Problém zvaný periorální dermatitida
Dlouhodobé podráždění pokožky trápí až 20 % dospělé populace. Kůže je zdánlivě bez příčiny zarudlá především kolem úst, ale často i očí. Podráždění se šíří i kolem nosu a na bradu. Pleť nesnáší většinu kosmetiky a reaguje nepřiměřeně i na slunce nebo pot. To vede postiženého k hledání stále nových prostředků a přípravků, které nezřídka stav ještě zhorší. Ochranná funkce kůže je narušená, zvyšuje se její pH a prostupnost pro dráždivé látky. Z odborného hlediska se nad periorální dermatitidou zamyslela Ing. Vendula Varaďová ze společnosti Medisyn, s.r.o..
Periorální dermatitidu řadíme k obličejovým dermatózám spolu s akné, rosaceou nebo seboroickou dermatitidou. Postihuje častěji ženy, a to typicky ve věku 15–45 let. I když samotné onemocnění je dobře popsáno, jeho jednoznačná příčina nebyla dosud zjištěna. Předpokládají se faktory genetické, které jsou dále ovlivněny prostředím. Důležitou informací je, že, podobně jako všechny výše uvedené dermatózy, se jedná o onemocnění neinfekční. To znamená, že není přenositelné z člověka na člověka, a to ani v rámci kosmetické péče. Současně však platí, že vlastní kosmetické ošetření – salonní i domácí – může být významným faktorem, který se spolupodílí jak na vyvolání projevů choroby, tak na jejich zmírnění.
Periorální dermatitidu provází zarudnutí kůže, svědění až pálení, tvoří se šupinky a pleť nesnáší běžnou kosmetiku. Postižení se zhoršuje při chladném počasí, zejména v suchém mrazu. Mohlo by se zdát, že ohroženým místům pomůže promaštění, ale není to tak. Vhodné jsou mírně kyselé krémy, které upravují pH kůže a dokážou obnovit její ochrannou funkci.
Periorální dermatitida stále vyvolává v řadách odborné i laické veřejnosti obavy. Ty částečně plynou z charakteru onemocnění, které mívá chronický průběh, a současně z faktu, že postiženy jsou viditelné části obličeje. Přitom klíč k řešení tohoto problému většinou spočívá v úpravě kosmetické péče, v režimových opatřeních a v dobře vedené léčbě.
Příčiny periorální dermatitidy:
Léky: Nadměrné dlouhodobé používání přípravků s kortikoidy je na prvním místě rizikových faktorů. Na rozdíl od vžité představy, že tento problém se týká pouze kortikoidů aplikovaných na obličej, je třeba zdůraznit, že onemocnění mohou podpořit také kortikoidy perorální, inhalační nebo aplikované do nosu. Další rizikovou skupinou jsou pimekrolimus (např. Protopic nebo Elidel) nebo takrolimus. Obě skupiny léků mají imunomodulační účinky a jsou používány napříkald pro léčbu atopického ekzému. Proto jsou lidé s tímto onemocněním při léčbě těmito léky ve větším riziku k periorální dermatitidě.
Kosmetika: Na prvním místě bývají uváděny zubní pasty s obsahem fluoridů, a to především anorganických. Výzkumy ale současně ukazují, že rizikem je především jejich dlouhodobé používání několik měsíců. I proto se doporučuje zubní pasty střídat v režimu 2 měsíců fluorovaná, 3 měsíce bez fluoridů. Z kosmetických přípravků je doporučeno se vyhýbat složce izopropylmyristát a velmi mastným krémům. Rizikem je především kombinace hutných make-upů přes den s bohatými mastnými krémy.
Vnější prostředí: Periorální dermatitidu zhoršuje UV záření, horko a vítr. Rizikové je rovněž mechanické tření vousy partnera.
Další rizika: Na rozvoji onemocnění se podílí některé mikroorganismy. Pravděpodobný vliv mají i hormonální faktory a určitá onemocnění – např. Crohnova choroba.
Projevy periorální dermatitidy
Na kůži jsou patrné červené hrbolky (papuly), ale i puchýřky (vezikuly) a zánětlivé vezikuly (papulopustuly). Nejčastěji je nacházíme okolo úst, ale mnohdy také okolo nosu, případně očí. Místa jsou nápadně zarůžovělá až tmavě červená dle intenzity projevů. Bývá přítomné i olupování se svěděním různého stupně.
Doporučené řešení:
PERIODERM je speciální krém se zinkem a magnéziem je určen pro kosmetickou péči o pokožku osob s projevy periorální dermatitidy. Důležité je jeho pH blízké 5,5, jde o mírně kyselý krém se schopností zklidnit a obnovit fyziologické funkce pokožky. Aplikuje se na postižená místa, která chrání před rozvojem zánětu a výrazně zklidňuje. Krém se snadno vstřebává a výborně poslouží také v případech, že vás trápí třeba „jen“ suchá pokožka.
Koupíte ho na e-shopu nebo v kosmetických studiích SynCare.
www.syncare.cz
Tag periorální dermatitidaPeriodermzarudnutí kůžepéče o pleťSynCare
0 Komentáře “Problém zvaný periorální dermatitida”