je jemná na omak, velmi savá, má dobré absorpční vlastnosti (uvolňuje tzv. absorpční teplo). Vhodná pro osoby s citlivou pokožkou.
Bambus/Bambusová viskóza – vyrábí se z rozdrceného bambusu rozloženého v roztoku. Následná hmota se prožene tryskou a vytvoří se vlákno, které je spředeno do nití a následně do bambusové látky. Díky svým antibakteriálním účinkům je ideální na spodní prádlo, sportovní prádlo i ponožky. Je více než třikrát savější než bavlna a má přirozenou UV ochranu.
Hedvábí/Silk – vlákno se získává ze zámotků bource morušového. Jeden kokon může obsahovat až 4000 metrů vlákna. Je jemné, hebké, splývavé i vzdušné, s lesklým efektem a příjemné k pokožce. Pravé hedvábí se používalo k šití oděvů, punčoch, padáků i prádla. Mísí se s bavlnou či se lnem. Dnes je to často nahrazovaný materiál.
Wool/Merino – vlna Merino je z speciálně vyšlechtěného skotu z Austrálie. Je to ideální izolant, zadržuje teplo, tedy materiál vhodný pro zimu, je antibakteriální a antialergenní. Ale některé lehké vlněné „voály“ jsou vhodné i pro letní dny.
VLÁKNA UMĚLE VYROBENÁ Z PŘÍRODNÍCH SUROVIN (alternativa k přírodním materiálům)
Viskóza/Rayon – vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Je vlastnostmi podobná bavlně, navíc má lesklý povrch, jemnost, barevnou stálost, nežmolkuje, dobře absorbuje vlhkost, optimálně vyměňuje teplo a je příjemná k pokožce. Používá se k výrobě nočního prádla i domácího oblečení.
Modal – základní surovinou je bukové dřevo, vlákno je vyrobené také na bázi regenerované celulózy. Má hladký a jemný povrch, dobře odvádí vlhkost (pot) a teplo. Je pružný, odolný proti žmolkování, nesráží se, udržuje zářivé barvy, neotírá se a oproti viskóze je odolnější.
MicroModal – extra jemné vlákno s efektem „druhé kůže“, mimořádně lehké a jemné, napodobuje hedvábí, jeden z nejluxusnějších materiálů.
UMĚLÁ – SYNTETICKÁ VLÁKNA
Výchozím materiálem pro všechny druhy umělých vláken je ropa, ze které vznikají vlákna chemickým procesem.
Polyamid/PA – vyniká vysokou pevností za sucha i za mokra (proto se používá k výrobě plavek), vysokou odolností vůči oděru, pružností, možností trvalého plisování. Je stálý vůči chemickým činidlům, snadno se barví a udržuje (praní, sušení).
Polyester/PE(S) – do tkanin se vlákna přidávají pro zvýšení jemnosti a tvarové stálosti. Nejjemnější polyesterové vlákno – mikrovlákno se vyrábí se čtvrtinou tloušťky průměrné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Snadno se udržují.
Elastan/Lycra – vysoce pružné polyuretanové vlákno (je schopno se bez porušení protáhnout na 3-7násobek své původní délky a vrátí se zpět). Přitom je jemné, vhodné ke kombinaci s ostatními typy vláken, jimž přináší zlepšení pružnosti – používá se např. pro stahující prádlo. Je odolné vůči mořské vodě i působení světla, nepřijímá vlhkost a snadno se udržuje.
Top Silk – jde o modifikované polyesterové mikrovlákno, které je vhodné pro spodní prádlo. Materiál s vláknem Top Silk je lehký, jemný a prodyšný, čímž je předurčen právě pro letní měsíce – odvádí pot a udržuje pokožku suchou.
Tag materiálpřírodní vláknasyntetická vláknaTriolavýběr prádlaŽaneta Ilutanová
0 Komentáře “Poradna: Na které materiály se soustředit při výběru prádla v létě”