Nový typ sexuální přitažlivosti
Milostné trojúhelníky byly součástí vztahů od nepaměti. Doposud se však myslelo, že třetího přitahuje někdo z páru. Nyní přišli vědci se zjištěním, že třetí osobu nepřitahují jednotlivci, ale vztah a energie, kterou mezi sebou sdílejí. Podle odborníků se jedná o zcela novou formou sexuální přitažlivosti – takzvanou symbiosexualitu.
Nová studie vědců z univerzity v Seattlu publikovaná v Archives of Sexual Behaviour potvrzuje, že existuje nová forma sexuální přitažlivosti – tzv. symbiosexualita. Symbiosexuálové nepociťují romantickou a sexuální přitažlivost k jednotlivci, ale k oběma partnerům současně. Přitahuje je jejich vzájemná energie a jiskření. Ze studie, které se zúčastnilo 373 lidí, téměř 40 procent uvedlo, že cítí přitažlivost k oběma lidem v páru a k jejich vzájemnému vztahu. Zhruba 35 procent lidí tuto přitažlivost pociťovalo někdy nebo často, zatímco 51 procent respondentů tuto přitažlivost cítilo vícekrát.
Dle odborníků se tato nová forma přitažlivosti soustředí na energii, multidimenzionalitu a sílu, která panuje mezi dvěma lidmi v klasickém páru. „Jedná se tedy o jakýsi milostný trojúhelník připomínající polyamorii. Projevy symbiosexuality lze v současnosti vidět i ve filmech, jako například Challengers nebo Professor Marston And The Wonder Women,“ popisuje Veronika Kubíčková, sexpertka ze společnosti Růžový slon.
„Výsledky studie by nás měly přimět k zamyšlení se o lidské přitažlivosti obecně. Tu totiž nelze vnímat pouze jako individuální záležitost, stále častěji zahrnuje širší okruh lidí,“ uvedla profesorka antropologie a sociologie Sally Johnston, která zmíněnou studii vedla. Symbiosexuály lze podle ní charakterizovat jako extroverty bez výraznějších sklonů k žárlivosti, kteří potřebují velkou dávku intimity, pozornosti i péče. „Doufám, že se díky tomu sníží stigma v monogamních i nemonogamních komunitách a rozšíří konceptualizace touhy ve studiích sexuality,“ dodává Johnston.
Tag symbiosexualitapřitažlivost párumilostný trojúhelníkRůžový slon.cz
0 Komentáře “Nový typ sexuální přitažlivosti”