Rubriky

Jak si poradit s hlukem v bytě?

Jedním z nejčastějších problémů, který trápí obyvatele bytových domů, je hluk. Ať už jde o hlučné a bezohledné sousedy nebo děti hrající na hudební nástroj či mládež poslouchající hlasitou hudbu, nepřiměřený hluk dokáže značně znepříjemnit život. Negativně ovlivňuje kvalitu bydlení i života – má dopady jak na psychiku, tak na fyzické zdraví. Jak tedy nežádoucí hluk utlumit a zajistit si klidný a tichý domov?

Děti umí být velmi hlasité

Domácnost s dětmi bývá málokdy tichou domácností, to jistě potvrdí každý rodič. Ať už jde o malé děti, které jako dárek od příbuzného dostali hračku vyluzující ne zrovna tiché a líbivé tóny, nebo o děti větší, které mají jako koníčka hru na hudební nástroj, či o teenagery, kteří mají zálibu v poslechu hlasité hudby. Řešením jsou interiérové dveře s protihlukovou úpravou, které mohou podle požadované výše hlukového útlumu kromě dřevotřískové desky DTD obsahovat také až 2 korkové desky. „V rámci našeho sortimentu nabízíme dveře v pěti základních variantách s tlumivostí na úrovni od 27 dB do 38 dB, což odpovídá snížení hluku na rušné ulici na úroveň šepotu v divadelním sále. To už je opravdu významný pokles nežádoucího hluku, díky kterému si doma můžete zajistit potřebný klid na odpočinek. Součástí dveří je vždy pevný či výsuvný práh a jsou osazeny do obložkové nebo ocelové zárubně s těsněním. Jsou dostupné v široké nabídce povrchů a dodávány jsou vždy jako dveře plné,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR a. s.

Hluční sousedé dokáží znepříjemnit život

Bydlení v bytovém domě vyžaduje jistou dávku tolerance – každý má svůj životní styl, nachází se v jiné fázi života, má specifický životní rytmus a odlišné zájmy. Nicméně domov by měl být vždy místem, kde se cítíme dobře a můžeme si odpočinout. Bohužel, rámus se v bytových domech šíří jak vzduchem, tak konstrukcemi, a může nás tak doslova obklopovat ze všech stran. Pokud máme pocit, že zvuky jsou opravdu příliš hlasité a domluva se sousedy nevede k cíli, můžeme si nechat hluk v bytě změřit. Pokud přesahuje limity stanovené příslušnou českou technickou normou, můžeme se obrátit na vedení společenství vlastníků jednotek, družstva, krajskou hygienickou stanici nebo obecní úřad. Pokud naměřené hodnoty nepřesahují limity stanovené normou, a přesto se cítíme hlukem omezováni, můžeme se pokusit o stavební úpravy v podobě instalace stropních desek, předsazených sádrokartonových stěn nebo podhledů či zlepšením izolačních vlastností podlahy.

Akustickou pohodu bydlení může narušovat také hluk z chodby – sousedka klapající podpatky cestou z večírku, sousedé klábosící na chodbě domu nebo hlučný výtah. „V tomto případě jsou ideálním řešením vchodové požárně odolné nebo požárně bezpečnostní dveře druhé třídy s protihlukovou úpravou, které jednak chrání vás a vaši domácnost před vykradením nebo v případě požáru a zároveň dokáží výrazně snížit nežádoucí hluk odpovídající utlumení pneumatické sbíječky na úroveň klapání psacího stroje. Takové dveře vám pomohou snížit obtížný hluk na snesitelnou úroveň,“ popisuje Martin Dozrál.

Hluk přicházející zvenku

Obyvatelé bytů nacházejících se ve větších nebo průmyslových městech musí čelit městskému ruchu a také hluku z dopravy, se kterými si bez instalace oken se zvýšenými zvukově izolačními vlastnostmi protihlukové dveře neporadí. I z toho důvodu je ideální nejprve zdroje hluku identifikovat, případně změřit jeho intenzitu v časech, kdy nás nejvíce ruší, a následně přistupovat k jeho redukci koncepčně s ohledem na naše reálné potřeby. Komplexní řešení je nejen ekonomičtější, ale zároveň přinese kýženou úlevu v rámci jednoho zásahu do běžného chodu domácnosti.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak si poradit s hlukem v bytě?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *