Rubriky

Alergie může oddálit operaci očí

Během časného jarního období trápí alergiky pyly stromů a keřů. Proč bývá alergie častou překážkou pro odstranění dioptrií? Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou se ozvat i v průběhu roku,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.

Člověk se může stát alergikem kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se jedná o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést ke komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může trvale snížit kvalitu zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Při běžné alergii vážné poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy nebo slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ řekl Pavel Stodůlka.

Aktivní oční alergie může znamenat překážku pro podstoupení laserové operace zraku odstraňující dioptrie. Tu v Česku každoročně absolvují desítky tisíc pacientů. „Aktivní alergie může být důvodem, proč během předoperačního vyšetření musíme některé pacienty, kteří chtějí podstoupit laserové odstranění dioptrií, odmítnout a zákrok odložit. Není to přitom výjimečná situace. Jedním z důvodů, proč není vhodné zákrok provádět během období aktivní alergie, je to, že pacientovi dokonce mohou být naměřeny jiné dioptrie, než jaké reálně má. Proto těmto pacientům doporučujeme zákrok odložit na období, kdy alergeny nejsou aktivní,“ uzavřel Karel Liška, ředitel zdravotního provozu oční kliniky Gemini.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Alergie může oddálit operaci očí”

Napsat komentář