Rubriky

Světový den ústního zdraví

Světový den ústního zdraví se koná každoročně 20. března a je organizován Světovou dentální federací ve spolupráci s národními organizacemi, u nás s Českou stomatologickou komorou, Asociací dentálních hygienistech a Sdružením studentů stomatologie. Jeho hlavním cílem je připomenout význam dentální hygieny, a to zejména z hlediska prevence.

Zuby jsou jednou z prvních věcí, kterých si při rozhovoru s lidmi všímáme a do značné míry nás reprezentují. Také proto se většina lidí snaží o svůj chrup starat a pravidelně jej čistit. Důsledná prevence totiž vždy bolí méně než nákladná stomatologická péče. Někdy se však nevědomky dopouštíme chyb, které mohou naši snahu o zdravý chrup komplikovat.

  1. Zuby si čistíte příliš krátce nebo dlouho a neefektivně

Podle průzkumů si většina lidí čistí zuby v průměru 54 sekund. Na to, abyste se zbavili zubního plaku, je to příliš krátký čas. Pomůže vám to sice docílit relativně svěžího dechu a krátkodobého pocitu čistých zubů, za efektivní čistění to však považovat nelze. Ani příliš dlouhé čistění není tím pravým ořechovým. Možná jste se setkali s doporučením, že je třeba si zuby čistit 8–10 min. Zuby by se ve skutečnosti měly čistit, než se vám povede zbavit je zubního plaku a bakterií. Nejde tedy ani tak o čas jako o efektivitu a správnou techniku. Podle klinické studie si totiž většina lidí při čištění běžným kartáčkem odstraní jen 50 procent plaku ze zubů a dásní.

Zubní plak se na zubech drží pomocí iontové vazby a lepší než „hrubá síla“ na jeho odstranění je narušení této vazby mezi plakem a zubem. Na tomto principu fungují revoluční japonské zubní kartáčky IONICKISS, které generují záporné ionty a odpuzují tím plak od povrchu zubů směrem k hlavičce kartáčku. „Čištění zubů tak zefektivní a zároveň ušetří čas. S kartáčky IONICKISS postačí na vyčištění zubů pouhé dvě minuty. Síla iontu zde hraje nezastupitelnou úlohu, kterou běžný zubní kartáček nemá šanci zastat,“ říká Marie Navrátilová, jednatelka společnosti.

  1. Utrácíte peníze za drahé pasty

Určitě už jste slyšeli o tom, že na čištění zubů nepotřebujete používat velké množství zubní pasty. V zásadě však zubní pastu na čištění zubů nemusíte používat vůbec. Dá se říct, že zubní pasta je jen doplňkem péče o zuby, který se postará o svěží dech stejně, jako například ústní voda. Při čištění zubů od plaku a zubního kamene pasta nesehrává zásadní úlohu a při používání kartáčků IONICKISS jí vůbec není nutné používat. To je skvělá zpráva pro ty, kteří se snaží vyhýbat škodlivým chemickým látkám obsažených v běžně dostupných pastách, i když ve stopovém množství. Například takový fluorid, který je pro zdraví zubů důležitý, může při nadměrné a dlouhodobé konzumaci poškozovat naši nervovou soustavu, což může být nebezpečné zejména u malých dětí, které si na proces pravidelného čištění zubů teprve zvykají a rády pastu ochutnávají. Příliš fluoridu u dětí také může způsobit fluorózu zubní skloviny, která se projevuje bělavými a žlutohnědými skvrnami na zubech. Alternativou mohou být bio pasty na přírodní bázi, jejich nevýhodou je však horší dostupnost a vyšší cena.

  1. Čistíte si zuby v nevhodný čas

Všichni víme, že by se zuby měly čistit minimálně dvakrát denně ráno a večer, ideálně však po každém jídle. Pokud jde o ranní čištění zubů, názory lidí se rozcházejí v odpovědi na to, zda by se měly čistit před nebo po snídani. Nutkání k čištění zubů hned po probuzení kvůli mimořádně nepříjemnému pocitu v ústech může poukazovat na nedostatečnou nebo nesprávnou večerní dentální hygienu. Z praktického hlediska je totiž vhodnější čistit si zuby až po snídani. Co je ale podstatnější – při čištění zubů po jídle je potřeba dodržovat přibližně 30minutový interval mezi posledním jídlem a čištěním. Při jídle se totiž snižuje pH ústní dutiny a dochází k demineralizaci skloviny, která se dočasně stává měkčí. Mechanické čištění zubů by ji tudíž mohlo poškodit. Proces zvyšování pH lze však urychlit, a to například vypitím čisté vody, mléka nebo použitím žvýkačky či ústní vody.

  1. Nevyměňujete si pravidelně zubní kartáček

Jak často si měnit zubní kartáček? Mnoho lidí to řeší poctivě – nový kartáček si kupují tehdy, když mají pocit, že je ten stávající už dost opotřebovaný. Ale i v případě, kdy ještě nevidíte zjevně zničená vlákna, je důležité měnit kartáček za nový přibližně každé 2 měsíce. Nový kartáček byste si také měli pořídit po každém bakteriálním či virovém onemocnění. Důvodem jsou bakterie, které se v čase onemocnění nacházejí v ústní dutině, a tak se dostávají i na zubní kartáček. Pokud si s ním budete čistit zuby i po uzdravení, riskujete opětovné kontaminování organismu.

Jestliže se vám zdá taková výměna kartáčku neekologická, přijatelnějším řešením je jen výměna hlavic. Tuto možnost nabízejí také ionizační zubní kartáčky IONICKISS, ke kterým je možné dokoupit samostatné výměnné hlavice nebo si lze rovnou zakoupit sadu ročního ionizačního čištění se čtyřmi extra hlavicemi.

  1. Podceňujete význam péče o zuby

Čištění zubů si často spojujeme se zářivě bílým chrupem a příjemným pocitem v ústech. Zdraví zubů a ústní dutiny je ale důležité také pro imunitu a celkové zdraví. Imunita je totiž úzce spojená s trávením. 70–80 % našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Při konzumaci jídla, pití nebo čištění zubů se určitá část bakterií z našich úst dostává do těla. Při vyvážené ústní mikroflóře to není žádný problém. Pokud však máme v ústech kvůli plaku, zubnímu kazu či zánětu dásní větší množství škodlivých bakterií, hrozí nám riziko vzniku dalších zdravotních problémů.

Zubní kartáčky Ionickiss jsou, vyjma e-shopu společnosti, k dostání také v sítí obchodních partnerů d&m, Pilulka, Prozdravi.cz, Alza, Dr. Max a Vivantis.

Více na www.ionickiss.cz

www.youtube.com/watch?v=fdfAOlB6BIs

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Světový den ústního zdraví”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *