Rubriky

Pohybovou aktivitu přizpůsobte horku

Tropické počasí, kdy teploty přesahují 30 stupňů dokáže lidskému tělu pěkně zatopit. Naše normální tělesná teplota se běžně pohybuje 36 až 37 stupňů. Při nich je tělo metabolicky vyrovnané a funguje v běžném režimu. Ve vedru se tělesná teplota zvyšuje a tělo začne vysílat varovné signály. Tím nejběžnějším je zvýšená únava nebo náhlá nevolnost, to určitě znáte a co s tím? Zmírníme ji přísunem chlazených tekutin a pobytem v chladnějším prostředí nebo ve stínu, než se nám udělá lépe.

Proč nás teplo sužuje a jak se s tím vypořádat? Naše adaptace na tropická horka je výrazně nižší než u lidí např. z rovníku, ale současně vyšší než třeba u seveřanů. Takže jsme někde mezi. Teplo v našem těle vnímá 30 tisíc receptorů a k jeho přehřátí může dojít nejen ve vedru, ale i při zvýšené tělesné aktivitě. Dávkujte si ji přiměřeně a tělo nepřetěžujte. Vždyť nemusíme být všichni olympionici, stačí, že jsme v dobré kondici.

Termoregulaci v těle řídí mozek, přesněji jeho část hypotalamus. Dokáže regulovat přehřátí a zodpovídá také za pocení. Když dojde k jeho selhání, nastává zmatenost, závratě až bezvědomí.

S náporem horka se zdravý člověk dokáže za určitých podmínek vypořádat.  Patří k nim dodržování pitného režimu, nevystavovat se přímému slunci, chránit hlavu vhodnou pokrývkou. Za extrémních teplot, kterým stále častěji čelíme, nechejte tělo odpočinout v chlazených prostorách, zamezíte tím vyčerpání organismu horkem. Pokud k němu přece jen dojde, nastává úpal nebo úžeh, při kterých je někdy nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zatímco úpal vzniká při delším pobytu v horku a je selháním vlastní termoregulace, úžeh je přehřátím mozku. Vzniká při delším působení slunečního žáru na tělo a hlavu. Pokud se opalujete záměrně, nezapomeňte na pokrývku hlavy a pobyt na přímém slunci střídejte s pobytem ve stínu a ochlazováním ve vodě.

Nezapomeňte, že horko škodí mozku, srdci, plícím, zvyšuje záněty a má celkově negativní vliv na metabolismu. Tropické teploty ohrožují zejména seniory a děti, ale nemilují je ani sportovci a všichni, kdo jsme rádi v pohybu. V takových dnech nám nezbývá nic jiného, než přizpůsobit se a akceptovat změnu.

Ale nic není ztraceno. Osvěžující jsou třeba cyklistická rána nebo i kratší treky a po nich si třeba zaplavat, pokud je voda nablízku. Po námaze si dopřejte chlazené pití, ideálně čistou vodu přidejte i chladivou masáž namožených svalů.

ALPA gel (50 Kč)

Zmohl vás sport nebo jste po těžké práci? Na nohy vás znovu postaví Francovkový gel od Alpy. Postará se o bolavé klouby, namožené svaly i záda jako skutečný profesionál. Zvyšuje prokrvení tkání, uvolňuje svalové napětí a tím snižuje únavu. Zatímco obsažený mentol zchladí namožená místa a uleví od bolesti, máta peprná a eukalyptus pomohou regeneraci pohybového aparátu. Zafunguje rychle a spolehlivě a pomůže i tehdy, když se cítíte jako rozlámaní třeba při nachlazení nebo chřipce.

 

ALPA Ice gel (80 Kč)

Přináší rychlou úlevu tělu po námaze, osvěží “těžké“ nohy a pomůže cítit se lépe. Pomáhá zmírnit otoky končetin při delším cestování autem či letadlem a osvěžuje tělo v horkých dnech.

Přírodní směs mentolu, kafru a výtažků ze sibiřské jedle příjemně zchladí, zvyšuje prokrvení a tím pomáhá zbavit se nepříjemného pnutí, které otoky provází. ICE gel pomáhá snížit únavu, podporuje regeneraci pohybového aparátu a přináší rychlou úlevu. Předností je přírodní složení, snadnou se vstřebává a umožňuje příjemnou masáž.

K dostání v obchodech a e-shopu ALPA.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pohybovou aktivitu přizpůsobte horku”

Napsat komentář