Rubriky

Ochrana před klíšťaty

Sezona klíšťat je poměrně dlouhá a trvá od dubna až do listopadu. Klíště může znamenat problém, a proto má zásadní význam prevence. O nebezpečí, spojeném s tímto členovcem, koluje řada mýtů, stejně tak, jak o jejich odstranění. Ideální je klíště vůbec nechytit a o to se starají repelenty.

Nebezpeční paraziti se začínají objevovat s teplejším počasím na jaře. Jejich domovem jsou především vysoké trávy a křoviny. Proto je třeba obezřetnosti nejen na turistice, ale i při pikniku, sportu nebo procházce parkem. Nevyskytují se jenom v nížinách, můžete se s nimi setkat i v horských oblastech, tedy po celé České republice. Mezi rizikové oblasti každoročně patří: jižní Čechy, Šumava, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí.

Klíšťata se ukrývají v trávě nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, to se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví v kůži. Chytit jej může i pes nebo kůň, proto nezapomínejte po venčení pročesat zvířeti srst.

Klíště obecné není jen hmyz sající krev. Pokud je infikované, je přenašečem nebezpečných onemocnění jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Mezi počáteční příznaky lymské boreliózy patří zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. Pokud je nemoc zachycena v ranním stádiu, dá se léčit antibiotiky. Nebezpečnější je klíšťová encefalitida, protože napadá mozek a mozkové blány. Může mít těžký průběh, spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací nebo poruchami motorické koordinace. Toto onemocnění může zanechat trvalé následky.

Ochrana před klíšťaty

Můžete podstoupit očkování, které je však pro organismus zátěží. Díky němu si tělo sice vytvoří účinné protilátky, nevýhodou ale je, že je nutné jej pravidelně opakovat – ochrana očkováním vydrží maximálně 3 roky. Na druhou stranu, proti klíšťové encefalitidě je očkování v současnosti jediná účinná ochrana. Při pobytu v přírodě se můžete chránit vhodným oblečením – pevnou obuví a dlouhými kalhotami, ideálně s gumou přes kotník.  A ochranu zvýšíte použitím kvalitního repelentu. Vybírejte je podle obsahu účinné látky, volte ty s delším účinkem a nezapomínejte je aplikovat na kůži i oblečení.

Jak správně odstranit klíště?

Není třeba dát na pověry o pomalém točení klíštěte v protisměru hodinových ručiček nebo udušení olejem. Při točení totiž můžete nechtěně odtrhnout hlavičku od těla a tím zkomplikovat jeho úplné odstranění a zvýšit riziko nákazy. Správné řešení bývá většinou to nejjednodušší. Klíště vytáhněte pinzetou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vytáhnete. Ranku po vytažení klíštěte ihned vydezinfikujte třeba Alpou Francovkou. Nezapomeňte se vytaženého klíštěte bezpečně zbavit, ideálně spálením.

Bez repelentu ani krok

Jste rádi na čerstvém vzduchu a často vyrážíte do přírody? Pak jsou repelenty vaší nezbytnou výbavou. Repelenty od ALPY vás spolehlivě ochrání před komáry, klíšťaty, muchničkami a dalším bodavým a savým hmyzem. Jsou důležitou prevencí a dotěrný hmyz odradí ještě předtím, než si na vás troufne.

Repelent UNI s vysokým obsahem účinné látky 19,5 procent vás ochrání před klíšťaty, komáry i muchničkami. Můžete ho aplikovat na tělo i oděv, s výjimkou funkčního oblečení z umělých tkanin.

Podle čeho vybírat?

Repelentů je celá řada, vodítkem je druh a obsah účinné látky. Aby repelent fungoval, neměla by být koncentrace účinné látky DEET (diethyltoluamid) nižší než 10 procent.

Více informací na www.alpa.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Ochrana před klíšťaty”

Napsat komentář