Rubriky

Aloe vera (nejen) pro krásnou pleť

Příroda je mocná léčitelka a nás neustále baví objevovat její potenciál. Rostlina jménem Aloe vera už je důkladně probádaná a všem známá. Pokusili jsme se shrnout všechny zajímavé informace, které se vám mohou hodit.

Aloe vera – rostlina používaná po tisíce let

Je poměrně malá, statná, možná trochu pichlavá a plná vody. Vybavíte si, jak aloe vypadá? Celým jménem Aloe vera či A. barbadensis je silná rostlina s krátkými stonky a listy, do nichž ukládá vodu. Svými léčivými vlastnosti je známá minimálně 6000 let. V dávné historii byla známá jako „rostlina nesmrtelnosti“ a např. egyptští faraonové si ji nesli s sebou do hrobů jako pohřební dar. Mimochodem, slovo aloe pochází z arabského výrazu alloeh, což znamená „zářící hořká látka“ a vera pochází z latinského slova veritas, v překladu „pravda“.

V průběhu času se aloe rozšířila do různých geografických oblastí, např. do Číny, Indie, Mexika či do severní Ameriky. Aloe, místně přezdívanou třeba jako „rostlina na popáleniny“, „lilie z pouště“ či „sloní žluč“, používali k léčbě ran, trávicích problémů, ale i padání vlasů nebo hemoroidů.

V praxi se z aloe užívají dvě části – buď listy naplněné čirým gelem (osvědčuje se na popáleniny a kožní problémy), nebo aloe latex – žlutá dužina těsně pod vnějším povrchem listu (má projímavé vlastnosti a je vhodná k řešení zácpy). Mimochodem, aloe obsahuje až 95 % vody.

Zdravotní přínosy Aloe vera

Legislativa nás nutí být ve všech zdravotních soudech opatrnými. Je to tak správně – existuje ale dostatek důkazů ve formě studií a jiných vědeckých statí, které již spolehlivě prokázaly, že Aloe vera skutečně funguje, jak se o ní říká. Jedno je však jisté – užitím Aloe vera se neotrávíte (leda, že byste na ni měli alergii, proto doporučujeme vyzkoušet vždy napřed malé množství). Pokud doma její rostlinku máte a zrovna se potýkáte s nějakým neduhem, určitě její sílu otestujte.

Aloe vera může pomáhat na:

Zažívací potíže

Aloe latex obsahuje glykosid barbaloin (či aloin), díky kterému je při vnitřním užití projímavý a může zmírnit zácpu.

Kožní problémy, jako je psoriáza a akné

Krémy s aloe mají zklidňující účinek a mohou snižovat svědění a záněty. Vědci již zjistili, že má aloe schopnost podporovat produkci prostaglandinu e2. Jde o lipidy, které hrají roli při zánětech, jsou aktivní v mazových žlázách a napomáhají hojení.

Spálení sluncem

Kdo Aloe vera zná a přiložil si její gel někdy na kůži, ten o jejím chladivém účinku již ví. Potýkáte-li se s mírným spálením a chcete si zklidnit pokožku, aloe je dobrá volba.

Zdroje dále uvádějí další potenciální možnosti přínosu této rostliny – třeba zevně na hojení ran, úlevu od pálení žáhy, snižování hladiny cukru v krvi a další.

Aloe vera pro krásu

Jestli je něčím tato rostlina známá, pak je to tím, že podporuje hydrataci a jasnost pokožky. Je bohatá na antioxidanty jako jsou vitaminy A, C a E, obsahuje 7 z 8 esenciálních aminokyselin a věhlas získaly její protizánětlivé vlastnosti.

O řešení lehčích spálenin od slunce jsme se již zmínili. Aloe toho ale na naší kůži svede mnohem více:

Podporuje blednutí tmavých skvrn

Hyperpigmentace vzniká z různých důvodů – kvůli slunění, akné nebo přirozenému procesu stárnutí. Sloučenina zvaná aloesin, která je v aloe obsažená, s tím může pomoci.

Hydratuje

Listy Aloe vera jsou bohaté na vodu, takže pomáhají hydratovat pokožku a uzamykat v ní vlhkost (mohou za to mukopolysacharidy, které obsahuje). Aloe je proto ideální pro suché typy pleti.

Prospívá pokožce hlavy

Hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti této rostliny ocení i kůže na naší hlavě. Použití gelu jako masky na pokožku hlavy může zklidnit podráždění, odstranit odumřelé kožní buňky, doplnit hydrataci, a dokonce posílit vlasové folikuly. Osvědčuje se také pro řešení lupů a svědění hlavy.

Pomáhá zmírnit známky stárnutí

Hydratovaná pleť je spokojená a zdravá. Dostatečná vlhkost navíc pomáhá zvrátit známky přibývajícího věku v podobě jemných linek a vrásek. Uvádí se, že aloe stimuluje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenových a elastických vláken v pokožce. Místní aplikace gelu z aloe na pokožku proto vede k její pevnosti a pružnosti.

Může mít vliv na stav akné

Aloe by neměla nahrazovat léky na akné, problematické pleti však mohou rozhodně pomoci její antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Tato magická rostlinka je navíc přirozeným zdrojem salicylových kyselin, které s pupínky a černými i bílými tečkami umí rovněž zatočit.

Zklidňuje lupénku a ekzémy

Kožní záněty tohoto typu signalizují obecný zánět a narušenou kožní bariéru. Aloe pomáhá s obojím.

Jak získat gel z Aloe vera?

Na řadu kožních problémů je účinný gel z této rostliny. Jak jej získat? Je to jednoduché. Stačí mít doma rostlinku (kterou mají v téměř každém květinářství či hobby marketu v sekci s květinami). Poté:

Odřízněte vnější list těsně u stonku a opláchněte ho.

List pak položte na prkénko (zaoblenou stranou nahoru).

Pomocí nože sloupněte slupku kolem okrajů.

Poté nožem setřete všechen gel.

Gel rozmixujte, nebo rozmačkejte a máte hotovo!

Prebiotický krém s Aloe vera od Goodie

Náš sortiment produktů péče o pokožku rozzářila jedna krásná novinka, která nás ohromně těší. Jedná se o lehký denní krém, který jsme speciálně navrhli pro potřeby pokožky žijící v prostředí moderní doby. Je skvěle hydratační a obsahuje řadu výživných složek a olejů v BIO kvalitě.

Protože je kůže a její mikrobiom velmi důležitý, obohatili jsme ho o probiotickou složku v podobě inulinu a fruktózy, která plní ochrannou funkci. Kromě toho v něm naleznete extrakt z granátového jablka, což je významný přírodní antioxidant a bojovník se stárnutím, ylang ylang a kyselinu mléčnou. Hodí se pro použití jen tak i pod make-up.

Krém s Aloe vera zakoupíte na www.goodie.cz.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Aloe vera (nejen) pro krásnou pleť”

Napsat komentář