V kuchyni jsem jako sochař v ateliéru, přiznává JAKUB LEBENHART
Vystudoval obchod a marketing, pracuje v truhlářství jako CNC operátor, ale má obrovský vztah k vaření a přípravě pokrmů, ale i ke gastronautice a zbožíznalství. Jinými slovy, vše důležité v jeho životě se točí kolem jídla a pití. Nedávno mu dokonce vyšla AYURVÉDSKÁ KUCHAŘKA – pokřtěna byla 15. června v obci Kvasiny a obsahuje 35 receptů. O ayurvédě se JAKUB LEBENHART dozvěděl před 10 lety od svého otce MUDr. Tomáše Lebenharta, ale na rozdíl od něj nikdy nebyl na Srí Lance, jen se začal zajímat o ayurvédskou kuchyni.
Jak vás napadlo napsat kuchařku? Je to jen tím, že máte k vaření „kladný“ vztah?
Mě to vlastně nenapadlo. Pravdou je, že jsem své recepty postupně zveřejňoval na webových stránkách a měly kladné ohlasy. Lidé se dožadovali dalších a dalších receptů, chtěli víc fotek a různých rad. Pak jedna, v té době pro mě ještě neznámá, osoba sama nechala vytvořit pevnou vazbu ze všech receptů a darovala mi ji. Tak asi vznikla myšlenka dát receptům fešný kabátek, jak to u moderních kuchařek bývá.
Připravujete si jídlo podle své kuchařky? Vymyslel jste a vyzkoušel všechny recepty?
To je zajímavá otázka, v kuchyni jsem jako sochař nebo malíř v ateliéru. Když své jídlo vytvořím, už nemám potřebu ho příště replikovat. Napíšu recept a ať to zkusí jiní.
Samozřejmě jsem všechny své recepty jedl a některé výjimečně i vícekrát. Jsou to mé originální kousky, ale úplně se nedá říct, že jsem je vymyslel, protože to, jak se vaří rýže nebo praží obilné placky, je všeobecně známé už tisíce let. Z mé vlastní fantazie pochází kombinace surovin a jemné spojení evropské a indické kuchyně.
Z čeho vycházíte při přípravě pokrmů?
Především preferuji vysoce kvalitní suroviny, čerstvé, sezonní, místní nebo z vlastních zdrojů. Nezastávám ortodoxně nějaké typy diet nebo kuchyně konkrétních národů. Rád se nechám inspirovat kuchyní asijskou, středozemní nebo kuchyní Dálného východu.
Mají u nás lidi zájem o tento způsob stravování? Nedávají přednost české klasice?
Ano mají! Česko je výjimečné, co se týče otevřenosti k cizím kuchyním a nekonečným typům diet. Všimněte si schválně kolik místa zabírá literatura o vaření a jídle mezi ostatními knižními tituly. O ayurvédu je u nás čím dál tím větší zájem, nebojím se říct, že Česko je jedno z center ayurvédy v Evropě. A proti české klasice nic nemám, jen si myslím, že zdraví nám zlepšit nedokáže.
Připravujete nějaké semináře nebo přednášky, nebo si lidé opravdu vystačí s knihou?
Lidé bohužel nevystačí jen se správnou knihou, přednáškou či kurzem, každý musí individuálně hledat pro sebe to nejlepší, naslouchat svému tělu, pořád se učit a zkoušet nové věci. Má kniha dá čtenáři obecné informace, o čem vlastně to ayurvédské vaření je. Osobně zatím žádné přednášky nepřipravuji.
Vy sám vyznáváte zdravý životní styl? Nepřepadá vás někdy chuť na něco hříšně kalorického a nezdravého?
Ano, nejím ani nežiju blbě, jak říká Pavel Mauer. Ale musím to uvést na pravou míru. Jídlo či pokrm si v první řadě musíme užívat MY nejen naše tělo. Za nezdravé považuji jen maso, cukr, nepotraviny, co se tváří jako potraviny, přejídání a některé nevhodné kombinace. Příjem kalorií naštěstí moc neřeším. Kolik jich spálím, tolik si jich mohu dovolit. Takže celkem dost… Snažím se jíst víc než třikrát denně, vím co jím a co si můžu dovolit. Občas tam „pošlu“ cheesecake, frgál nebo vejce se slaninou a je mi dobře. Mám spíš problém ty spálené kalorie zase doplnit bez pomoci řepného nebo třtinového cukru.
Ayurvédskou kuchařku Jakuba Lebenharta si můžete zakoupit v klatovském knihkupectví Léto nebo v magickém obchůdku Šiwa na klatovském náměstí. Zájemci si ji mohou také objednat na adrese lebhi36@seznam.cz.
Tag ayurvédaAyurvédská kuchařkaJakub Lebenhartzdravá kuchyně
0 Komentáře “V kuchyni jsem jako sochař v ateliéru, přiznává JAKUB LEBENHART”