Rubriky

Triatlon je pro všechny

Triatlon, to slovo sní na první pohled tak nějak podezřele, moc sportovně, profesionálně. Nicméně opak je pravdou. Je to sport pro všechny, kterému se lze věnovat i na té nejryzejší amatérské úrovni. Sport složený ze tří disciplín, které každý ovládá, plavání, kola a běhu, je skvělým parťákem při zocelování fyzické kondice. A na amatérských závodech všeho druhu si s ním užijete spoustu legrace a seznámíte se s podobně „postiženými“ lidmi.

Jak na to?

Krapet tréninku samozřejmě neuškodí, nicméně pokud jste schopni uplavat pár set metrů, uběhnout alespoň pět kilometrů a ujet na kole nějakou rozumnou vzdálenost, najdete si svůj závod téměř o každém víkendu. A časem si třeba troufnete i na nejklasičtější „olympijský“ triatlon, při které uplavete nejprve 1,5 km, na kole ujedete 40 km a na závěr si dáte běžeckou desítku.

Vedle tréninku budete potřebovat nějaké to vybavení, se kterým to nicméně není tak složité, jak by se mohlo zdát.

Plave se ve valné většině v přírodě, v rybníku, nádrži, řece nebo moři. Nezbytností jsou tak sportovní plavky a plavecké brýle. V případě brýlí volte ty, které se hodí pro plavání venku. Jsou vybaveny skly s UV faktorem, protože sluníčko bude v případě triatlonu jedním z vašich úhlavních nepřátel.

Do chladnější vody se vám pak bude hodit plavecký neopren. Volte takový, ve kterém se budete schopni dobře pohybovat a samozřejmě také takový, který odpovídá teplotě vody, ve které nejčastěji plavete. Ideální je také pro trénink, protože ve vodě vydržíte mnohem déle. A při závodě je potom plavání v neoprenu rychlejší než v klasických plavkách.

Alchymie je převlékání do cyklistického. Profesionálové mají pod neoprenem speciální kombinézy. Vysvléknou pouze neopren a zbytek závodu absolvují v jednom oblečení – přezouvají pouze boty. Hobby závodníkům pak stačí převléci se z plavek nebo neoprenu do klasického cyklistického oblečení a v něm absolvovat i běh.

Pokud jde o cyklistickou část triatlonu, klasicky se jezdí na silnici, což ale nevylučuje bikové hobby triatlony. Vzít můžete každopádně jakékoliv kolo, které doma naleznete. Helma, brýle, dres a můžete vyrazit.

Podruhé se pak v depu převlékáte před běžeckou částí závodu. Stačit by mělo vyměnit cyklistické boty za běžecké. V cyklistickém oblečení pětku nebo desítku uběhnete v podstatě bez problémů.

Jak vidíte, na triatlonech není nic složitého. Jediné nebezpečí je, že pokud vás tento sport pohltí, nebudete mít brzy čas na nic jiného. Ale to je již jiný příběh…

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Triatlon je pro všechny”

Napsat komentář