Rubriky

Úklid může být skvělá hra

Pokud máte malé děti, úklid domácnosti vám může připadat jako nikdy nekončící činnost, zejména když nejmladší členové nejsou nijak významně zapojeni do uklízení. Jednoduše se tak může stát začarovaným kruhem, což je pro každého rodiče frustrující. Děti jsou naštěstí velmi učenlivé, proto nikdy není pozdě začít s budováním nových návyků, jakým je například úklid vaší domácnosti. Možná se budete divit, ale umění zvládat domácí práce v raném věku může být přínosem nejen pro rodiče, kterým děti ušetří čas a námahu, ale také pro vaše ratolesti. O jaké výhody se jedná a jak udělat z úklidu zábavnou činnost?

Proč je důležité naučit děti uklízet?

Jedním z nejčastějších důvodů, proč rodiče učí své děti uklízet již odmala, je rozhodně snaha o zavedení tohoto důležitého návyku, ze kterého budou těžit po zbytek života. „Některé studie potvrdily, že domácí práce pomáhají dětem k dosažení soběstačnosti a zodpovědnosti. Dokonce mohou souviset s budováním vztahů, akademickými či kariérními úspěchy. Pro mnoho rodičů je například stejně důležité naučit děti uklízení, jako je vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti a podobně,“ říká Alexandr Řeháček, zakladatel AYETO Eco, ayetoeco.cz.

Kromě toho jim samotným tento návyk významně ušetří čas i práci, protože nemusí ustavičně pobíhat a odklízet nepořádek. V neposlední řadě jde také o zdraví všech členů rodiny, u něhož je podmínkou čisté prostředí, a právě děti jsou nejvíce náchylné na alergie, ekzémy nebo astma.

Přestaňte na úklid pohlížet negativně

O malých dětech je známo, že se učí hlavně pozorováním a opakováním toho, co se děje kolem nich. Pokud se v jejich přítomnosti opakovaně budete zlobit nad úklidem, velmi pravděpodobně zaujmou stejný postoj. Stejně jako ve všem ostatním byste měli jít příkladem, což vyžaduje trochu sebeovládání. Snažte se v každém případě vyhnout ukládání trestů formou úklidu – spousta rodičů jej používá jako prostředek k potrestání, kvůli čemuž si děti snadno vypěstují nechuť. „Zapojte fantazii a zkuste jim vysvětlit důležitost čisté domácnosti například pomocí obrázků znázorňujících bakterie, nečistoty atd. Řadě rodičů se také osvědčila metoda společného uklízení, při kterém jsou zapojeni všichni rodinní příslušníci. Cílem je samozřejmě představit tuto činnost jako nedílnou součást běžných aktivit,“ říká Alexandr Řeháček z AYETO Eco.

Dítě si rádo hraje – udělejte z uklízení hru!

Přestože batolata ještě nezastanou plnohodnotnou funkci při úklidu, mohou vám alespoň částečně pomoci. Takové zapojení má podle expertů významný vliv na to, jaký vztah k němu později budou mít. Děti v předškolním věku (3–6 let) zase uvítají, když tuto aktivitu spojíte se zábavou nebo soutěžením. Co třeba uspořádat závod, kdo toho nejvíce uklidí za 3 minuty? Vaše ratolesti budou mít o zábavu postaráno, vy si ušetříte starosti a ke všemu je naučíte něčemu hodnotnému. Někdy úplně stačí pustit do pozadí hudbu, při které se mnohé nezáživné činnosti stávají rázem zajímavějšími. Rovněž lze využít všelijakých poutavých nástrojů nebo hraček, díky nimž se z úklidu stane zábava.

Naučte děti zdravým návykům

Když naučíte vaše děti pravidlo, že po hraní následuje úklid, vyhnete se tak hromadění nepořádku, kterého se nakonec stejně budete muset zbavit. Ze zkušeností rodičů vyplývá, že nejmladším členům rodiny po osvojení tohoto návyku nedělá takový problém uklízet po jídle, vykonání potřeby a dalších nutných činnostech. Úkoly by měly být přiměřené jejich věku a schopnostem, aby nedošlo k přeceňování – pokud k tomu přesto dojde, měli byste spíše poskytnout radu, nikoli vytýkat nedostatky. S tím souvisí také poslední pravidlo, kterým je pochvala nebo poděkování za odvedenou práci, a to i za předpokladu, že nejste plně spokojeni. Úklid se přece dělá mnohem snadněji, když je naše úsilí koneckonců patřičně oceněno.

Úklid může být pro děti zábavou, pokud jim k tomu poskytnete vhodné podmínky, nezapomeňte však na volbu správného – zdravotně nezávadného a ekologického – čisticího prostředku. Chráníte tím nejen zdraví vás i vašich dětí, ale také životní prostředí.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Úklid může být skvělá hra”

Napsat komentář