Rubriky

Perličky kolem Valentýna

Mladí jej milují, ti starší jeho svátek spíše ignorují. Ale řekněte, proč odmítnout možnost dát někomu najevo, že jej milujete? Někteří ho nesnáší jen proto, že se k nám dostal z Ameriky. Ó, to ano, Valentýn je sice světoběžník, ale má evropské kořeny. Vrátil se k nám proto, že generace evropských osadníků si všechny své svaté, a tedy i sv. Valentýna, s sebou v minulých století odvezla za oceán.

Valentýn byl kněz, který zemřel mučednickou smrtí za dob římské říše, konkrétně v době, kdy bylo křesťanství ještě zakázaným náboženstvím. Čím se provinil? Oddával snoubence podle křesťanského rituálu. V celé římské říši byly tenkrát křesťanské manželské sňatky zakázané. Proti tomu nařízení vystupoval Valentýn, který v tajnosti oddával mladé a zamilované křesťanské páry. Podle některých zdrojů Valentýn zemřel mučednickou smrtí právě 14. února roku 269 našeho letopočtu na příkaz římského císaře Marka Aurelia Claudia II.

Když pak církev za několik století ovládla tehdejší Evropu a křesťanství se stalo jejím nejsilnějším náboženstvím, Valentýna svatořečila. Od středověku je jeho jméno uváděno v chrámových kalendářích, a to včetně těch českých. Takže sv. Valentýn je i náš světec. V dodnes platném římském martyrologiu (což je oficiální seznam světců uznávaných římskokatolickou církví) se jeho svátek slaví právě 14. února.

Na svátek sv. Valentýna si dáváme dárky, cestujeme za romantikou, míříme do skvělých restaurací nebo jen tak lenošíme doma ukryti před zraky ostatních. Ano, v tento den muži navštíví květinářství, cukrárnu, drogerii, zlatnictví nebo speciálku s dámským prádlem. A ženy pak rozbalí doma čokoládové srdce, červený polštář s nápisem I Love You, božskou vůni nebo červený krajkový zázrak, který potěší oba zamilované, třeba od osvědčené značky Triola…

Svátek, jak ho známe dnes, se začal slavit až ve 20. století. Za rozšířením této tradice stál americký podnikatel Walter Scott. Jeho firma na tisk vánočních přání stála na pokraji bankrotu, když ho napadlo rozšířit tisk přáníček, tzv. valentýnek, i na tento svátek, který následuje pár týdnů po Vánocích. Tak začala v roce 1907 úspěšná etapa jeho podnikání a také novodobá forma tohoto svátku. Z Ameriky se pak rozšířila do Evropy a po roce 1989 i k nám do Čech.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Perličky kolem Valentýna”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *