Rubriky

Barborky prozradí, zda se brzy vdáte

Rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale také zimní slunovrat, který v konečném důsledku způsobí zánik zimy a příchod dalšího květy ozdobeného jara. Podle pověry to také znamenalo, že se dívka, které barborka vykvetla, do roka a do dne vdá. Vyjít to nemusí, ale za pokus nic nedáte.

Den svaté Barbory, tedy 4. prosinec, je spojen se starým lidovým zvykem trhání barborek. Údajně souvisí se svatou Barborou, mučednicí, která byla podle legendy odsouzena na smrt a sťata vlastním otcem, protože chtěla zasvětit svůj život křesťanské víře. Cestou na popraviště si utrhla větvičku, která jako zázrakem uprostřed zimy vykvetla. A od té doby se barborky trhají.

Mají kouzelnou moc a měla by je trhat pouze svobodná děvčata. Vykvést by měly po dvaceti dnech, tedy 24. prosince, ale bývá to obvykle plus minus nějaký ten den. Naši předkové tvrdili, že kolikátý den větvička vykvete, tolikátý měsíc v následujícím roce potká její majitelku štěstí. Podle jiné tradice, té známější, když barborka rozkvete přesně na Štědrý den, dívka se do roka a do dne vdá. Pokud rozkvete dřív, každý den znamená zkrácení termínu svatebního dne o jeden měsíc. Dříve si dívky trhaly více větviček a na každou z nich napsaly jméno chlapce, který se jim líbil. Logicky se pak provdala za toho, jehož větvička vykvetla jako první.

Tipy, jak o barborky pečovat, aby vykvetly přesně na Vánoce:

Podle tradice se mají barborky trhat 4. prosince brzy ráno, když se první sluneční paprsek dotkne obzoru.

Ideální je vybrat si třešeň, višeň, jabloň nebo zlatý déšť.

Strom by měl být nejméně deset let starý, aby se se ztrátou větvičky snadno vyrovnal.

Vyberte větvičku, která má hodně květních pupenů, a ulomte ji. Teprve doma ji seřízněte šikmo ostrým nožem.

Nejprve ji ponořte celou do teplé vody a nechte ji v ní celou noc. Pak ji dejte do vázy, předtím však odstraňte pupeny z části, která bude pod vodou.

Vodu nevyměňujte, ale pravidelně dolévejte.

Vázu postavte na světlé místo se stálou teplotou. Zpočátku nechte barborku v chladnější místnosti, později ji přeneste tam, kde je běžná pokojová teplota.

Pravidelným rosením zabráníte zasychání pupenů.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Barborky prozradí, zda se brzy vdáte”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *