Rubriky

Spíte dobře?

Kdy jste se naposledy cítili po probuzení svěže a odpočatě? Spánek je důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu. Během něj náš organizmus regeneruje a pokud trpíte dlouhodobě nespavostí, projeví se to nejen únavou, ale také nevrlostí a zdravotními komplikacemi, které se mohou stupňovat. Než sáhnete pro prášek na spaní, zkuste těchto pár tipů.

Jakmile nemá tělo a mozek možnost dostatečné regenerace během spánku, můžeme pozorovat neschopnost soustředit se, snížení pracovní výkonnosti, a hlavně naše nálada je na bodu mrazu. Jestliže spánková deprivace trvá déle než čtyři dny, mohou se už objevit mnohem větší problémy. Mezi ty patří třes rukou, poruchy orientace i řeči, ale i halucinace a další zdravotní komplikace. A jestliže spát nezačneme a stane se z nás chronický nespavec, pak se může stát, že se sníží naše obranyschopnost, objeví se bolesti hlavy, zvýší se například riziko obezity. Pokud budeme například dlouhodobě spát méně než 5 hodin, zvyšujeme si riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Tipy, jak se dobře vyspat:

1) Pravidelný spánkový režim je pro kvalitu spánku důležitější, než nás možná v první řadě napadne. Spát bychom proto měli chodit vždy ve stejnou dobu a stejně tak bychom měli ve stejnou dobu také vstávat. Bez ohledu na to, je-li všední den nebo víkend.

2) Dalším důležitým faktorem je prostředí, v němž spíme. Ložnice by měla být tichá a měla by mít možnost zatemnění. Teplota v místnosti by měla být mezi 18–20 stupni Celsia.

3) V ložnici by se neměly vyskytovat takové věci, jako jsou televize, počítače, telefony apod.

4) Co se týká postele, ta by měla být naším posvátným místem určeným pouze ke spánku. Rozhodně by neměla sloužit jako kancelář, jídelna, herna dětí a podobně. Postel by zkrátka měla být čisté, voňavé místo k odpočinku.

5) Před spaním by měla být tabu těžká kořeněná jídla, alkohol, kofeinové a energetické nápoje nebo kouření.

6) Fyzická ani psychická aktivita před usnutím také není nic, co by pomáhalo klidnému spánku. Před ulehnutím proto není dobré pracovat, dívat se na televizi nebo do telefonu.

7) Klidnému spánku naopak mohou napomoci rituály, teplá koupel, bylinný čaj, meditace, poslech příjemné hudby nebo provonění ložnice levandulí.

Vitaminy mají také vliv na kvalitu spánku

Vitamin D: Nedostatek vitaminu D dokáže mimo jiné způsobit poruchy spánku, proto je důležité jej pravidelně tělu dodávat. Vydejme se proto každý den na malou procházku, zařaďme do jídelníčku tučné mořské ryby a kvalitní doplňky stravy, které napomohou s deficitem. V zimě jej můžete doplňovat např. Vitar EKO Vitamin D3, www.nasevitaminy.cz

Vitamin E: Důležitý antioxidant napomáhá mimo jiné k odbourání stresu, a tím i k lepšímu a klidnějšímu spánku. Zdrojem vitaminu E jsou převážně burské oříšky nebo mandle, mléčné výrobky nebo sója.

Vitamin B: Vitaminy skupiny B pomáhají regulovat množství tryptofanu, což napomáhá tvorbě melatoninu, hormonu podporujícímu usínání a samotný zdravý spánek. „Béčko“ najdete přirozeně v rybách, drůbeži i mléčných výrobcích, ale i v některých druzích zeleniny a v obilovinách. Skvělou variantou, jak si zajistit dostatečné množství vitaminu B, jsou kvalitní doplňky stravy. např. Vitar EKO B-komplex forte, www.nasevitaminy.cz

Hořčík: Hořčík společně s vápníkem hrají významnou roli při uvolňování svalů, a tím napomáhají k relaxaci. Abychom měli dostatek hořčíku a také vápníku, měli bychom konzumovat stravu bohatou na zeleninu, ořechy a také semena. Ovšem ve stravě se nachází jen zlomek toho, co bychom měli přijmout. Proto bychom měli hořčík doplňovat pomocí doplňků stravy, které nám zajistí každodenní správnou dávku prvku. Rychle a bez zapíjení doplníte hořčík s pomocí Vitar MAGNÉZIUM s vitaminy B6 a C, stick pack, www.nasevitaminy.cz

Bylinky pro lepší spánek:

Už od nepaměti naše babičky využívaly k usínání bylinné odvary, které zklidní naše tělo i mysl. Pomoc při nespavosti je přisuzována meduňce, kozlíku nebo levanduli. Ještě propracovanější jsou pak směsi, které kombinují vlastnosti hned několika bylin např. MaxiVita Bylinný elixír pro klidný spánek obsahuje mimo výtažku z meduňky a kozlíku také mateřídoušku a třezalku. Elixír zklidní organizmus a napomáhá při usínání. Pro klidný a zdravý spánek je zase určena Flora Natura Complex 4+ Spánek, (milujubio.cz), která obsahuje všechny byliny v bio kvalitě – meduňka lékařská, štírovec růžkatý, sluncovka kalifornská, kozlík lékařský a prvosenka. Navozuje celkovou pohodu a je vhodná pro klidný a zdravý spánek.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Spíte dobře?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *