Rubriky

Chraňte svůj zrak před sluncem

Na neděli 27. června připadá Mezinárodní den slunečních brýlí. Cílem svátku je upozornit na důležitost nošení brýlí, které chrání zrak před ultrafialovým zářením. Den každoročně vyhlašuje americké neziskové sdružení optického průmyslu, k hlavní myšlence se ale připojují už i české společnosti jako například prémiové optiky OpticLab.

Organizátorem dne připomínajícího nutnost ochrany zraku před UV zářením je americký The Vision Council, jež sdružuje výrobce a dodavatele z optického průmyslu. Asi nejviditelnější aktivitou je propojení svátku se sociálními sítěmi Facebook, Instagram a Twitter. Jen v loňském roce pak na sociálních sítích uživatelé označili přes 1,2 miliardy příspěvků a fotografií oficiálními hashtagy #SunglassesSelfie a #SunglassesDay nebo označením @TheVisionCouncil na Facebooku a Instagramu a @OpticalIndustry na Twitteru.

„Ochrannou funkci v oku zastávají především rohovka a spojivka, které zachycují většinu ultrafialových paprsků. Při jejich nadměrném zatížení ale ochranná funkce oslabuje. Mohou tak vznikat bolestivé akutní záněty a řada dalších nezvratných poškození zraku. Proto se připojujeme k aktivitě, jejímž hlavním cílem je upozornění, že sluneční brýle bychom neměli vybírat pouze podle jejich designu. Podstatné je i jejich zdravotní a bezpečnostní hledisko. Na svátek slunečních brýlí jsme navíc rozšířili akční nabídky v našich pražských optikách,“ říká Martina Němcová, zakladatelka prémiových optik OpticLab.

K nákupu slunečních brýlí by proto měl zákazník přistupovat stejně jako k nákupu brýlí dioptrických. Je dobré se proto vyvarovat impulsivnímu nákupu na letní dovolené od neautorizovaných prodejců, kteří nejsou schopni doložit všechny podstatné informace. Na nákup jakýchkoli brýlí by si měl zákazník ušetřit minimálně hodinu času a v obchodě by se měl o svém výběru poradit s odborným personálem.

„Kvalitní sluneční brýle musejí mít UV filtr alespoň 400 nanometrů. Tato hodnota udává téměř stoprocentní pohlcování škodlivého ultrafialového záření. Pokud chcete očím ulevit, můžete zvolit ještě zrcadlové nebo polarizované brýlové čočky. Zrcadlové čočky odráží světlo, takže díky tomu získáte větší pohodlí při vidění během slunečného dne. Takzvaná polarizace zase usměrňuje sluneční paprsky, které se odráží od ostatních povrchů. Nedochází pak proto k oslnění například od odrazu vodní plochy, silnice nebo sněhu na horách. Proto jsou polarizovaná skla často součástí brýlí určených pro sport,“ vysvětluje Martina Němcová.

Fashion tipy OpticLab:

Cartier CT0122S

Brýle pocházejí z dílny francouzského šperkařského velikána Cartier. Tvar „Cat-Eye“ je jejich nejcharakterističtějším atributem, stejně jako detail ikonické hlavy pantera na stranicích. Vynikají svou hravou extravagancí a uměleckým zpracováním. Zajímavost na závěr, symbol pantera dům Cartier převzal z plakátu Dáma s černým panterem, který pro firmu vytvořil v roce 1914 George Barbier.

Dior 30Montaigne 1

Haute couture z produkce módního domu Christian Dior. Světoznámá značka ve svých kolekcích podtrhuje ženskost a přirozenou elegantní krásu. Stejně je tomu i u modelu slunečních brýlí 30Montaigne, které poutají vínovým rámem z acetátu a zdobným podpisem „CD“ ve zlatě zušlechtěném kovu.

Valentino VA 4010

Italský matador, módní značka Valentino svým citem pro krásu zasahuje do různých kolekcí doplňků včetně slunečních brýlí. Valentino VA 4010 jsou svým tvarem velice elegantní, nechybí jim ale ani sexy detail v podobě ikonických zlatých hrotů „rockstud“.

Saint Laurent LouLou

Láska na první pohled. Sluneční brýle ve tvaru srdce pochází od věhlasné francouzské značky návrháře Yves Saint Laurent. Už jen jejich původ je známkou noblesy i lehčí extravagance. Černý design dodává brýlím dynamiku, tenké křivky zase lehkost. Dohromady tvoří harmonický celek.

Oakley Deadbolt

Spojení módy, technologie a vědy. Jedním slovem Oakley. Značka s nekonvenčním a progresivním designem slunečních brýlí, které vybavila technologií čoček Prizm™. Pro každé podnebí, počasí či sport tak můžete zvolit tu nejvhodnější brýlovou čočku. To vše je navíc korunováno kulatou siluetou, černou estetikou, jedinečnou architekturou stranic, extrémní lehkostí a odolností materiálu.

K dostání v prémiových optikách OpticLab Masarykovo nábřeží a OpticLab Florentinu v Praze.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Chraňte svůj zrak před sluncem”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *