Rubriky

Chřipka není jen rýmička

S příchodem podzimu a návratem dětí do školních kolektivů přichází vždy i období nachlazení, chřipky a dalších viróz. Především chřipku není dobré podceňovat, není to obyčejné nachlazení, za které je často zaměňována.  Její průběh je nevyzpytatelný a může skončit i smrtí. Pozor na ni by si měli dávat především senioři, chronicky nemocní a děti, Česká lékárnická komora (ČLnK) ale doporučuje začít s preventivními opatřeními všem, a to už na sklonku léta, aby měl organismus čas vybudovat si imunitu.

Přestože se pozornost veřejnosti může upírat spíše k riziku covidové vlny, neměli bychom zapomínat ani na chřipku, která zdaleka nevymizela. Může mít sice zpočátku podobné příznaky jako nachlazení, její průběh je ale vážný a nepředvídatelný. „Chřipkou se rozhodně nerozumí pouhá rýma a kašel, což potvrdí každý, kdo ji zažil. Jedná se o akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje celé tělo. Onemocnění doprovází mimo jiné dlouhodobá a často neustupující horečka, bolest svalů nebo kloubů. V důsledku těchto příznaků má nemocný pocit, že se ani nezvedne z postele,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK) a dodává, že na podzim je kvůli sychravému počasí a zvýšenému pobytu v uzavřených prostorách náš imunitní systém vždy vystaven větší zátěži a měli bychom proto mnohem více dbát na prevenci.

Prevence má přínos nejen pro zranitelné skupiny obyvatel

Podzim je tradičně obdobím nachlazení i viróz, které sílí většinou s návratem dětí do dětských kolektivů, jako jsou školy a školky, kde mají viry možnost se snáze přenášet. Virus chřipky se přenáší v kapénkách. Šíří se tedy nejvíce kýcháním a mluvením, může však ulpívat také na předmětech, se kterými byl nemocný v kontaktu. Lékárníci tak upozorňují na nutnost prevence, která hraje zásadní roli v ochraně nejen před chřipkou, ale také například před onemocněním covid-19. „Je důležité myslet na pestrou stravu s dostatečným přísunem vitamínů. Dále pak nezanedbávat hygienu rukou, přizpůsobit oblečení podmínkám v bytě nebo venku, abychom předešli nachlazení, a dodržovat rozumné chování v kolektivu. Proti šíření chřipky pomůže třeba i to, že zůstanete doma, pokud se necítíte dobře, a neposíláte do školy a školky děti, které jsou nemocné,“ radí viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Součástí prevence je také zdravý životní styl, který souvisí i s pravidelným pohybem, a pestrá strava. „Je potřeba si uvědomit, že se imunita nevytvoří ihned, ale roste přibližně 3 až 5 týdnů, proto je vhodné její podporu řešit již na začátku podzimu,“ pokračuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. V tomto období je také ideální čas na to se nechat proti chřipce očkovat. Očkování je základní způsob, jak proti nemoci chránit sebe i své okolí. Vakcíny jsou bezpečné a ověřené a očkování je důležité zejména pro seniory, chronicky nemocné, ale třeba i zdravotníky. „Pokud máte pocit, že pro vás chřipka není rizikem, je dobré zvážit, zda se nenechat očkovat s ohledem na své okolí, tak jako u covidu a jiných nakažlivých onemocnění. Z tohoto důvodu se běžně na chřipku očkují zdravotníci, pečovatelé a další, kteří jsou v úzkém kontaktu s ohroženými skupinami obyvatel,“ říká Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory a lékárnice.

Jak chřipce předcházet?

  1. Začněte s prevencí včas. Než se zvýší odolnost vašeho organismu, trvá to zpravidla 3 až 6 týdnů.
  2. Udržujte své tělo v kondici. Svižnou půlhodinovou procházku ob den zvládne skoro každý.
  3. Otužujte se. Nemusí jít přímo o koupání v ledové vodě, stačí sprchování vlažnou vodou, méně vrstev oblečení či spaní v chladné místnosti.
  4. Podporujte svou imunitu. V případě nedostatečně pestré stravy se o doplnění vhodných vitaminů nebo prostředků na podporu imunity poraďte s vaším lékárníkem.
  5. Očkujte se. Proti nemocem, které mohou ohrozit vás nebo vaše blízké – například proti chřipce nebo covidu.
  6. Větrejte. Pravidelně a intenzivně, a to i v zimních měsících.
  7. Dodržujte hygienická pravidla. Často a důkladně si myjte ruce nebo používejte dezinfekci rukou.
  8. Zůstaňte v izolaci. Pokud jste nemocní nebo se necítíte dobře, omezte sociální kontakty, a to i se členy vaší vlastní domácnosti. Pokud se vaše děti necítí dobře, neposílejte je do školy/školky.
  9. Nešiřte onemocnění. Pokud musíte při nachlazení například do lékárny, použijte vhodnou ochranu úst a nosu a dodržujte rozestup alespoň 2 metry.
  10. Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky či volně do prostoru.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Chřipka není jen rýmička”

Napsat komentář