Rubriky

Jídlo a sex patří k sobě

Potvrdila to nejnovější norská studie, podle které lidé vnímají doteky jako příjemnější, když jsou najedení než s prázdným žaludkem. Stejně tak lidský mozek se více aktivuje po jídle než bez něj. Hlavní roli hraje podle odborníků tzv. hormon hladu neboli ghrelin, který se kromě stimulace chuti k jídlu podílí také na vnímání sociálních potěšení.

Tým vědců z Univerzity v Oslu nedávno zveřejnil své poznatky v akademickém časopise Psychophysiology. Experiment, kterého se zúčastnilo 67 norských mužů a žen, potvrdil, že střevní hormon ghrelin, který je pohonem pro motivaci k jídlu a zvyšuje příjem potravy, je neodmyslitelně spojen s úrovní potěšení a celkovým vnímáním doteků. Pokud máme prázdný žaludek, hormon naši pozornost upne k hledání potravy a potlačí vnímání jiných odměn, jako například vnímání sociálních potěšení, do kterých spadají právě doteky.

Experiment vědci prováděli ve dvou dnech. První den přišli dobrovolníci po šesti hodinách půstu. Dostali najíst a následovaly doteky včetně šimrání různými technikami. Během nich vědci skenovali mozky účastníků metodou funkční magnetické rezonance (fMRI). Poté byli lidé požádáni, aby ohodnotili, jak příjemné jim doteky připadají. Druhý den museli účastníci držet půst po dobu šesti hodin a po příchodu pak nedostali žádné jídlo. Magnetická rezonance u nich odhalila vyšší hladiny ghrelinu, dobrovolníci hlásili také nižší míru potěšení z doteků.

„Všechny dotyky byly hodnoceny jako méně příjemné, když účastníci nejedli. To proto, že lidé byli rozptýleni interoceptivními pocity souvisejícími s hladem způsobenými prázdným žaludkem. Výsledky tedy ukazují, že ghrelin kromě své primární role jako hormon stimulující chuť k jídlu se také podílí na přidělování hodnoty společenským odměnám, jako je i například dotek,“ popisuje výsledky vědecký tým v čele s Daniellou Pfabigan.

Prázdný žaludek a pocity hladu milostnému životu neprospívají. Podle nedávného výzkumu, který byl publikován v časopise Apetite, hlad tlumí sexuální pudy. V rámci experimentu vědci z univerzit Drexel a Pennsylvania zavřeli několik žen po dobu osmi hodin do laboratoře. Během té doby je nechali hladovět a následně skenovali jejich mozky. „Magnetická rezonance odhalila, že pokud je žaludek lačný, mozek příliš nereaguje na romantické podněty. Jakmile je žaludek zaplněn, reaguje mnohem silněji na emoční či fyzické podněty,“ popisuje stěžejní výsledky Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou.

Před samotným sexem je tedy vhodné mít žaludek zaplněný. „Musíme ale přihlédnout k několika faktorům. Za prvé není ideální jíst příliš mnoho. Po velkém jídle by lidé měli se sexem počkat alespoň 60 minut. Za druhé je dobré se vyhnout mléčným výrobkům, pečivu nebo ovoci, například třešním. Jde o vysoce zkvasitelné sacharidy, které mohou způsobit plynatost a nadýmání,“ upřesňuje Veronika Kubíčková.

„Na druhou stranu existují ideální potraviny, které lze konzumovat před i po sexu. Jedná se například o hořkou čokoládu, avokádo, jahody, meloun, jablka, oříšky, lněná semínka, chia semínka, dýňová semínka nebo zázvor,“ uzavírá odbornice na zdravou sexualitu.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jídlo a sex patří k sobě”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *