Rubriky

TIAMI – diamantový příběh

Společnost TIAMI jako první v České republice hrdě představila syntetické neboli lab-grown diamanty. Ikdyž se u nás tyto diamanty objevily teprve nedávno, tak historie laboratorní výroby těchto kamenů sahá až do roku 1954. Oproti těženým diamantům mají řadu výhod, mezi hlavní se počítá, že jsou šetrnější k životnímu prostředí a uměle pěstované diamanty jsou výsledkem společensky odpovědné práce, takže na nich nelpí podezření z porušování lidských práv. Lab-grown diamanty mají třpyt a brilanci stejnou jako přírodní kameny. Jsou identické nejen po optické stránce, ale i po stránce chemické a strukturální. Jejich cena je pak o 30% nižší. Laboratorně pěstované diamanty se mohou pyšnit nejvyšší kvalitou 2a, kterou má pouze 1% přírodních diamantů. Díky těmto aspektům se stávají velice populární i mezi slavnými lidmi. Oblíbila  si je například Meghan Markle, Lady Gaga nebo Beyoncé a do jejich výzkumu investuje peníze i Leonardo DiCaprio.

Lab-grown diamanty jsou vyráběné dvěma způsoby – Metodou CVD (Chemical Vapor Deposition), při které vzniká chemická depozice plynné fáze vodíku a metanu a metodou HPHT (High-pressure High-temerature), která při výrobě využívá vysokou teplotu a tlak. Díky těmto metodám vznikají dokonalé diamanty bez jakéhokoliv barevného nádechu. Takovému diamantu se říká alfa a je zcela k nerozeznání od přírodního diamantu.

Společnost TIAMI založila teprve nedávno Gabriela Dědičová, která ale pracuje v oboru diamantů více než 10 let. Po narození syna ovšem přehodnotila svůj pohled na svět a začalo ji více záležet na tom, v jakém prostředí bude vyrůstat generace současných dětí. Při hledání alternativ, jak zústat u práce, která ji naplňuje, ale zároveň aby neměla negativní dopad na životní prostředí, objevila informace právě o laboratorních diamantech. Po detailnějším prostudování tohoto směru se rozhodla, že svoje podnikání změní a přejde z těžených diamantů na ty laboratorní.  „Ve špercích používáme laboratorně pěstované diamanty, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou šetrnější k naší planetě. Dárkové krabičky vyrábíme z biologicky plně odbouratelného materiálu jako je kukuřičný, bramborový škrob či cukrová třtina. Tiskneme si je sami na 3D tiskárně. Používáme certifikáty pravosti, které jsou vyráběné z recyklovaného plastu a také přepravní obaly jsou vyrobené z plně recyklovatelného materiálu,“ vysvětluje jednatelka společnosti Gabriela Dědičová.

Společnost TIAMI spolupracje s českými uměleckými designéry šperků a v její nabíce jsou náušnice, přívěsky, náramky, ale samozřejmě také zásnubní a snubní prsteny. Pokud vám doteď morální důvody nedovolily vlastnit krásný diamant, nyní máte příležitost si nějaký krásný šperk pořídit a radovat se z něj, aniž byste se trápili otázkami jeho původu.

 

ce informací a eshop na www.tiami.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “TIAMI – diamantový příběh”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *