Rubriky

Výstava 50 let se Čtyřlístkem

Výstava se koná v budově Muzea hlavního města Prahy u příležitosti padesátiletého výročí vydání prvního čísla komiksu ČTYŘLÍSTEK. Základní linie výstavy je zaměřena na dětské publikum a pracuje s interaktivními prvky. Zve děti do světa dobrodružství a zapojuje je do hry, jejímž cílem je představit jim svět čtveřice postav z komiksu Čtyřlístek. V souvislosti s otevřením výstavy se 11. 5. od 14:00 do 17:30 hod. koná také Den se Čtyřlístkem – speciální akce pro rodiny s dětmi za účasti autora komiksu pana Jaroslava Němečka.

Výstava představuje hravou formou protagonisty původního českého komiksu Čtyřlístek – psí slečnu Fifinku, prasátko Bobíka, králíka Pinďu a kocoura Myšpulína. V některých příbězích vystupuje také zloduch Kazimír Zádrhel, který se snaží Čtyřlístku všelijak uškodit. Děti se mohou seznámit s hrdiny slavného obrázkového seriálu prostřednictvím původních kreseb a interaktivních her. V Myšpulínově garáži na návštěvníky čeká podivuhodné čtyřlístkovské vozidlo – chronolet. Svět Čtyřlístku a kontext doby mapuje časová přímka s připomínkami významných událostí v životě časopisu, Prahy i České republiky. Nechybí ani pátrací hra pro děti Za tajemstvím Pindruší.

Otcem příběhů Čtyřlístku je kreslíř Jaroslav Němeček, který na něm pracoval společně s manželkou Lucií. První sešit s názvem Vynálezy profesora Myšpulína vyšel 15. 5. 1969 v nakladatelství Orbis. První příběhy napsal Jaroslav Němeček sám, od pátého sešitu se stala dvorní libretistkou Ljuba Štíplová, která napsala více než dvě stě příběhů oblíbených postaviček. Za padesát let existence Čtyřlístku se na tvorbě příběhů podílelo více než třicet autorů.

Den se Čtyřlístkem – 11. května

V sobotu 11. 5. od 14:00 do 17:30 hod. se koná v hlavní budově MMP u příležitosti otevření výstavy Den se Čtyřlístkem. Program, orientovaný zejména na rodiny s dětmi do 10 let, zahájí krátký rozhovor s kreslířem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem a následná autogramiáda.

Pro děti a rodiče jsou připraveny i dvě komentované prohlídky výstavy s jedním z autorů. Během odpoledne mohou děti se svými rodiči navštívit výstavu také samostatně, zahrát si hru Za tajemstvím Pindruší a zúčastnit se losování o knihy Čtyřlístku a další ceny. Každý dětský návštěvník si bude moci vyzvednout i drobnou výhru (vystřihovánky, pohledy nebo časopisy Čtyřlístek). Celé odpoledne budou veškeré dění doprovázet i plyšoví kamarádi Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík. Nebude chybět ani prodej čtyřlístkovského sortimentu.

V rámci Dne se Čtyřlístkem je pro rodiny s dětmi volný vstup do celého muzea.

Pro školy

Pro školní skupiny připravilo lektorské oddělení MMP procházku výstavou zaměřenou na postavičky Čtyřlístku i jejich společná dobrodružství. Pomocí obrazového materiálu a herních prvků, jako je například tematická stolní hra, Fifinčin šatník či divadlo, děti poznávají charaktery oblíbených komiksových figurek. Lektor pracuje i s tvůrčími schopnostmi a fantazií žáků. Na závěr je možné zhlédnout krátký film Signály z neznáma. Lektorský program trvá 50–60 minut, podle věku dětí.

 

O Čtyřlístku

Čtyřlístek je původní český kreslený seriál (dnes komiks). V českém prostředí byly tehdy známy pouze Rychlé šípy Jaroslava Foglara, které pracovaly se silným výchovným momentem a byly cíleny na starší děti. Zábavný kreslený seriál pro děti do deseti let tu byl novinkou. V Británii děti četly příběhy medvěda Ruperta nebo nejdéle vydávaný komiks Dandy, Francouzi si oblíbili příhody psa Pifa. Ten se spolu s britským Dandym nejvíce podobal Čtyřlístku, a to charakterem i strukturou časopisu. Ve Francii byl nejpopulárnějším dětským komiksem Asterix et Obelix. V Belgii vycházel Tintin a Šmoulové. Děti za železnou oponou se ke komiksům dostávaly hůře, ale přesto i v tehdejším východním Německu vycházel dobrodružný Mosaik, v Polsku zase Tytus, Romek i A’Tomek. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček se inspiroval zejména zahraniční produkcí za železnou oponou. Na vzniku tohoto českého původního komiksu má značný podíl i jeho manželka Lucie.

První sešit vyšel v nakladatelství Orbis 15. 5. 1969 s názvem Vynálezy profesora Myšpulína v nákladu 300 000 kusů. Byl do tří týdnů rozebrán. Právě velký zájem veřejnosti si vynutil pokračování. Zpočátku Čtyřlístek vycházel nepravidelně a nečíslovaně. Postupně se proměnil v pravidelně vydávaný časopis. Dnes vychází dvacet čísel ročně (z toho čtyři dvojčísla) a počet vydaných čísel se blíží k sedmi stům. Nakladatelství Čtyřlístek (vznik 1990) produkuje i samostatné knihy vybraných příběhů Čtyřlístku a ročně čtyři čísla Čtyřlístku Speciál a časopisu Ahoj, tady Fifi.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Výstava 50 let se Čtyřlístkem”

Napsat komentář