Rubriky

Aktovku, nebo batoh? Vybírejte s rozmyslem!

Pokud máte doma předškoláka, se kterým se o prázdninách chystáte lovit výbavu, nepodceňte výběr aktovky či batohu. Co všechno by měla splňovat, přinášíme v několika bodech.

Aktovka versus batoh

Nevíte, pro jaký typ se rozhodnout? Dobrá zpráva je, že záleží na vašem vkusu a preferencích. Aktovka má pevnou konstrukci, která drží stejný tvar, a jednu hlavní komoru. Školní batoh se opírá o anatomicky tvarovaná záda a větší počet kapes pro lepší organizaci. Jinak jsou ale srovnatelné, proto se při nákupu zaměřte spíše na to, zda splňují následující parametry.

  1. Hmotnost pod 1 200 g

Čím lehčí aktovku/batoh pořídíte, tím lépe pro dítě. Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu totiž není dobré, aby na zádech nosilo větší zátěž, než je 10 až 15 % jeho váhy. Z pohledu platné normy by prázdná školní aktovka i batoh pro 1. stupeň ZŠ neměly vážit přes 1 200 g (pro 2. stupeň ZŠ 1 400 g). Vezmete-li v úvahu ještě naplnění učebnicemi a dalšími věcmi (minimálně pití a svačina), rozhodně se vyplatí váhu dopředu zkontrolovat.

  1. Anatomické tvarování zad

Norma ho sice neupravuje, ale výrobci vědí, že pro zdravý fyziologický vývoj dítěte jde o nezbytnost. Sledujte, jestli jsou záda aktovky/batohu pevná. Měla by také kopírovat přirozené zakřivení páteře, tzn. v bederní části být vyklenutá, v hrudní naopak prohloubená. Po stranách hledejte oporu pro lopatky.

  1. Nastavitelné ramenní popruhy

Šíři ramenních řemenů norma stanovuje na minimálně 4 cm. Vybírejte ideálně polstrované a výškově nastavitelné, aby šlo váhu nákladu rovnoměrně rozložit. Dobrým pomocníkem bývá hrudní pás, který popruhy stabilizuje, a zabrání tak pohybu aktovky/batohu ze strany na stranu. Na zádech prvňáčka totiž musí sedět jako přibitá. Ani sebepropracovanější systém ale nezachrání od špatného držení těla, pokud nejsou popruhy dobře seštelované. Dbejte na to, aby nasazená aktovka/batoh ve spodní části nepřesahovala vrchol křížové kosti dítěte. Vršek musí zase umožnit volný pohyb krční páteře.

  1. Reflexní prvky

Jsou povinné, o tom žádná. A v tomto případě rozhodně platí: čím více, tím lépe. Všímejte si, kde je mají aktovky/batohy umístěné a v jakém množství. Díky nim bude dítě vidět za úplné tmy, šera nebo špatného počasí. Bonus navíc představují motivy a plochy se signální barvou (např. oranžová), které rovněž přispívají k bezpečnosti dětí.

  1. Funkční a nepromokavý materiál

Aktovka/batoh musí něco vydržet a nečekejte, že se o ni prvňáček bude starat jako o oko v hlavě. Vsaďte na nepromokavý materiál, aby učební pomůcky zůstaly za každé situace v suchu, a snadnou omyvatelnost.

  1. Pevné dno

Dobře poslouží také pevné nepropustné dno, které aktovku/batoh ochrání před vlhkostí a zároveň jí umožní stabilně stát, a to za plného i prázdného stavu. Udělejte si před nákupem zátěžový test vybraného modelu, protože není nic otravnějšího, než když se školák snaží pomůcky roztřídit do neustále padající tašky.

  1. Ostatní

Věděli jste, že podle platné normy má mít aktovka/batoh oddělenou kapsu na svačinu nebo být opatřena jmenovkou? Jsou to drobnosti, možná si řeknete, ale přispívají k celkové spokojenosti prvňáčka s jejím užíváním.

Nakupujte chytře

Školní batoh Kvído od Albi pro 1. stupeň ZŠ splňuje všechny normou nařízené parametry. Prošel zátěžovými testy, takže se může prokázat certifikátem bezpečnosti i zdravotní nezávadnosti. Je dvoukomorový a s vychytávkami, které jistě oceníte. Termokapsa na svačinu nemá chybu! Udrží jídlo teplé/studené přesně podle potřeby. Veselý motiv Kvído chobotničky mezi ostatními nezapadne, naopak bude na první dobrou rozpoznatelný. Seženete v Albi prodejnách nebo na eshop.albi.cz.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Aktovku, nebo batoh? Vybírejte s rozmyslem!”

Napsat komentář