Rubriky

Knižní tip: Hlavně v pohodě

Jak správně komunikovat? Jak pracovat v týmu? Kdy s emocemi ven a kdy naopak raději držet jazyk za zuby? Zkušené profesionálky Liz Fosslien a Mollie West Duffy radí všem především klidný přístup: „Hlavně v pohodě.“ Přesně tak se jmenuje jejich motivační kniha o emocích na pracovišti, která vás naučí, jak to v práci zvládnout. Publikace Hlavně v pohodě přináší netradiční, často komiksovou formou, cenné rady a odpovědi na otázky, z nichž mnohé třeba právě v této době řešíte i vy. Novinku vydává nakladatelství nakladatelství Pragma.

Patříte k těm, kterým se čas od času vrací sžíravý pocit, že vaše práce nemá smysl nebo se dokonce v práci nudíte? Vybrali jste si vůbec dobře? Kniha Hlavně v pohodě vás povede k nalézání vašich vnitřních pohnutek. Ukáže vám, jak si práci ulehčit, zpříjemnit nebo dokonce zamilovat. Přesně pojmenuje emoce, které na pracovišti můžeme potkat, jako jsou vzrušení, úzkost, hněv či smutek, a přesvědčí vás, že osobní pocity není nutno v práci skrývat. Naopak se vyplatí je vnímat a řídit se jimi na cestě k úspěchu.

Knihu přečtete takzvaně na posezení, je totiž plná nadhledu, důvtipných komiksových scének i grafů. Je pomocníkem pro každého, kdo se vyskytuje v pracovním procesu.  Není určena jen zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům, kteří díky ní mohou výrazně zlepšit energii na pracovišti.

Ukázka z knihy: „Je ten můj nápad skvělý, anebo úplně pitomý?“ říkala si pro sebe naše kamarádka Lila uprostřed týmové pracovní schůzky a dlaně se jí začínaly potit. Když něco řeknu, nebudou si o mně myslet, že jsem úplně blbá?

Lila byla ve skupině teprve dva týdny a své kolegy ještě dobře neznala. Připadali jí však oba extrémně soutěživí. Karl často mluvil jaksi přehlíživě a Anna zpravidla přehnaně koulela očima, když jí odpovídala na nějakou otázku. Lila si dělala obavy, že ji považují za naprosto neschopnou.

Nakonec po pěti (nebo snad deseti?) minutách vnitřního souboje se do toho Lila pustila. Když dokončila svou myšlenku, Anna zase zvedla obočí. Lila se stáhla a v duchu se proklínala. Už zase koulí očima. Ale Anna pak pomalu přikývla. „To je fakt skvělé,“ řekla zadumaně a znělo to optimisticky. Karl skočil do řeči: „Jo, to by šlo!“ Lila cítila, jak se jí po těle rozlévá úleva (a vykládejte mi něco o citové hypertenzi), a váhavě se usmála. Její nápad byl dost dobrý.

„Proč jsem o sobě tak pochybovala?“ postěžovala si nám Lila v San Franciscu a upila ze své třetinky piva.

Tím se dostáváme ke čtvrtému novému pravidlu o emocích na pracovišti: Na prvním místě je psychické bezpečí. V této kapitole si ukážeme, jak vybudovat týmy, jejichž členové se budou cítit bezpečně, když předkládají své nápady, riskují nebo se na něco ptají. Probereme si způsoby, jak úspěšné týmy zvládají různé typy konfliktů. A nakonec se podíváme na to, jak se můžeme vypořádat se třemi typy vyloženě obtížných pavouků: s kretény, s kverulanty a flákači.

O autorkách:

Liz Fosslien pracuje jako marketingová a designová konzultantka; k jejím klientům patří společnosti jako Salesforce, Ernst & Young a Stanfordská škola designu. Poslední dobou působí jako kreativní ředitelka pro firmu Parliament, která rozvíjí spolupráci mezi 500 vedoucími pracovníky, podnikateli a autory nejprodávanějších knih o byznysu. Liz dříve pracovala ve společnosti Genius zaměřené na vytváření značky produktů a vedla statistické analýzy pro výstižně pojmenovanou skupinu Analysis Group. Také ilustruje (nakreslila všechno, co je v této knize!) a vytváří diagramy a grafy. Její osobní projekty se objevily jako hlavní téma v tisku (Economist, NPR, Financial Times), na blogu Freakonomics a na CNN. Je bakalářkou matematické ekonomie z vysoké školy Pomona College.

Mollie West Duffy pracuje jako návrhářka organizace v globální inovační firmě IDEO. Předtím pracovala na výzkumu pro děkana harvardské obchodní školy Nitina Nohriu a pro věhlasného profesora strategie Michaela E. Portera. Píše pro periodika Fast Company, Quartz, Stanford Social Innovation Review, Entrepreneur, Quiet Revolution a další digitální fóra. Získala bakalářský titul na Brownově univerzitě̌ v oboru jednání organizací a magisterský titul na Parsonsově škole designu v oboru design. Vyučuje na Stanfordu a na Parsonsově škole. S manželem žije v Brooklynu.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Knižní tip: Hlavně v pohodě”

Napsat komentář