Rubriky

Vánoční nákupy jsou tady!

Vánoce se nezadržitelně blíží. Podle dostupných průzkumů a informací od obchodníků, lidé budou letos preferovat skromnější dárky, o to více se budou zaměřovat na samotnou atmosféru a jejich prožití v rodinném a přátelském kruhu. Jak vyplývá z průzkumu společnosti STEM/MARK pro Home Credit až 57 % Čechů utratí letos za vánoční dárky méně než v loňském roce. 

Z průzkumu také dále vyplynulo, že lidé budou letos nejvíce kupovat kosmetiku, knihy, dárkové předměty a na čtvrtém místě hračky. Podle údajů společnost Home Credit se elektronika posunula až na devátou příčku, což také souvisí s tím, že letos lidé počítají s levnějšími dárky.

Příprava na vánoční nákup

Ideální je určit si celkový rozpočet na nákup všech dárků nebo stanovit limit na hlavu. Domluvit se s rodinou a kamarády, komu letos dárky kupovat budete a komu nikoliv, s kým si raději místo toho zajdete na kávu, ušetříte tím čas a peníze a „pokec“ s kamarádkou může být hlavně v předvánoční stresu tou nejlepší odměnou.

„Obecně platí pravidlo nezadlužovat se na nákup vánočních dárků. Ideální je si před nákupem stanovit maximální rozpočet buď na hlavu nebo celkově a dodržet jej. Hodně lidí ale na Vánoce pořizuje hodnotnější věc, kterou by stejně kupovali, může se jednat o mobil, notebook, iPad, ale i třeba nábytek nebo sportovní vybavení. Pokud to jsou věci dlouhodobé spotřeby, kdy je darovaný bude používat delší dobu než darující splácet, je i nákup na splátky nebo půjčka vhodným řešením,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit a dodává: „Vždy ale musí člověk zvážit, zda bude mít dostatek finančních prostředků na placení měsíční splátky a úvěr si brát u prověřených poskytovatelů.“

Odborníci radí nenakupovat náhodně a neutrácet za „maličkosti“, které nás při neplánované pochůzce obchody zaujmou. Pokud máte letos napjatý rozpočet, opravdu pomůže sepsat si seznam dárků a případně jeho cenu.

Nákupy na internetu

Pak jenom zbývá naplánovat termín nákupu dárků a zamyslet se, kam zajít pro levnější, ale kvalitní variantu. Další možností je nakoupit vše online, což je dnes už standardem. Pozor jenom, pokud pořídíte víc než 14 dní dopředu, odpadá tam, možnost vrácení zboží zdarma a bez udání důvodu. Při online platbách, buďte také pozorní při používání karet. Ve stresovém předvánočních ruchu se může začít objevovat větší množství internetových podvodů. (Deset bezpečných tipů na bezpečné placení najdete zde: https://www.homecredit.cz/desatero.)

„Při nákupu na internetu by lidé měli být obezřetní, například nezadávat čísla platebních karet a PINy do internetových odkazů a neposílat je e-mailem. Bezpečnější a jednodušší je potvrzovat všechny platby v mobilní aplikaci pomocí biometrických údajů. Zkontrolovat si, zda zákazník nakupuje na prověřeném e-shopu, tj. na stránkách, které jsou zabezpečeny zámkem. Nikdy neukládat údaje o platební kartě na internetovém obchodě pro další nákupy, vždy raději kartu vyplňovat znovu. Důležité také je pravidelně aktualizovat operační systémy a antivirové programy v počítači a v mobilních telefonech a pravidelně kontrolovat přehledy transakcí na kartě,“ uvádí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Pořízení dárků ve výprodejích

Podle předvánočního průzkumu společnosti STEM/MARK pro Home Credit také vyplynulo, že je zde početná skupina lidí, která bude nakupovat dárky ve výprodejích, tj. těsně před Štědrým dnem nebo v průběhu svátků, či na začátku ledna. Dříve byly výprodeje striktně spojeny s prvním měsícem v roce, dnes se ale obchodníci předhánějí a slevy začínají nabízet často již na začátku prosince.

Vánoce jsou svátky klidu a jsou vždy spojené s vyššími výdaji domácností, skoro každý počítá s tím, že za vánoční období utratí větší sumu, ať už za dárky, dovolenou nebo za uspořádání hostiny pro rodinu a přátelé. Některým stačí na pokrytí extra výdajů běžná výplata, někdo sáhne na úspory. Pokud se přeci jenom rozhodnete financovat hodnotnější vánoční dárek úvěrem, měli byste být opatrní při výběru půjčky a vybírat si jen z prověřených poskytovatelů.

Finanční ombudsman společnosti Home Credit shrnuje kritéria, která byste měli sledovat při výběru společnosti, kde si půjčíte:

–         jednoduché sjednání,

–         srozumitelná smlouva,

–         ptejte se, zda budete splácet jistinu od první splátky,

–         sledujte celkové náklady na úvěr (tzv. RPSN),

–         požadujte otevřené konkrétní informace o všech nákladech (nejen úroky a poplatky, ale i další náklady, včetně sankcí a poplatků souvisejících s případným prodlením),

–         chtějte vědět, kolik celkem zaplatíte,

–         rychlost získání peněz by neměla být jediným kritériem.

V současné nejisté době, kdy se lidé obávají, zda jejich příjmy budou pravidelné a stabilní, mohou například využít flexibilní půjčky, která nabízí variabilní možnosti splácení. Některé úvěrové produkty také umožňují odklady splátek zdarma. Někdy může také posloužit pojištění proti nemožnosti splácet, které vám pokryje splátky při pracovní neschopnosti, ztrátě příjmu nebo dlouhodobém ošetřování rodinného příslušníka, či hospitalizaci.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vánoční nákupy jsou tady!”

Napsat komentář