Vedro ve dne i v noci
Tropických nocí, kdy venkovní teplota neklesne pod 20 stupňů, přibývá. Ani noc tak nepřinese úlevu po horkém dni, neklidně se převalujete a obracíte polštář ve snaze najít studenější stranu. Když ale přizpůsobíte vedru svůj příbytek i životosprávu, uvidíte, že si s ním poradíte s chladnou hlavou.
Přes den zatemněte a nevětrejte
Ne každý má doma klimatizaci, která by během krátké chvíle pokoj ochladila. Snažte se proto zabránit zvýšení teploty v bytě během dne. Než ráno odejdete do práce, zavřete v celém bytě okna a zatáhněte žaluzie na oknech, do kterých se celý den opírá slunce. Větrejte nejdříve po 18. hodině nebo až venkovní teploty spadnou na příjemných 20–25°C.
K večeři zeleninu a ryby
Vyhněte se při večeři těžce stravitelným a ostře kořeněným pokrmům. Zvolte lehké jídlo, které tělo nemusí dlouho trávit. Během horkých dnů je vhodné konzumovat potraviny, jež ochladí a osvěží organismus. „Doporučujeme konzumaci zelené zeleniny jako celer, řapíkatý celer, špenát, zelí, zelené saláty, okurky, cukety, čekanku, pak ředkvičky, rajčata a vařené brambory a batáty. Tyto potraviny skvěle doplní ryby a mořské plody, které mohou být přes léto podstatným zdrojem bílkovin,“ radí Mgr. Milan Merva, specialista na zdraví životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.
K pití si dejte ledový čaj bez cukru
Před spaním se samozřejmě vyhněte kofeinu, ale také alkoholu. Večer můžete popíjet osvěžující ledové čaje bez obsahu kofeinu a pokud možno i bez cukru. Vyzkoušejte třeba Basilur Cold Brew granátové jablko a borůvka. Louhuje se 5–10 minut ve studené vodě a je příjemně dochucen sladkými lístky stévie.
Spěte jako Italové
Italové jsou na teplé noci zvyklí. Místo přikrývek mají vrchní prostěradlo, kterým se přikrývají. Je to ideální volba pro letní měsíce. Místo své letní přikrývky spěte buď pod prostěradlem nebo jednoduše jen pod povlečením. Je to mnohem příjemnější než se celou noc odkopávat.
Povlečení z chladivých textilií
Při povlékání postele se vyhněte hřejivým materiálům jako je damašek nebo flanel. Jestli zvažujete výběr nové matrace nebo polštáře, poohlédněte se po takových, které vám pomohou s bolestí zad a krční páteře a současně budou mít potah z termoregulační textilie, která si poradí s přebytečným teplem v létě, a naopak udrží teplotu v zimě. Mezi takové patří třeba Outlast, který původně vyvinula NASA pro vesmírné skafandry. Technologie, kterou využívá dokáže absorbovat přebytečnou teplotu, když teplota těla překračuje 36 °C. Když k ránu teplota těla začne klesat, látka akumulované teplo uvolňuje a zahřívá lidské tělo.
Matrace, která dýchá
Velký vliv na vaši tělesnou teplotu má i prodyšnost matrace. Důležité jsou materiály, ze kterých je vyrobena, ale i to, na čem ji máte položenou. Matrace z kombinace studené a paměťové pěny např. Dolce Vita Comfort Deluxe Dual 12 od Magniflex, která má i potah z textilie Outlast, splňuje všechny aspekty zdravotní matrace, a navíc vyniká ideální mírou prodyšnosti. Vhodným podkladem jsou lamelové rošty. Rozhodně by matrace neměla ležet přímo na zemi nebo např. na plné desce. Matrace „dýchá“ odshora dolů a v ideálním případě i do stran, pokud jsou tomu uzpůsobeny boční lemy.
Odhoďte pyžamo
Jakákoli další vrstva vás jen zahřívá. I když jste zvyklí spát v pyžamu, v létě jej odložte a spěte nazí. Vnese to novou vášeň do vztahu a bude se vám lépe spát. Tak se nestyďte.
0 Komentáře “Vedro ve dne i v noci”